PayPal

Pierwszego listopada system płatności elektronicznych PayPal doczekał się wielu zmian i nowości. Użytkownicy polskiej wersji PayPala nie muszą już posiadać karty kredytowej w celu realizowania zapłaty za transakcje.


PayPal

Dodawanie rachunku bankowego do konta PayPal

Dodawanie rachunku bankowego do konta PayPal

PayPal jest najpopularniejszą usługą na świecie umożliwiającą dokonywanie płatności elektronicznych bez podawania prywatnych danych finansowych. Od 2002 roku system ten jest własnością serwisu aukcyjnego eBay i to właśnie tam jest najczęściej stosowany, zarówno przez kupujących, jak i sprzedających, w celu finalizowania transakcji. Obecnie PayPal może się pochwalić ponad 150 milionami kont użytkowników na całym świecie.

Firma zadebiutowała w Polsce w czerwcu 2005 roku, jednak jeszcze do niedawna system nie był dostępny dla wszystkich. W celu zasilenia środków na saldzie oraz podczas realizowania transakcji płatniczych wymagana była karta kredytowa. Mało tego, nie były akceptowane karty firmy Maestro, tak popularne w naszym kraju. Ponieważ banki wydają karty kredytowe jedynie sprawdzonym klientom, PayPal po prostu nie mógł zdobyć wielu użytkowników.

Jak to działa?

PayPal opiera się na istniejącej infrastrukturze kont bankowych oraz rachunków kart kredytowych. Działa na zasadzie globalnych płatności dokonywanych w czasie rzeczywistym. Konta utworzone w PayPalu mają postać adresów e-mail. Dokonując płatności nie podajesz danych personalnych odbiorcy, lecz właśnie jego adres e-mail. Pieniądze na saldo sprzedawcy trafiają natychmiast po dokonaniu zapłaty. Nie ma potrzeby oczekiwania na zbiegnięcie się sesji dwóch różnych banków. Tuż po dokonaniu transakcji kontrahenci otrzymują wiadomości o przelewie i/lub otrzymaniu środków.

Jak zweryfikować status w PayPalu?

Jeśli często korzystasz z serwisu aukcyjnego eBay, to prędzej czy później trafisz na kontrahenta, który odmówi ci sprzedaży wylicytowanego towaru, jeśli twój status w PayPalu będzie określony jako "niezweryfikowany". Aby temu zapobiec, najlepiej po prostu... zweryfikować swoją tożsamość. Poza tym pozytywne przejście procesu weryfikacji umożliwi ci w przyszłości przesyłanie pieniędzy bez ograniczeń.

Naciśnij kontrolkę Zweryfikuj, którą znajdziesz na karcie Moje konto. Z twojego rachunku bankowego zostanie pobrana kwota 6,50 zł, a transakcja zostanie zaksięgowana w systemie PayPal. Gdy otrzymasz z banku wykaz dokonanych transakcji za ubiegły miesiąc, nie wyrzucaj go od razu do kosza, gdyż znajdziesz na nim specjalny kod. Kod ten musisz wprowadzić w systemie PayPal, w module, który wywołasz przyciskiem finalizującym weryfikację. Po tej operacji twój status zmieni się na "zweryfikowany", a ty otrzymasz od PayPala z powrotem kwotę, która została pobrana w pierwszym etapie procesu. Od tej pory możesz cieszyć się wśród sprzedawców opinią solidnego kupującego.

Co nowego?

Od pierwszego listopada polski oddział PayPala zniósł rygorystyczną zasadę nakazującą posiadanie karty kredytowej. Saldo można od tej pory zasilić przy wykorzystaniu standardowego przelewu elektronicznego z internetowego konta bankowego. Co ma z tego ma przeciętny użytkownik? Oczywiście poza tym, że nie musi posiadać wspomnianej wcześniej karty kredytowej. Okazuje się, że tego typu rozwiązanie ma więcej zalet niż można by się spodziewać.

Po pierwsze nie musisz już podawać żadnych danych dotyczących karty kredytowej, a co za tym idzie, masz pewność, że nie dostaną się w niepowołane ręce. Co prawda PayPal jest bardzo dobrze zabezpieczonym systemem płatności, ale zawsze istnieje minimalne ryzyko utraty tożsamości. Po drugie możesz kupować towary bez ograniczeń związanych z limitami kwot dla kart kredytowych. Prawdę powiedziawszy, zaleta ta może okazać się wadą, gdyż możesz w ten sposób wydać o wiele więcej niż miałeś w zamiarze. Zakładamy jednak, że nie masz problemów z kontrolowaniem wydatków oraz że nie jesteś maniakiem zakupów internetowych. Po trzecie, dzięki temu, że korzystasz z rachunku bankowego, sam decydujesz ile tak naprawdę wydasz na towary w Sieci. W przypadku karty kredytowej nie masz takiej kontroli - po wyczerpaniu limitu musiałeś czekać na następny okres rozliczeniowy (i spłacić dotychczasowe zadłużenie). W przypadku korzystania z rachunku bankowego zawsze możesz zasilić swoje saldo w PayPalu dowolną kwotą.

Okazuje się jednak, że nie ma róży bez kolców. Pieniądze trafiają na konto PayPal dopiero po upływie 2-4 dni roboczych. Niby niedługo, ale... No właśnie. Dla przykładu, niektórzy sprzedający w eBayu wymagają natychmiastowej zapłaty za zakupy tuż po zakończeniu aukcji i wtedy pojawia się problem. Drugim minusem jest fakt, że środki dodawane za pomocą przelewu elektronicznego muszą być w złotówkach. Próba utworzenia rachunku w innej walucie zakończy się fiaskiem. Jeśli dokonasz przelewu w innej walucie, to twój bank i tak, oczywiście po przewalutowaniu, zrealizuje transfer na potrzeby PayPala w złotówkach.

Porady dla użytkowników

No dobrze. Wiesz już, że w systemie PayPal nie potrzebujesz karty kredytowej i możesz wykorzystać zwykły rachunek bankowy. Jak to jednak zrobić? Środki do salda PayPal dodasz zlecając własnemu bankowi polecenie realizacji nowego przelewu. W tym celu po zalogowaniu się do konta PayPal przejdź do karty Dodaj środki, która znajduje się w sekcji Moje konto. Po prawej stronie zobaczysz pole Wyślij przelew krajowy na konto PayPal. Znajdziesz tutaj wszystkie potrzebne informacje, takie jak nazwa banku czy numer rachunku, potrzebne do zrealizowania transakcji.

Istnieje jeszcze drugie rozwiązanie, znacznie korzystniejsze. Mianowicie możesz wprowadzić w systemie PayPal numer rachunku bankowego na stałe, podobnie jak ma to miejsce w przypadku dodawania karty kredytowej. Dzięki temu nie będziesz musiał samodzielnie dokonywać przelewów elektronicznych na własne saldo. Należne kwoty wynikające z opłat za dokonane zakupy będą pobierane przez PayPal automatycznie, aż do momentu wyczerpania środków na koncie.

W celu dodania numeru konta na stałe, z dostępnych opcji menu Profil wybierz Dodaj lub usuń rachunek bankowy. Z rozwijanej listy w obszarze Kraj wybierz Polska, następnie w odpowiednich polach podaj własne imię i nazwisko oraz numer IBAN, czyli międzynarodowy numer rachunku bankowego, który składa się z dwudziestu ośmiu znaków (jest to po prostu połączenie numeru konta z prefiksem PL). Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych pól naciskasz przycisk Kontynuuj. Po sprawdzeniu danych możesz zakończyć operację, w tym celu skorzystaj z kontrolki Dodaj rachunek bankowy. Otrzymasz wiadomość e-mail z systemu PayPal, zawierającą odnośnik do potwierdzenia operacji. Uwaga: przed zatwierdzeniem numeru rachunku sprawdź jeszcze raz dokładnie wpisane informacje. Jeśli okaże się, że gdzieś popełniłeś błąd, to system PayPal naliczy opłatę karną za zwrot w wysokości 30 zł.

Słowo na koniec

Zniesienie obowiązku posiadania karty kredytowej z pewnością pozytywnie przyczyni się do wzrostu zainteresowania systemem PayPal wśród rodaków. Podobnie zresztą myśli zarząd firmy PayPal, która liczy co najmniej na podwojenie liczby polskich użytkowników. Obecnie z PayPala korzysta zaledwie 1% Polaków.

Zdaniem autora

Często kupuję rzadkie wydania płyt winylowych w serwisie aukcyjnym eBay. Ponieważ większość pozycji pochodzi z zagranicy, a moi kontrahenci wymagają zazwyczaj płatności poprzez PayPal, to poniekąd zostałem zmuszony do założenia konta w systemie.

Korzystam z PayPala już od dwóch lat i wprowadzone do niego nowości bardzo mnie ucieszyły. Nie muszę się martwić, że zabraknie mi środków na karcie kredytowej. Mogę przeznaczyć w danym miesiącu określoną kwotę pieniędzy, wyższą niż zakładało moje konto debetowe na karcie kredytowej i wydać je następnie na co tylko chcę. Moja "kredytówka" może w końcu odpocząć.