Patentowa porażka Microsoftu

Amerykańskie Biuro Patentowe potwierdziło, że patent na technologię, umożliwiającą osadzanie elementów interaktywnych na stronach WWW, został prawidłowo przyznany amerykańskiej firmie Eolas Technology. To fatalna informacja dla Microsoftu, który - jak utrzymują przedstawiciele Eolas - nielegalnie korzystał z opatentowanej technologii.

Przedstawiciele Biura Patentowego poinformowali, że przeprowadzona przez nich weryfikacja wniosku patentowego Eolas potwierdziła, iż będący obiektem sporu patent został jej przyznany w 1998 r. zgodnie z prawem. W najbliższych dniach Biuro ma wydać zaświadczający o tym certyfikat.

Przypomnijmy - konflikt pomiędzy Eolas Technology a Microsoftem rozpoczął się w 1999 r., kiedy to firma złożyła pozew przeciwko koncernowi z Redmond, w którym oskarżało go o naruszenie patentu dotyczącego technologii, umożliwiającej przeglądarkom internetowym dostęp i wykonanie interaktywnych programów wbudowanych w strony WWW (takich jak aplety Javy czy kontrolki ActiveX). Przedstawiciele Eolas domagali się wydania zakazu dystrybucji systemu operacyjnego Windows oraz przeglądarki Internet Explorer.

Sąd pierwszej instancji przyznał jej w 2003 r. rekordowe odszkodowanie - w ramach rekompensaty Microsoft miał zapłacić ponad 520 mln USD. Ostatecznie jednak do wypłaty odszkodowania nie doszło - sąd apelacyjny w marcu tego roku zakwestionował poprzednie orzeczenie. Teraz sprawa czeka na ponowne rozpatrzenie - nowy werdykt ma być uzależniony m.in. od wyniku weryfikacji wniosku patentowego.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Biuro Patentowe potwierdziło, iż to na naszym Uniwersytecie opracowano tę technologię [Eolas Technology działa w ramach Uniwersytetu stanu Kalifornia - red.]" - skomentował James Horst, przedstawiciel Eolas.

Rzecznik Microsoftu poinformował, iż koncern analizuje decyzję Biura Patentowego. Przedstawiciel firmy wyraził również nadzieję, że uda się w tej sprawie osiągnąć satysfakcjonujące obie strony porozumienie.

Więcej informacji na temat konfliktu Microsoft - Eolas można znaleźć w naszych wcześniejszych tekstach:

"Microsoft oskarżony o naruszenie patentu internetowego"

"Microsoft nie zapłaci 520 mln USD"


Zobacz również