Pecet przyszłości
-
- Mariusz Błoński,
- 01.01.2008
Pecet na każdej powierzchni
To, co teraz wydaje się oczywistością, w 1964 roku, gdy Douglas Engelbart wpadł na pomysł manipulowania obrazkami na ekranie za pomocą specjalnego urządzenia - myszy - było rewolucją. Ale nawet najlepiej działająca mysz jest tylko protezą palca. W ciągu najbliższych lat będziemy kontrolowali komputery właśnie za pomocą palców.
O co chodzi?
Komputery na powierzchni stołu to pomysł na spędzanie czasu ze znajomymi w staromodnym stylu. Liczne firmy opracowują urządzenia umożliwiające jednoczesne manipulowanie wieloma elementami na ekranie. Microsoft zaprezentował swój Surface PC, Mitsubishi pracuje nad DiamondTouch.
Komputer Microsoftu korzysta z projektora, który od dołu wyświetla obraz na powierzchni szklanego stołu, oraz pięciu kamer na podczerwień, śledzących ruchy palców. Z kolei DiamondTouch wyświetla obraz od góry i używa czujników pojemnościowych (takich jak w touchpadach notebooków) do śledzenia ruchów palców.
Kiedy się pojawi?
DiamondTouch to ciągle projekt, natomiast pierwsza generacja Surface PC, przeznaczona do użytku w miejscach publicznych, powinna niedługo pojawić się w hotelach, barach i kasynach. Do 2010 roku powstanie wersja do firmowych pokojów konferencyjnych. Pięć lat później Surface PC ma się znaleźć w naszych domach - Microsoft prognozuje, że urządzenie to może być w przyszłości wbudowywane w stoły, lustra czy dowolne płaskie powierzchnie.
Kieszonkowe prezentacje
Oglądanie filmu na wyświetlaczu telefonu komórkowego to koszmar. Nawet jeśli znajdziesz interesujący program, niewielki ekran pozbawi cię całej przyjemności. Wkrótce jednak pojawią się kieszonkowe projektory, dzięki którym zobaczysz obraz we właściwych rozmiarach.
O co chodzi?

Którą z wymienionych w arykule technologii uważasz za najbardziej atrakcyjną?
Kiedy się pojawi?
Microvision podpisało odpowiednią umowę z Motorolą i pierwszy telefon komórkowy z wbudowanym projektorem Pico powinien znaleźć się w sklepach w 2009 roku. Jednak przed końcem roku 2008 ujrzymy projektory wbudowane w pecety i konsole do gier. Projektor zwiększy cenę konsoli o 200 dol., a telefon komórkowy z Pico będzie droższy o 150 dol. od urządzenia bez projektora.
Opracowano na podstawie tekstu "Your PC in 2008 and Beyond" Roberta Strohmeyera, dziennikarza PC World.
Przedstawiony w tym tekście zestaw nowych technologii, które mają szansę zawojować świat, zaprezentowaliśmy również czytelnikom internetowego wydania PCWK. Pytaliśmy, która z nowych technologii ma największe szanse na zdobycie popularności. Oto wyniki naszej sondy (prezentujemy pięć pierwszych pozycji):
Publikujemy również opinie internautów na temat przedstawionych w tekście innowacji:
CD: Co do tradycyjnych dysków, to na pewno nie szybko zostaną wyparte przez te oparte na pamięci flash. Po pierwsze - pojemność, po drugie - trwałość (ilość cykli zapisu/odczytu), po trzecie - koszt. Myślę, że minie przynajmniej z 5 lat, zanim sprzedaż notebooków z SSD zrówna się ze sprzedażą notebooków z tradycyjnymi dyskami. W przypadku serwerów tradycyjne dyski będą jeszcze przez wiele, wiele lat, zwłaszcza tam, gdzie liczy się bardziej pojemność niż szybkość. Długo jeszcze będzie panował podział - chcesz szybkości - wybierz flash, chcesz pojemności - wybierz talerze.
Browar: Dyski to archaizm, urządzenie mechaniczne - z niecierpliwością czekam w tym względzie na jakiś naprawdę kosmiczny przełom, bo to strasznie spowalnia PC (...) Twarde dyski muszą odejść - przynajmniej na system operacyjny powinny być jakieś ultraszybkie cudowne wynalazki. Nie muszą mieć 200 GB - wystarczyłoby mi 80...