Patentowa wojna Asusa i IBM-a

Koncern Asustek Computer złożył pozew przeciwko firmie IBM - "Błękitnemu Gigantowi" zarzucono w nim, że nielegalnie korzysta z kilku opatentowanych rozwiązań Asusteka. Działanie tajwańskiej firmy wydaje się być odpowiedzią na pozew złożony przeciwko niej przez IBM-a cztery miesiące temu.

Pozew Asusteka złożony został w Sądzie Okręgowym w Kalifornii - czytamy w nim, że IBM wykorzystuje w swoich produktach kilka opatentowanych technologii Asusteka bez wykupienia odpowiednich licencji. Chodzi tu m.in. o rozwiązania dotyczące systemów pamięci masowych, sieciowego przechowywania danych oraz serwerów. Tajwańska firma domaga się od pozwanego koncernu natychmiastowego zaprzestania naruszania patentów oraz wypłacenia odszkodowania (jego wysokości na razie nie podano).

Warto zauważyć, że pozew Asusteka złożony został w zaledwie cztery miesiące po tym, jak amerykańska Komisja Handlu Międzynarodowego (U.S. International Trade Commission) rozpoczęła - na wniosek IBM-a - dochodzenie w sprawie nielegalnego wykorzystywania przez Asusteka rozwiązań zastrzeżonych przez "Błękitnego Giganta". W tej sprawie przedmiotem dochodzenia są patenty związane z produkcją zasilaczy komputerowych, systemów chłodzenia oraz tworzenia klastrów.

Żadna ze stron konfliktu jak na razie nie skomentowała tych doniesień.


Zobacz również