Patent od Microsoft! Będzie rewolucja w świecie aparatów w telefonach?

Każda firma technologiczna pracuje nad technologią aparatów dla smartfonów, ale Microsoftt podszedł do sprawy nieco inaczej. Nowy projekt wygląda obiecująco.

W październiku 2020 roku Microsoft Technology Licensing LLC złożył w Światowym Biurze Własności Intelektualnej (WIPO) patent na "aparat z logo". 40-stronicowa dokumentacja została opublikowana 14 maja 2021 roku. Projekt opisuje aparat pod wyświetlaczem z 4 filtrami kolorów i 4 czujnikami obrazu. Technologia ta ma być przeznaczona dla smartfonów oraz urządzeń Microsoft Surface.

Jest to unikalny wynalazek, z którym nie spotkaliśmy się wcześniej. W dokumentacji wspomina się o czterech kamerach pod wyświetlaczem, z których każda posiada własny filtr koloru. Te 4 kamery razem nazywane są przez Microsoft "aparatem z logo".

Zobacz również:

A gdy aparat jest wyłączony, na smartfonie zobaczymy logo Microsoftu. Projektant Giuseppe Spinelli wykonał kilka przykładów produktów z tym unikalnym systemem aparatów. Obrazy te służą wyłącznie celom ilustracyjnym i są oparte na patencie firmy Microsoft Technology.

fot. letsgodigital.org

Czterokamerowy aparat przedni jest umieszczony w układzie 2×2. Dodając wiele czujników w aparacie, można zastosować cieńsze moduły, co pozwala urządzeniu zachować smukłą obudowę. Żeby osiągnąć wysoką rozdzielczość, gęstość pikseli na ekranie zostanie zwiększona.

Każdy czujnik i obiektyw jest skonfigurowany tak, aby był zoptymalizowany dla poszczególnych kolorów. W konstrukcji zostaną użyte też 4 sensory, jeden zoptymalizowany dla koloru niebieskiego, drugi dla zielonego, trzeci dla czerwonego i czwarty dla żółtego. Dodając do standardowych kolorów RGB (czerwony, zielony, niebieski) czwarty kolor, żółty, można objąć znacznie większy zakres kolorów. Filtry kolorowe mogą również poprawić wydajność aparatu przy słabym oświetleniu.

Nie wiemy jednak czy Microsoft rzeczywiście widzi szansę na zintegrowanie aparatu z logo w jednym ze swoich nadchodzących produktów. W każdym razie jest to zupełnie nowy i bardzo interesujący pomysł.

fot. letsgodigital.org

Polecamy: Jak odinstalować Microsoft Edge z Windows 10

Źródło i fot.: letsgodigital.org


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: