Patenty: zbliża się drugie czytanie

Zwolennicy i przeciwnicy tzw. dyrektywy patentowej wkrótce poznają decyzję europarlamentarzystów, którzy w najbliższą środę będą głosować poprawki do aktualnej wersji dokumentu. Ponieważ będzie to drugie czytanie, to do wprowadzenia zmian będzie potrzebne aż 367 głosów, czyli większość kwalifikowana. Zwolennicy dążą do zachowania treści dyrektywy przyjętej w maju ubiegłego roku. Przeciwnicy zaś mają nadzieję, że wystarczy głosów, aby wprowadzić poprawki, które wykluczą możliwość patentowania oprogramowania i ochronią interesy małych firm.

Aktywne działania na rzecz zmiany istniejącego brzmienia dyrektywy wśród posłów Parlamentu Europejskiego prowadzi m.in. Internet Society Poland. -W sumie możemy liczyć na około 390-400 głosów, a w drugim czytaniu do przyjęcia poprawek potrzebna jest bezwzględna większość PE, czyli 365 głosów, a więc każdy poseł nieobecny lub wstrzymujący się od głosu w praktyce popiera wersję uchwaloną przez Radę Unii. Nasze nadzieje nie są więc pozbawione podstaw, ale sukces wcale nie jest pewny - zaznacza Władysław Majewski, prezes zarządu ISOC Polska.

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami PAP, polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego zamierzają poprzeć zmiany, które zostały zgłoszone przez sprawozdawcę raportu, francuskiego socjalistę Michela Rocarda. Na początku czerwca europosłowie mieli okazje zapoznać się ze stanowiskiem dwóch polskich organizacji sprzeciwiających się przyjęciu dyrektywy w obecnym kształcie - ISOC oraz ISOC RWO.

Zobacz również:

  • Wymienne baterie powrócą do telefonów? Dzięki UE jest to całkiem możliwe

Przeciwnicy dyrektywy organizują demonstracje. Pierwsza z nich ruszyła już w internecie, Druga odbyła się we wtorek na ulicach Strasbourga, gdzie obraduje Parlament Europejski.

Po drugiej stronie barykady

Dokument w postaci przyjętej przez Radę Unii Europejskiej 18 maja 2004 tzw. "Common Position" - bez żadnych poprawek - popiera organizacja EICTA. - Wynik głosowania na forum Komisji Prawnej to wyraźny sygnał, że eurodeputowani nie akceptują skrajnych propozycji, zgłoszonych przez sprawozdawcę Michela Rocarda oraz innych wnioskodawców i skłaniają się w stronę Common Position przyjętego przez Radę, co przyjmujemy z satysfakcją - powiedział Mark MacGann, dyrektor generalny EICTA.

Wśród popierających propozycję Komisji Europejskiej znajdują się także inne organizacje branżowe m.in. Business Software Alliance (BSA). - Apelujemy do wszystkich członków Parlamentu Europejskiego o poparcie wspólnego stanowiska rządów i promowanie w Europie kreatywności i innowacyjności - powiedział Francisco Mingorance, dyrektor ds. publicznych w BSA Europe. Organizacja popiera z kolei zmiany, które gwarantują także małym i średnim firmom powszechny udział w systemie patentowym.

Przypomnijmy wcześniej przyjęcie dyrektywy blokował m.in. polski rząd, którego sprzeciw odbił się szerokim echem w zachodniej prasie branżowej. Specjalna delegacja przeciwników dyrektywy przybyła z podziękowaniami do podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji Włodzimierza Marcińskiego.

Polska nadal przeciwna

Właściwie głosowanie zaplanowane na 6 lipca poprzedziło już spotkanie członków Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego, którzy przyjęli niespełna 10 z 270 zgłoszonych poprawek do dyrektywy. Kilka dni później Minister Nauki Michał Kleiber w wypowiedzi dla PAP zaznaczył, że Polska nie zmienia swojego negatywnego stanowiska wobec aktualnego brzmienia dyrektywy. Liczy, na to, ze PE przyjmie poprawki, które odpowiadają polskiej stronie czyli m.in. doprecyzowanie zastosowanych w dokumencie pojęć, tak aby zminimalizować ryzyko nadużyć związanych z rejestracją patentów. W jego ocenie głosowanie Komisji Prawnej nie wpłynęło znacząco na treść dokumentu.

Po głosowaniu przyjęte zmiany w dyrektywie będzie analizować Rada ds. Konkurencyjności. W zależności od jego wyniku, reprezentant polskiego rządu poprze akt lub skorzysta z prawa do jego zaopiniowania - zapowiedział cytowany przez agencję minister Kleiber.

Proceduralne zmagania polskiego rządu, który starał się zablokować oficjalne przyjęcie przez Radę UE dyrektywy patentowej, dając szansę europosłom na złożenie wniosku o ponowne pierwsze czytanie opisywaliśmy wcześniej:

Patenty: dyrektywa w drugim czytaniu

Patenty: jakie będzie polskie stanowisko?

Komisja Europejska chce przyjęcia dyrektywy patentowej

Thank You, Poland!

Więcej o patentach: http://www.computerworld.pl/patenty

Aktualizacja: 05 lipca 2005 17:07

Artykuł został zaktualizowany o komentarze ISOC POLSKA, EICTA oraz BSA.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: