PeaZip 3.8 - archiwizator plus dodatki

Zarzadzanie plikami, narzędzia dyskowe i benchmarki te wszystkie funkcje obok archiwizacji oferuje PeaZip. Dobrze, że nie przysłoniły one całkowicie głównego zastosowania aplikacji, jakim jest pakowanie i rozpakowywanie.

Werdykt PC Worlda

PeaZip 3.8

Jeżeli poszukujesz programu typu wszystko w jednym PeaZip cię usatysfakcjonuje. Wystarczy poświecić trochę czasu na przyzwyczajenie do niestandardowego sposobu obsługi, a w zamian dostaniesz aplikację do archiwizacji, menedżer plików i przybornik z zestawem różnych narzędzi systemowych

Zalety

- wersja 64-bitowa

- brak konieczności instalacji

Wady

- propozycja instalacji zbędnych do pracy programu dodatków

- niestandardowy sposób obsługi

- brak jednoznacznie określonego przeznaczenia programu

PeaZip jest niewielkich rozmiarów, bezpłatnym menedżerem plików i archiwizatorem. Może służyć, jako zamiennik popularnego WinRARa czy WinZipa. Obsługuje wiele różnych formatów kompresji w tym między innymi 7Z, TAR, ZIP czy własny format pozwalający dzielić wolumeny, szyfrować je, weryfikować integralność tworzonych archiwów.

PeaZip odczytuje między innymi takie formaty, jak ARJ, CAB, CHM, CPIO, DEB, ISO, LZH, NSIS, RAR czy pakiety RPM. Zapisuje dane w standardach 7Z, Bzip2, Gzip, PEA, TAR i ZIP. Korzysta z mechanizmu wielowątkowości i dostępny jest w wariancie 64-bitowym. Mechanizmy związane z bezpieczeństwem dbają o integralność archiwów badając sumy kontrolne oraz chronią dostęp za pomocą 256-bitpwego algorytmu AES. Zaletą programu jest brak konieczności jego instalacji, choć dostępny jest instalator w wariancie przeznaczonym dla Windows.

W najnowszej wersji PeaZip zaktualizowano między innymi obsługę jednego z popularniejszych, oferującego wysoki stopień kompresji, formatu 7Z. Poprawiono mechanizm instalacji eliminując niezgodności w trakcie korzystania na różnych wersjach Windows. Podczas dodawania archiwizatora do systemu, lepiej wykrywane i obsługiwane są zarejestrowane rozszerzenia plików. PeaZip rozpoznaje teraz ponad setkę różnych formatów. Najwięcej zmian dotyczy głównych funkcji programu związanych z pakowaniem i rozpakowywaniem plików. Użytkownik otrzymał możliwość zapisu w standardach WIM oraz XZ, rozszerzono zawartość menu kontekstowego i obsługi funkcji przeciągania. Rozpakujesz teraz na przykład archiwum do aktualnego bądź wybranego katalogu z poziomu Eksploratora i bezpośrednio z archiwum. Rozszerzono zakres opcji dostępnych z poziomu paska narzędzi.

PeaZip nie sprawia już kłopotu podczas dodawania plików do istniejącego archiwum. W poprzednich wersjach procedura ta powodowała czasami zawieszanie. Prawidłowo aktualizowana jest zawartość spakowanej paczki po usunięciu jednego z elementów, nie utrudniają pracy błędy podczas tworzenia nowych katalogów przy rozpakowywaniu i konwersji. Wyświetlana jest prawidłowa ścieżka do pliku po nieudanej próbie otworzenia uszkodzonego lub niewłaściwego archiwum, eksplorator plików we właściwy sposób prezentuje dane z rozszerzeniem BZ oraz jego warianty. Naprawiono również niektóre błędy kodu związane z wyświetlaniem i działaniem programu po kompilacji w wersji Linuksowej.

PeaZip dostępny jest w polskiej wersji językowej, która przyda się tym bardziej, że sposób obsługi programu odbiega czasami od standardowego. Twórca narzędzia ma najwyraźniej kłopot z decyzją, jakie narzędzie chce zaoferować odbiorcom. PeaZip to pomieszanie funkcji archiwizatora, menedżera plików i przybornika systemowego oferującego różne narzędzia. Nie wiedzieć, czemu obok podstawowych opcji proponuje na przykład możliwość defragmentacji dysku, konwersji systemu plików czy benchmark Windows. W trakcie instalacji sugeruje również dodanie do systemu kolejnych, zbędnych do prawidłowego działania aplikacji. Niewygodna jest także obsługa PeaZip, która odbiega od panujących powszechnie standardów. Jako archiwizator aplikacja spisuje się natomiast przyzwoicie, oferuje najważniejsze funkcje i obsługuje podstawowe formaty. Jeżeli nie przeszkadza ci takie pomieszanie zastosowań ten program może być dla ciebie, tym bardziej, że jest zupełnie za darmo.

Cena: bezpłatny

Informacje: PeaZip 3.8