Pecet HDTV

Większość osób sądzi, że HDTV jest ściśle związane z elektroniką użytkową - telewizorami, platformami cyfrowymi, kinem domowym. To prawda, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć komputer domowy w specjalny tuner satelitarny i bez problemu wyświetlać oraz nagrywać programy HDTV.


Większość osób sądzi, że HDTV jest ściśle związane z elektroniką użytkową - telewizorami, platformami cyfrowymi, kinem domowym. To prawda, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć komputer domowy w specjalny tuner satelitarny i bez problemu wyświetlać oraz nagrywać programy HDTV.

Komputerowe tunery telewizyjne doskonale spisują się jako cyfrowe magnetowidy i karty, przekształcające monitor komputerowy w telewizor z prawdziwego zdarzenia. Jeśli chciałbyś oglądać HDTV również na komputerze, to masz do wyboru pokaźną ofertę kart telewizyjnych DVB-S lub DVB-S2, pozwalających na odbiór programu w wysokiej rozdzielczości, nadawanego za pośrednictwem anteny satelitarnej. Karta zgodna z pierwszym standardem jest tańsza, a oferta modeli - bardzo bogata. Dodatkowy atut to bezproblemowa współpraca z alternatywnymi, bezpłatnymi aplikacjami do odbioru telewizji na pececie (zazwyczaj o wiele lepszymi i wygodniejszymi niż pakiety dołączane przez producentów kart). Niestety, standard DVB-S, korzystający najczęściej z kodowania MPEG-2, ma już swoje lata i wiele stacji telewizyjnych, które rozpoczęły nadawanie w HD, stosuje nowszy DVB-S2 i kodowanie H.264. Zgodne z nimi są najnowsze komputerowe tunery satelitarne DVB-S2, a ich wady to niewielki wybór modeli i o wiele wyższe ceny niż urządzeń DVB-S.

Mocny pecet pożądany

Trzecią grupą urządzeń są telewizyjne karty hybrydowe, tzn. zawierające po kilka - nawet do pięciu - tunerów telewizyjnych. Pozwalają na odbiór analogowej i cyfrowej telewizji naziemnej, TV kablowej oraz satelitarnej. Do tego dochodzą również zintegrowane tunery radiowe FM i często układ przechwytywania obrazu oraz dźwięku, pozwalający na zapisanie w pececie filmu ze źródła zewnętrznego (np. DVD czy kamery). Telewizja w wysokiej rozdzielczości wygląda przepięknie, lecz jednocześnie zmusza sprzęt do sporego wysiłku obliczeniowego. Liczba informacji przetwarzanych przez procesor jest tak duża, że słabsza maszyna zamiast płynnego obrazu może zaprezentować pokaz slajdów. W wypadku standardu DVB-S i najczęściej stosowanego w nim kodowania MPEG-2 procesor jest mocno obciążony, choć o wiele mniej niż wówczas, gdy wyświetlany obraz został zakodowany nowocześniejszym algorytmem H.264 (najpopularniejszy w stacjach nadających sygnał w standardzie DVB-S2).

Przed kupnem karty telewizyjnej HD powinieneś zatem sprawdzić, czy twój komputer jest odpowiednio wydajny. Jeśli obraz z tunera DVB-S2 ma być wyświetlany płynnie, musisz mieć procesor taktowany z częstotliwością nie niższą niż 3,4 GHz w wypadku jednordzeniowego lub 2,8 GHz w wypadku modelu dwurdzeniowego (np. Athlon 64 X2 czy Pentium D). Procesory Intel Core 2 Duo pozwolą na sprawną obsługę H.264 z niższą częstotliwością taktowania (np. 1,83 GHz).

Nie mając odpowiednio wydajnego procesora, nie zawsze jesteś na straconej pozycji. Rozwiązaniem może być karta graficzna sprzętowo dekodująca wideo, która w dużym stopniu odciąża CPU.

Wspomaganie HD

Karty obsługujące dekodowanie H.264 oparte są na procesorach ATI lub NVIDII. W pierwszym wypadku to modele z rodziny X1000, wyposażone w silnik graficzny AVIVO i trzeba pamiętać, że sprawność ich działania zależy od wydajności samego procesora graficznego. Najsłabsze modele X1300 nadają się do sprzętowego dekodowania obrazu praktycznie w trybie 576p. Do trybu 720p (czyli wykorzystywanego w Polsce np. przez Canal+ HD Sport) przyda się już karta z procesorem X1600, a do obrazów w 1080i - modele X1800 i wyższe. Dobrym rozwiązaniem są także tanie ATI HD 2400/2600. Wbudowany w nie specjalny procesor UVD praktycznie uniezależnia od wydajności CPU komputera podczas dekodowania H.264.

W kartach NVIDII obsługujących technologię PureVideo HD wydajność samego procesora graficznego nie ma tak dużego wpływu na prędkość dekodowania H.264. Liczy się częstotliwość taktowania GPU i tańsze GeForce radzą sobie z tym zadaniem często równie dobrze, jak ich drożsi bracia. Nie ma jednak róży bez kolców: w tych modelach część zaawansowanych funkcji dalszej poprawy jakości obrazu HD nie jest dostępna. Najlepszym rozwiązaniem są najnowsze karty z serii GeForce 8600 lub 8800 GT, które w odróżnieniu od pozostałych modeli NVIDII sprzętowo wspomagają praktycznie cały proces dekodowania H.264. Inne modele, włącznie z najszybszymi GF 8800 GTS/GTX tylko częściowo wspomagają dekodowanie.

Programy na start

Karty z AVIVO HD czy Pure-Video HD do sprzętowego wspomagania dekodowania H.264 i korzystania z innych funkcji wymagają specjalnego oprogramowania, którego ich producenci nie oferują. Najprostszy, ale zarazem najdroższy sposób rozwiązania problemu to kupno jednego z dwóch najpopularniejszych programowych odtwarzaczy DVD - PowerDVD 7 lub WinDVD 8 w pełnych wersjach. Obie aplikacje zawierają odpowiednie mechanizmy obsługujące sprzętowo AVIVO i PureVideo. Wystarczy w opcjach wideo zaznaczyć pole Avivo HD lub Pure-Video HD i automatycznie procesor karty graficznej przejmie dekodowanie. Co istotne, mechanizmy te można wykorzystać również z innymi aplikacjami do odbioru telewizji, np. DVB Dream, czy ProgDVB. Jeśli nie masz zamiaru inwestować w kartę graficzną z odpowiednimi funkcjami, polecamy aplikację CoreAVC. To obecnie jeden z najwydajniejszych dekoderów H.264/MPEG-4 AVC, który pozwala właścicielom większości słabszych komputerów odtwarzać filmy HD z zadowalającą płynnością.

CoreAVC jest oferowany w dwóch wersjach komercyjnych - Standard oraz Professional. Pierwsza kosztuje około 8 dolarów, druga około 15 dolarów, ale obsługuje przetwarzanie symetryczne w procesorach wielordzeniowych (do dwóch rdzeni).

TechnoTrend TT-connect S2-3650 CI

Informacje Yansat

http://www.yansat.pl

tel. 095 7203760

Cena 699 zł

Pecet HDTV

Zewnętrzny tuner TechnoTrend wyposażony w interfejs USB. Ma w sobie czytnik na karty płatnych nadawców satelitarnych.

Jeden z pierwszych zewnętrznych tunerów HDTV z wbudowanym modułem warunkowego dostępu CI, pozwalającym na odbiór płatnych kanałów HDTV (np. Cyfrowego Polsatu czy Cyfry+). Tuner obsługuje zarówno standard DVB-S, jak i DVB-S2 oraz kodowanie MPEG-2/4. Powinien przypaść do gustu nie tylko użytkownikom notebooków, lecz także komputerów stacjonarnych, którzy cenią sobie wygodę instalacji i możliwość używania tunera z kilkoma pecetami (muszą być wyposażone w złącze USB 2.0). W komplecie otrzymasz wygodnego pilota zdalnego sterowania. Możliwe jest nagrywanie audycji HDTV na twardy dysk komputera (także z tzw. przesunięciem czasowym). Sterownik BDA pozwala na sterowanie tunerem za pośrednictwem alternatywnego oprogramowania.