Pecet HD

Składamy pecet przeznaczony do odtwarzania filmów HD. Dobieramy odpowiednie komponenty i akcesoria, dzięki którym będzie odpowiednio wydajny i wygodny w obsłudze.


Składamy pecet przeznaczony do odtwarzania filmów HD. Dobieramy odpowiednie komponenty i akcesoria, dzięki którym będzie odpowiednio wydajny i wygodny w obsłudze.

Pecet HD

Parametry techniczne i wyniki testów napędów Blu-ray

Postanowiliśmy zmontować komputer, który będzie służył jako centrum domowej rozrywki, przede wszystkim do bezproblemowego odtwarzania filmów HD - nie tylko z twardego dysku (np. zapisanych bezpośrednio z satelity), lecz także z napędów Blu-ray i HD DVD. Dzięki lekturze naszego przewodnika dowiesz się, jakie elementy powinien zawierać komputer "filmowy", a także jakie akcesoria warto dokupić, aby korzystanie z niego było przyjemnością. Nie koncentrowaliśmy się na zgodności z wymogami tzw. Media Center PC, promowanymi od dłuższego czasu przez Microsoft. Uznaliśmy, że z maszynami tego typu jest za dużo problemów. Sterowniki muszą być przystosowane do obsługi określonej wersji systemu operacyjnego, a często brak ich do interesujących komponentów. Dlatego uważamy, że możesz pozostać przy swoim ulubionym systemie operacyjnym, my jedynie podpowiemy, co powinno się znaleźć w dobrym multimedialnym komputerze.

Błękitny laser w natarciu

Komputer na miarę XXI wieku powinien być wyposażony w napęd obsługujący nośniki nowej generacji, HD DVD lub Blu-ray. Przedstawiamy wyniki testów wszystkich nagrywarek Blu-ray dostępnych w chwili pisania tego tekstu. Są obecnie bardzo drogie, dlatego - jeśli nie zamierzasz korzystać z funkcji zapisu krążków Blu-ray czy HD DVD - zwróć uwagę na napędy typu combo, które nie tylko odtwarzają HD DVD lub Blu-ray, ale mogą nagrywać płyty DVD i CD. Są wielokrotnie tańsze, a pozwolą cieszyć się najwyższą jakością obrazu i dźwięku z płyt nowej generacji. Wideo o wysokiej rozdzielczości może się obyć bez nośnika optycznego, wykorzystując inne kanały dystrybucji, takie jak Internet czy cyfrową telewizję satelitarną bądź naziemną, ale najlepszą jakość w najkrótszym czasie zapewni na razie wyłącznie DVD następnej generacji. Sęk w tym, że na rynku konkurują ze sobą formaty HD DVD i Blu-ray, a ich wspólnym mianownikiem są tylko dwie cechy: te same wymiary krążków i niebieski laser. Pozostałe elementy specyfikacji formatów całkowicie się różnią. Nie wchodząc w detale, wystarczy powiedzieć, że jednostronne, jednowarstwowe płyty oferują 15 GB miejsca w HD DVD i 25 GB w Blu-ray (wyraźna przewaga pojemności Blu-ray wzrasta, oczywiście, dwukrotnie w wypadku dysków dwuwarstwowych).

Gdyby chodziło tylko o liczbę gigabajtów na nośniku, Blu-ray wygrałby już w eliminacjach. Niestety, w grę wchodzą także inne czynniki, m.in. dostępność i cena sprzętu, oferta wytwórni filmowych czy koszt archiwizacji na nowym medium. Mimo lepszych parametrów użytkowych Blu-ray początkowo stracił na rzecz HD DVD wskutek opóźnionej premiery formatu. Promująca HD DVD Toshiba pierwsza wprowadziła do sprzedaży stacjonarne odtwarzacze i zapewniła odpowiednie wsparcie ze strony dostawców treści. Tymczasem odtwarzacze Blu-ray pojawiły się kilka miesięcy później, były droższe, a na dodatek dostępne tytuły filmowe czasami były gorszej jakości niż w wersji na HD DVD.

Pierwsi będą ostatnimi?

Ponad rok później sytuacja jest inna, bo szala zwycięstwa powoli przechyla się na stronę Blu-ray. Sprzęt staniał i jest w dużym wyborze, bo produkuje go wiele firm, filmy do maksimum wykorzystują możliwości formatu, a dwóch gigantów elektroniki użytkowej - LG oraz Sony - proponuje urządzenia, które mogą być gwoździem do trumny konkurenta. Sony powtórzył manewr, który kilka lat temu przyczynił się do gwałtownej popularyzacji standardu DVD: wbudował czytnik Blu-ray w swoją najnowszą konsolę PlayStation 3. Choć znacznie podwyższyło to jej cenę, pozostała najtańszym odtwarzaczem płyt BD, stąd jej atrakcyjność. Główny przeciwnik, Xbox 360 Microsoftu, może być rozbudowany o napęd HD DVD, ale ponieważ jest to opcja, niewiele osób się na nią decyduje. Przy zakupie PS3 nie ma wyboru. Koreański LG zdołał natomiast pogodzić wodę z ogniem i od wiosny sprzedaje napędy obsługujące oba formaty niebieskiego lasera. Czy to zdrada jednego ze współtwórców Blu-ray? Niekoniecznie, bo ten ruch pozwala spacyfikować konkurencję: w komputerowej nagrywarce można korzystać z większej pojemności i szybkości Blu-ray, mając jednocześnie rozwiązany problem odczytu płyt pożyczanych od zwolenników HD DVD. Stacjonarny, dwuformatowy odtwarzacz daje zaś poczucie bezpiecznej inwestycji - bez względu na wynik starcia Blu-ray z HD DVD zawsze się wygrywa.

Blu-ray górą w PC

W chwili pisania niniejszego tekstu na polskim rynku było pięć nagrywarek tego formatu (jedna to opisany wcześniej model dwuformatowy z odczytem HD DVD; nie wzięliśmy pod uwagę napędów kupowanych wraz z notebookami), podczas gdy obóz przeciwnika oferował jedynie dwa napędy Toshiby: czytnik CD/DVD/HD DVD o symbolu SD-H802A do komputerów stacjonarnych i nagrywarkę CD/DVD z odtwarzaniem HD DVD TS-L802A do laptopów. Nagrywarki HD DVD (model SD-L902A zapisujący HD DVD-R z oszałamiającą szybkością 1x, bez nagrywania nośników HD DVD-RW) znajdziesz na razie wyłącznie w niektórych notebookach. Gdzieniegdzie napotkać można zewnętrzny czytnik HP hd1000 w absurdalnej cenie ponad 2000 zł. Byłaby do przyjęcia w wypadku nagrywarki, ale nie kosztującego 700 zł odtwarzacza SD-H802A Toshiby, włożonego jedynie w obudowę z portem USB i opatrzonego logo amerykańskiej firmy.

Być może, w chwili, gdy będziesz czytał ten artykuł, do sprzedaży trafią kolejne urządzenia. Toshiba od dawna zapowiada nagrywarkę SD-H903A do stacjonarnych pecetów (odpowiednik SD-L902A) i mobilny model SD-L912A, zwiększający prędkość wypalania HD DVD-R do 2x oraz umożliwiający zapisywanie na płytach HD DVD-RW. Wciąż także czekamy na Pioneera BDC-202 (nagrywarkę CD/DVD z czytnikiem Blu-ray w cenie ok. 210 euro) oraz następców niezbyt udanego BDR-101A, który nie obsługiwał standardu CD.

Testujemy i wybieramy

Pecet HD

Odtwarzanie HD na laptopach

Podczas testów nagrywarek Blu-ray mierzyliśmy czas zapisu na nośniku BD-RE Verbatim 2x zestawów plików o pojemności 653 MB i 4,29 GB, używanych podczas testów nagrywarek CD/DVD. Nagrywanie odbywało się w trybie pakietowym oraz sesyjnym (w dołączonej do napędu aplikacji do zapisywania na płytach CD/DVD/BD).

W wypadku dysków BD-R Verbatim 2x w trybie sesyjnym wypalaliśmy maksymalną pojemność dostępną w programie nagrywającym - zwykle 23,3 GB. Piszemy "zwykle", ponieważ na przykład aplikacja InterVideo Burn.Now nie pozwoliła na zapisanie tego samego zestawu plików, który mieścił się bez problemu, gdy korzystaliśmy z narzędzia CyberLink Power2-Go. Musieliśmy dlatego wyrzucić ponad 100 MB danych.

Czasy zapisu były bardzo różne. Na nośniku BD-RE najlepiej radziły sobie napędy Pioneera i Lite-Ona, zapełniając go ponaddwukrotnie szybciej od rywali. Natomiast krążki BD-R były domeną nagrywarek LG, potrafiących zapisywać media 2x z prędkością 4x.

Sprawdziliśmy też szybkość odczytu danych zapisanych na obu rodzajach płyt (w BD-RE wzięliśmy pod uwagę 4,29 GB informacji nagranych w trybie sesyjnym). Rezultaty były zdumiewające: dwa napędy odczytywały BD-RE niemal dwa razy dłużej, niż go zapisywały, a kopiowanie danych z BD-R zajęło wszystkim urządzeniom dużo więcej czasu niż ich wypalanie - do 2, a nawet 7 godzin! Miejmy nadzieję, że są to choroby wieku dziecięcego technologii i następnym modelom się nie zdarzą.