Patrzeć szerzej


LG Flatron L227WT

Jasność - 300 cd/m2
Kontrast - 5000:1 (dynamiczny)
Czas reakcji - 2 ms
Kąty widzenia - (pion/poziom) 170/170 stopni

Jasność - 300 cd/m2

Kontrast - 5000:1 (dynamiczny)

Czas reakcji - 2 ms

Kąty widzenia - (pion/poziom) 170/170 stopni

Monitor LG to absolutna nowość. W czasie, gdy go testowaliśmy, nie był jeszcze sprzedawany w żadnym kraju, trafił do nas bezpośrednio po premierze na berlińskich targach elektroniki użytkowej IFA 2007. Jego stylistyka jest bardzo atrakcyjna i nawiązuje do obłych kształtów nowych telewizorów LCD tego samego producenta. Obudowę wykonano z błyszczącego czarnego plastiku. Szkoda jedynie, że regulacja położenia jest ograniczona i monitor można pochylać tylko w przód i w tył. Zastosowano w nim matrycę TN o 22-calowej przekątnej i rozdzielczości 1680x1050 pikseli. Jak wiadomo, matryce tego typu ustępują zazwyczaj szerokością kątów widzenia i jakością kolorów panelom PVA czy IPS. W wypadku LG sprawa nie jest jednoznaczna, bo podświetlenie WCG-CCFL, które sprawia, że wyświetla on 97 procent barw przewidzianych dla standardu NTSC. To naprawdę widać, choć użytkownik przyzwyczajony do standardowych matryc LCD może być zaskoczony dużą jaskrawością kolorów.

Rekord kontrastu

Werdykt PCWK

Werdykt PCWK

Model LG to rekordzista pod względem współczynnika kontrastu. Producent podaje, że wynosi on 5000:1 i jest to wartość realna, jeśli uruchomi się funkcję dynamicznej regulacji tego parametru. Radzimy tego nie robić, bo obraz traci na naturalności, a standardowy kontrast po profilowaniu monitora (element naszej procedury testowej) jest wystarczająco wysoki, wynosi 872:1. Gwarantuje to dobre zróżnicowanie jasnych i ciemnych elementów obrazu. Całkowicie zaskoczyło nas prawidłowe odwzorowanie barw. W swoim segmencie LG nie ma w tej kategorii godnych konkurentów. Zaletą panelu jest jego szybkość - czas reakcji wynosi tylko 2 ms. To oznacza brak smużenia podczas wyświetlania filmu, gry czy przewijania stron internetowych. Niestety, pozostała wada matryc TN w postaci przeciętnych kątów widzenia. Większości użytkowników nie powinno to jednak przeszkadzać.

Informacje LG Electronics, tel. 022 6061450,http://www.lge.pl Cena 1599 zł

Samsung SyncMaster 215TW

Jasność - 300 cd/m2
Kontrast - 1000:1
Czas reakcji - 8 ms
Kąty widzenia - (pion/poziom) 178/178 stopni

Jasność - 300 cd/m2

Kontrast - 1000:1

Czas reakcji - 8 ms

Kąty widzenia - (pion/poziom) 178/178 stopni

Monitor Samsunga zbudowano, wykorzystując matrycę S-PVA o przekątnej 21 cala. Ma identyczną rozdzielczość 1680x1050 pikseli, jak modele 20-calowe. Inna jest za to plamka matrycy - 0,270, a nie 0,258 mm. Matryca według producenta dysponuje kątami widzenia 178 stopni i z naszych testów wynika, że rzeczywiście tak jest. Czas reakcji matrycy to przeciętnie 8 ms (gtg), jednak nawet podczas grania nie odczuwaliśmy dyskomfortu, które byłoby spowodowane smużeniem. Monitor wyposażony jest w bogaty zestaw gniazd - VGA, DVI z obsługą HDCP oraz wejścia do podłączenia zewnętrznych źródeł wideo - komponentowe, S-Video i kompozytowe. Są także wbudowane głośniki, a panel może być ustawiony zarówno w pionie, jak i poziomie (Pivot). Jak widać, Samsung nie oszczędzał na wyposażeniu, co na szczęście nie odbiło się negatywnie na cenie monitora.

Ustawienia w normie

Werdykt PCWK

Werdykt PCWK

W trybie ustawień domyślnych współczynnik kontrastu to 630:1, a jasność ok. 240 cd/m2. Temperatura barwowa wynosi 6100 K, jednak w ciemnych scenach rośnie, nie trzymając poziomu w całej skali szarości. Także równowaga barwowa została nieco zachwiana, choć pod tym względem nie ma wielkich powodów do narzekań. Dokonując samodzielnie korekt ustawień fabrycznych, można uzyskać lepszy obraz. Odwzorowanie barw wykazuje pewne odstępstwa od wzorca nawet po skalibrowaniu monitora. O ile nie będzie to przeszkadzało graczom, o tyle grafikom może już doskwierać. Dobra jest równomierność rozświetlania ekranu - 88,5 procent. Jak zwykle w monitorach Samsunga większości regulacji można dokonywać z poziomu systemu operacyjnego (specjalna aplikacja do Windows). Warunkiem poprawnego działania programu jest jego współpraca z konkretnym modelem procesora na karcie graficznej. Kupując monitor, warto pobrać z Internetu najnowszą wersję aplikacji, która systematycznie przystosowywana jest do obsługi najnowszych GPU.

Informacje Samsung Electronics, tel. 022 6074400,http://www.samsung.pl Cena 1730 zł

iiyama ProLite E2001WSV

Jasność - 250 cd/m2
Kontrast - 1000:1
Czas reakcji - 5 ms
Kąty widzenia - (pion/poziom) 160/160 stopni

Jasność - 250 cd/m2

Kontrast - 1000:1

Czas reakcji - 5 ms

Kąty widzenia - (pion/poziom) 160/160 stopni

Bardzo tani monitor należy do nowej linii panoramicznych produktów ProLite. Przy jego konstrukcji zdecydowano się na duże cięcia, które pozwoliły obniżyć koszty, lecz na szczęście nie spowodowały spadku jakości obrazu. Obudowę wykonano z przeciętnej jakości tworzyw i oferowana jest wyłącznie w kolorze czarnym. Wzornictwo utrzymano w typowym dla paneli iiyamy prostym stylu. Monitor ma 20-calową matrycę TN o typowej dla ekranów w tym rozmiarze rozdzielczości 1680x1050 pikseli. Obawialiśmy się, że wyposażenie wyłącznie w analogowe gniazdo monitorowe VGA negatywnie wpłynie na jakość obrazu. Tak się jednak nie stało. Z dobrą kartą graficzną uzyskasz obraz nie gorszy niż przy połączeniu cyfrowym. Tak było w naszym wypadku, a korzystaliśmy ze standardowego okablowania dołączanego do monitora (należy pamiętać, że często właśnie słabo ekranowany kabel może być przyczyną niedoskonałości obrazu).

Poprawnie ustawiony

Werdykt PCWK

Werdykt PCWK

Monitor zaskoczył nas bardzo dobrą kalibracją fabryczną. Poza nieco za wysoką jasnością (204 cd/m2) pozostałe parametry obrazu były w normie. Jak na tak tani model, współczynnik kontrastu ma bardzo dobry - 614:1 to więcej niż w wielu droższych modelach. To zasługa dobrej czerni matrycy, co jest istotną zaletą i jednocześnie ważną cechą, na którą wiele osób zwraca uwagę. Podobała nam się również szybkość reakcji - 5 ms. Kąty widzenia są odpowiednio szerokie, lepsze niż w większości testowanych przez nas modeli z matrycami TN. Dobry wynik odnotowaliśmy także podczas pomiarów równomierności podświetlania ekranu - prawie 85 procent. Z wyposażenia dodatkowego warto wymienić wbudowane głośniki. Regulacja położenia matrycy polega jedynie na pochylaniu ekranu do przodu i tyłu.

Informacje iiyama, tel. 0800449262,http://www.iiyama.pl Cena 869 zł