Pecet na wybiegu

Ciekawa stylistyka i funkcjonalne wnętrze to z pewnością cechy obudów, na które często zwracają uwagę osoby chcące zmienić wygląd swojego komputera.


Ciekawa stylistyka i funkcjonalne wnętrze to z pewnością cechy obudów, na które często zwracają uwagę osoby chcące zmienić wygląd swojego komputera.

Komputer w ciekawej obudowie może ozdobić każdy pokój, ale oczywiście, wygląd to nie wszystko. Oczekujemy również wysokiej funkcjonalności, dobrego wykonania oraz trwałości, a jak się okazuje, nie każda obudowa spełnia te wymagania. Liczba modeli jest ogromna i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. My postanowiliśmy przypatrzeć się najnowszym konstrukcjom zarówno tym tańszym, jak i droższym.

Co w testach

Pecet na wybiegu

Parametry techniczne i wyniki testów

Do laboratorium trafiło trzydzieści obudów, z których wybraliśmy 22 i poddaliśmy je wnikliwej ocenie. Nie było to proste. Obudowy różniły się nie tylko wyglądem oraz jakością wykonania, ale również użytymi materiałami, dodatkowym wyposażeniem i funkcjonalnością. Również rozpiętość cen jest znaczna, najtańszy model z zasilaczem można kupić za około 120 zł, najdroższa konstrukcja SilverStone Temjin TJ-05 to wydatek rzędu 750 zł, do którego musimy doliczyć koszt zasilacza.

Prezentacja zawodników

Najwięcej konstrukcji wykonano z blachy, znacznie mniej z aluminium czy przezroczystego akrylu. Te ostatnie są dla niektórych najbardziej atrakcyjne, ale trzeba przyznać, że również bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Do najoryginalniejszych zaliczyć należy modele Foxconna Diablic i Chimaera, natomiast lubiącym bardziej wyważoną stylistykę polecamy obudowy Thermaltake czy też Cooler Master Cavalier lub Antec Lanboy. Do rzucających się w oczy konstrukcji zaliczyć musimy również zwycięski model Casetec iQ-eye CS-1020-2A.

Waga piórkowa

Obudowy wykonane całkowicie z aluminium mają nieodparty urok i styl, zastosowanie tego materiału ma również uzasadnienie praktyczne.

Dobrze zaprojektowana obudowa aluminiowa zachowuje większość zalet konstrukcji wykonanych z blachy, a waży o wiele mniej. Niestety, aluminium dużo trudniej ukształtować niż blachę i co istotne, jest dużo droższe, dlatego często wykonuje się z niego tylko niektóre elementy. Dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie z niego szkieletu i bocznych ścianek osłonowych, z wyłączeniem panelu przedniego - konstrukcje takie są tańsze niż całkowicie wykonane z aluminium, a mają większość ich zalet. Osobom, które zdecydują się właśnie na takie obudowy, polecamy modele Antec

Super Lanboy (aluminiowa konstrukcja z plastikowym panelem przednim) czy w całości wykonane z aluminium Thermaltake Shark VA7000BWA i Cooler Master CM Stacker STC-T01.

Fantom

Pecet na wybiegu

Antec Super Lanboy - Zastosowanie dużych wentylatorów 120x120 mm, obracających się z małą prędkością, oraz gumowych kołków mocujących głośność z pewnością wyciszy pracę twojego komputera.

Przezroczyste obudowy to z pewnością jedne z najoryginalniejszych. Wykonane z przezroczystego akrylu lub pleksi ukazują całą urodę dopiero w połączeniu ze świecącymi wentylatorami lub zimnymi katodami rozjaśniającymi wnętrze komputera. Szczególnie widowiskowe w nocy, z pewnością dodadzą uroku każdemu komputerowi. Niestety, nie są trwałe, dlatego należy się z nimi obchodzić bardzo ostrożnie, przeważnie w białych rękawiczkach (często dodawanych przez producenta). Przetestowaliśmy trzy obudowy ujawniające wnętrze komputera bez zamontowanego okienka: Aton 9101, XPower XP 4002 MidiATX USB2.0 Transparent Deluxe i Akasę AK-CVC-UV. Na szczególną uwagę zasługuje przezroczysta obudowa Akasy, jedyna sprzedawana do samodzielnego montażu. Do niewątpliwie najbardziej dopracowanych należy zaliczyć model Aton 9101, który dzięki zastosowaniu specjalnych aluminiowych profili łączących poszczególne elementy jest sztywny i w miarę odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Przede wszystkim funkcjonalność

Pecet na wybiegu

Foxconn Diabolic - Specjalne szyny, do których montujemy twardy dysk i rusztowanie ustawione w poprzek obudowy, ułatwia montaż i demontaż.

Osoby lubiące często majstrować w komputerze powinny szukać modeli pozwalających na prosty montaż i demontaż poszczególnych podzespołów, na przykład Casetec iQ-eye CS-1020-2A, Foxconn, Thermaltake są dla nich wręcz wymarzone. Można z nich w prosty sposób (bez użycia śrubokrętu) wyciągnąć napęd optyczny, twardy dysk, a w niektórych wypadkach (Foxconn Diabolic, Thermaltake Shark) również kartę graficzną czy też inną kartę rozszerzeń. Oczywiście producenci zastosowali znacznie więcej udogodnień, na przykład w modelu Antec Super Lanboy rusztowania twardych dysków umieszczono w poprzek obudowy, dzięki czemu dostęp do nich jest łatwiejszy. Przezroczysta obudowa Aton ma wysuwane boki, a niektóre z modeli - wyciągane ruszty twardych dysków. Nie bez znaczenia są wszelkiego rodzaju zabezpieczenia, na przykład zamykając na kluczyk ściankę boczną obudów czy też klapki przedniego panelu Thermaltake Shark i Casetec, można skutecznie utrudnić dostęp osobom trzecim do wnętrza komputera lub uniemożliwić jego uruchomienie.

Przyzwyczailiśmy się do korzystania z urządzeń USB, większość obecnie produkowanych obudów ma wyprowadzone złącza USB, FireWire czy audio (słuchawki, mikrofon) w przednim panelu obudowy. Niestety, tylko nieliczne mają złącza umieszczone u góry, co znacznie ułatwia korzystanie z nich, gdy obudowa stoi na podłodze (Thermaltake Soprano, Tsunami).

Kontroluj temperaturę

Pecet na wybiegu

Foxconn Diabolic - Komin wentylacyjny zamontowano w panelu bocznym, dzięki czemu procesor schładzany jest bezpośrednio zimniejszym powietrzem z zewnątrz obudowy.

Osobom, które chciałyby mieć stałą kontrolę nad temperaturą poszczególnych podzespołów, polecamy obudowy z wbudowanym wyświetlaczem, czujnikami temperatury i regulacją prędkości wentylatorów. Niestety, na rynku nie ma ich zbyt wiele, a do najlepszych należy zaliczyć zwycięzcę naszego testu, model Casetec iQ-eye CS-1020-2A, jeden z nielicznych, który oprócz monitorowania temperatury w czterech miejscach umożliwia również regulację prędkości aż siedmiu wentylatorów.

Pecet na wybiegu

Casetec iQ-eye CS-1020-2A - Duży wyświetlacz LCD, na którym można odczytać temperaturę monitorowaną przez dołączone czujniki termiczne, datę, godzinę oraz prędkość jednego z siedmiu wentylatorów to idealne rozwiązanie dla lubiących kontrolować natężenie hałasu i temperaturę poszczególnych podzespołów.

Dosyć popularne są obudowy wyposażone w jeden lub dwa czujniki temperatur sprzęgnięte z wyświetlaczem LED lub LCD - rozwiązanie idealne zwłaszcza dla chcących stale monitorować temperaturę procesora lub innego newralgicznego podzespołu. Do takich właśnie obudów można zaliczyć konstrukcję 3RSystem R700 BadGuy, z wyprowadzonym na zewnątrz potencjometrem, który pozwala regulować prędkość tylnego i przedniego wentylatora. Osoby decydujące się na zakup obudowy z wbudowaną funkcją monitorowania temperatury powinny sprawdzić, czy czujnik jest przystosowany do mocowania na płaskich elementach. Niestety w niektórych starszych konstrukcjach czujniki są grube, nieporęczne i trudno je umieścić np. na spodzie procesora.

Cicha i przewiewna

Dla lubiących wykorzystywać sprzęt do maksimum ważne będzie zapewnienie odpowiedniej wentylacji (cyrkulacji powietrza) w obudowie. Standardowa powinna umożliwiać zamontowanie wewnątrz dwóch wentylatorów wspomagających wewnętrzną cyrkulację. Wentylator montowany z przodu zasysa chłodne powietrze do środka obudowy, tylny natomiast wyprowadza rozgrzane powietrze na zewnątrz. Rozwiązanie optymalne to duże wentylatory, 120x120 mm, które obracając się wolniej, są tak wydajne, jak głośniejsze i szybsze wentylatory 80x80 mm.

Jeżeli zależy ci na cichej pracy komputera, zwróć uwagę na wszelkiego rodzaju dodatki zapobiegające przenoszeniu drgań na obudowę (to szczególnie ważne w wypadku konstrukcji aluminiowych). W aluminiowej obudowie Antec Super Lanboy zastosowano np. specjalne gumowe kołki mocujące wentylator do obudowy. Duże wentylatory, 120x120 mm, które obracając się wolniej, są tak wydajne, jak głośniejsze i szybsze wentylatory 80x80 mm.

Casetec iQ-eye CS-1020-2A

Pecet na wybiegu

Werdykt PCWK

Udany mariaż obudowy i funkcjonalnego panelu sterującego.

Szkielet i boki wykonano z grubej blachy, co daje odpowiednią sztywność i odporność na odkształcenia. Obudowa umożliwia montaż aż pięciu wentylatorów: po jednym z przodu (80x80 mm), z tyłu (92x92 mm) i na górze (80x80 mm), dodatkowo wewnątrz umieszczono specjalny panel, w którym można zamocować dwa wentylatory 92x92 mm, które będą schładzały procesor i kartę graficzną. Niestety, producent nie dodaje żadnego wentylatora ani zasilacza.

Konstrukcja umożliwia prosty montaż i demontaż napędów optycznych twardych dysków, kart rozszerzeń i wentylatorów.

W przednim panelu obudowy zamontowano duży wyświetlacz LCD, na którym można odczytać temperaturę monitorowaną przez dołączone czujniki termiczne, datę, godzinę oraz prędkość jednego z siedmiu wentylatorów. Można również regulować prędkość poszczególnych wentylatorów i ustawiać progi alarmowe. Niestety, gdy obudowa stoi na podłodze, odczytanie wartości z wyświetlacza LCD jest bardzo utrudnione.

Informacje vanGraff

tel. (71) 7930967

http://www.pc-tuning.pl

Cena 699 zł