Paulini z Jasnej Góry przeciwko filmowcom parodiującym Radio Maryja

Na oficjalnej stronie internetowej jasnogórskiego klasztoru Paulinów znalazł się obszerny protest przeciwko ekipie filmowej, która rozpoczęła dziś prace nad filmem "Idealny facet dla mojej dziewczyny". Zakonnicy twierdzą, że aktorzy parodiowali Radio Maryja i ośmieszali zdrową pobożność ludu polskiego. Twórcy filmu odpowiadają na zarzuty i twierdzą, że nie chcieli nikogo urazić.

Andrzej Saramonowicz i Tomasz Konecki znani z takich produkcji filmowych jak "Ciało", "Lejdis" i "Testosteron", rozpoczęli wczoraj kręcenie swojego nowego dzieła, filmu "Idealny facet dla mojej dziewczyny". Pierwszy klaps padł w Częstochowie, u podnóża klasztoru jasnogórskiego. Niestety, nie obyło się bez skandalu.

Dziś, na oficjalnej stronie internetowej jasnogórskiego klasztoru Paulinów, znalazło się oświadczenie o. Romana Majewskiego, w którym czytamy:

"Aktorzy parodiowali zachowanie właściwe autentycznym pielgrzymom, którzy dziś właśnie wchodzili na Jasną Górę z archidiecezji gnieźnieńskiej; parodiowali z jednoznacznym wskazaniem obiektu swoich kpin, jakim stało się szanowane przez wielu i drogie dla nas wielu Radio "Maryja"."

Ociec dodał, że "wielu pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy było zbulwersowanych szyderczym charakterem realizowanych scen". Według niego, działania filmowców miały również w pozornie niewinny sposób dyskredytować ideę pielgrzymek.

W dalszej części oświadczenia czytamy również, że w ten sposób: "ośmiesza się zdrową pobożność ludu polskiego, pomniejsza się znaczenie tej wartości, jaką dla całego naszego narodu ma nasza narodowa świętość - Jasna Góra". Duchowny wyraził nadzieję, że podobna działania nie będą miały miejsca w przyszłości.

Autorzy filmu odpowiedzieli na protest i oznajmili, że ich celem nie było i nie będzie obrażanie kogokolwiek. Dodali również, że pielgrzymi odnosili się do nich bardzo serdecznie. Film "Idealny facet dla mojej dziewczyny" opowie historię Kostka, kompozytora muzyki sakralnej, który zakochał się w Lunie, instruktorce krav-magi i wielkiej miłośniczki feminizmu.

Zdjęcia potrwają 45 dni, do 6 października. Realizowane będą w Warszawie. Krakowie i Częstochowie. Premiera zapowiadana jest na 30 stycznia 2009 roku. Budżet filmu wynosi 6,9 mln złotych.