Patent na dotykowy ekran w lustrzance cyfrowej

Przyszłe cyfrowe lustrzanki firmy Canon mogą zostać wyposażone w dotykowe wyświetlacze - sugeruje wniosek patentowy złożony przez tego producenta.

PC World Testy: lustrzanki cyfrowe

Patent Canona: blokada wybranych fragmentów ekranu dotykowego (źródło: photographybay.com)

Zobacz także:

Canon złożył stosowny wniosek nr 12/422695 w Amerykańskim Urzędzie Patentowym 13 kwietnia br. - dokument został opublikowany 22 października. Wniosek dotyczy technologii zabezpieczającej przed zmianą ustawień fotografowanie w wyniku przypadkowego dotknięcia wyświetlacza (np. gdy użytkownik zbliża aparat do oka, aby kadrować z użyciem wizjera).

Aparat ma rozpoznawać "dominujące" oko użytkownika, czyli to, którym zerka przez wizjer. Użytkownik wprowadzi te dane do pamięci lustrzanki, która w oparciu o nie będzie blokować wybrany fragment wyświetlacza - w zależności od tego, do którego oka zostanie przyłożona. Ma to zapobiec niezamierzonym modyfikacjom wynikającym z dotknięcia ekranu twarzą.

W patencie wymienione są też niektóre czynności, jakie fotografujący może wykonać za pośrednictwem dotykowego ekranu. Są to: zmiana wartości przysłony (pionowe przesunięcie palcem po ekranie) oraz zmiana szybkości migawki (przesunięcie w poziomie).

Inne ustawienia, które wymienia wniosek, a które można byłoby modyfikować przez dotykowy panel, to m.in. wartość czułości ISO, tryb autofokusa, balans bieli i ekspozycja.

Zastosowanie kolejnej nowinki technicznej w aparacie DSLR może ponownie podzielić użytkowników aparatów: na przeciwników i zwolenników nowego rozwiązania (tak jak to miało miejsce w wypadku nagrywania wideo czy funkcji podglądu na żywo).

Źródło: Photography Bay