Pecet dla opornych

Inicjatywa Easy PC Intela uprości instalację i obsługę zestawów komputerowych.

Firmy Intel i Microsoft przygotowały wspólną strategię promocji komputerów łatwych w obsłudze i rozbudowie pod nazwą Easy PC Initiative. Steve Whalley z Intela zarzucił producentom komputerów, że wciąż oferują oni zestawy wymagające od użytkownika żmudnego konfigurowania i wielokrotnego restartowania systemu. Według Whalleya, należy ograniczyć do minimum liczbę plastikowych taśm, folii i wkładek, w które pakowane są komputery, aby jak najbardziej usprawnić wyjmowanie produktu z pudełka. Komputer powinien być bez problemu wyjmowany z opakowania, wszystkie kable i przewody powinny być oznaczone odpowiednimi kolorami, a do całości dołączona przejrzysta instrukcja.

Użytkownik nie powinien mieć żadnego kontaktu z programami pracującymi w DOS-ie oraz zapewniony łatwy dostęp do najczęściej wykonywanych operacji. "Zwracajcie uwagę na to, do czego klient wykorzystuje komputer, i jeśli jest to np. sprawdzanie poczty, na klawiaturze należy umieścić dodatkowy przycisk" - radzi Whalley. Ponadto komputer powinien mieć jak największą liczbę portów USB, a moduł aktualizacji sterowników i programy antywirusowe powinny być wbudowane w system i działać automatycznie, podobnie jak narzędzia do czyszczenia i porządkowania dysku.

"Dobry sprzęt komputerowy powinien przede wszystkim działać" - podsumował prezentację strategii Easy PC Initiative Steve Whalley.