Pecet FullHD
-
- Juliusz Kornaszewski,
- 01.08.2007
O HDTV słyszymy niemal codziennie, będąc w sklepie, oglądając telewizję czy rozmawiając ze znajomymi. Większość osób sądzi, że to termin ściśle związany z elektroniką użytkową - telewizorami, platformami cyfrowymi, kinem domowym. Udowadniamy, że także odpowiednio skonfigurowany pecet, wyposażony w jedną z testowanych przez nas kart, może wyświetlać i nagrywać programy HDTV nadawane z satelity.
O HDTV słyszymy niemal codziennie, będąc w sklepie, oglądając telewizję czy rozmawiając ze znajomymi. Większość osób sądzi, że to termin ściśle związany z elektroniką użytkową - telewizorami, platformami cyfrowymi, kinem domowym. Udowadniamy, że także odpowiednio skonfigurowany pecet, wyposażony w jedną z testowanych przez nas kart, może wyświetlać i nagrywać programy HDTV nadawane z satelity.

Opłacalność
HDTV - nowe i stare

Wydajość
Są jeszcze karty hybrydowe, czyli zawierające kilka tunerów telewizyjnych, nawet do pięciu, i pozwalające na odbiór telewizji naziemnej analogowej, kablowej i cyfrowej oraz cyfrowej satelitarnej. Do tego dochodzą również zintegrowane tunery radiowe FM i często układ przechwytywania obrazu i dźwięku, pozwalający nagrać na dysku peceta film ze źródła zewnętrznego, np. DVD czy kamery.
Mocny pecet mile widziany

<b>DVB Dream</b>
Przydatne AVIVO
Dekodowanie H.264 obsługują karty z określonymi procesorami ATI - z rodziny X1000, wyposażone w silnik graficzny AVIVO - oraz NVIDII. Trzeba jednak pamiętać, że wydajność samego procesora graficznego także będzie miała wpływ na sprawność działania AVIVO. Najsłabsze modele X1300 nadają się praktycznie do sprzętowego dekodowania obrazu w trybie 576p. Do trybu 720p (czyli takiego, który jest wykorzystywany w Polsce np. przez Canal+ HD Sport) przyda się już karta z procesorem X1600, a do obrazów w 1080i - modele X1800 i wyższe. Dobrym rozwiązaniem powinny być także dostępne już wkrótce modele ATI HD 2400/2600. Wbudowany w nie specjalny procesor UVD praktycznie uniezależni cię od wydajności CPU komputera podczas dekodowania H.264.
Na ratunek PureVideo

<b>ProgDVB</b>
<a href="http://www.progdvb.com">www.progdvb.com
Nie tylko sprzęt
Karta z AVIVO HD czy PureVideo HD nie wystarczy do sprzętowego wspomagania dekodowania H.264 i korzystania z innych funkcji oferowanych przez te procesory wideo. Niezbędne jest jeszcze specjalne oprogramowanie dekodujące, którego producenci nie dołączają. Rozwiązanie najprostsze, ale zarazem najdroższe to kupno jednego z dwóch najpopularniejszych programowych odtwarzaczy DVD - PowerDVD 7 lub WinDVD 8 w pełnych wersjach. Obie aplikacje zawierają mechanizmy obsługujące sprzętowe wsparcie AVIVO i PureVideo. Co istotne, mechanizmy te można wykorzystać, posługując się również innymi aplikacjami do odbioru telewizji - np. DVB Dream czy ProgDVB. Jeśli nie masz zamiaru inwestować w kartę graficzną ze sprzętowym wsparciem dekodowania H.264, polecamy CoreAVC. To obecnie jeden z najwydajniejszych dekoderów H.264/MPEG-4 AVC, który pozwala właścicielom słabszych komputerów odtwarzać filmy HD zazwyczaj z zadowalającą płynnością.
CoreAVC jest oferowany w dwóch wersjach komercyjnych - Standard oraz Professional. Pierwsza kosztuje około ośmiu, druga około 15 dolarów. Professional obsługuje przetwarzanie symetryczne w procesorach wielordzeniowych (maksymalnie dwa rdzenie).
Aplikacje dołączane standardowo do tunerów komputerowych HD zazwyczaj prezentują się wyjątkowo mizernie. Trudno powiedzieć, dlaczego, bo programy tych samych firm do tunerów analogowych są o wiele lepsze. Na szczęście internetowa społeczność działa prężnie i sama opracowała kilka naprawdę świetnych aplikacji, które możliwościami, a także łatwością korzystania z nich deklasują firmowe programy. Co istotne, współpracują ze zdecydowaną większością tunerów DVB-S\S2. Aktualne listy programów kompatybilnych z określonymi modelami tunerów znajdziesz na stronach producentów aplikacji. My polecamy dwie najpopularniejsze.
DVB Dream
Informacje www.dvbdream.org
W najnowszej wersji 1.3c obsługuje karty telewizyjne zgodne ze standardami DVB-S, DVB-C i DVB-T. Interfejs jest całkowicie spolszczony, a to dobra wiadomość dla właścicieli kart nieprezentujących informacji w naszym języku. Aplikacja umożliwia np. wyświetlanie podglądu 20 kanałów TV, nagrywanie audycji w formatach MPEG i TS, zapis z przesunięciem czasowym (tzw. TimeShift), nagrywanie z wykorzystaniem elektronicznego przewodnika programowego (EPG), obsługę kilku monitorów, przełączników DiSEqC (używanie kilku konwerterów zamontowanych na czaszy satelitarnej, co pozwala przy użyciu jednej anteny oglądać obraz z kilku satelitów), a także sterowanie obrotnicą anteny.
ProgDVB
Informacje www.progdvb.com
W momencie powstawania tekstu najnowsza wersja nosiła oznaczenie 5.09. Program funkcjonalnie zbliżony jest do DVB Dream, bardzo wygodny w użytkowaniu, z czytelnym interfejsem, jednak konfigurowanie wymaga więcej wiedzy technicznej. Aby korzystać z zaawansowanych funkcji (np. obsługi DiSEqC 1.2), trzeba zainstalować wtyczki, które również znajdziesz na stronie producenta. Ważna informacja: w najnowszej wersji 5.x jednym z czterech obsługiwanych języków jest polski.