Pecet przyszłości

Szybsze układy scalone, elastyczne wyświetlacze, układy chłodzenia z nanorurek i o wiele, wiele więcej. Technologie jutra zmienią wszystko, co wiemy o komputerach.


Szybsze układy scalone, elastyczne wyświetlacze, układy chłodzenia z nanorurek i o wiele, wiele więcej. Technologie jutra zmienią wszystko, co wiemy o komputerach.

Niezależnie od tego, czy używasz peceta w domu, w pracy czy na wakacjach, science fiction staje się rzeczywistością. Od podkładek bezprzewodowo zasilających laptopy, po montowane na ścianie komputery rozpoznające twarz i gesty. Dzięki postępom w miniaturyzacji wkrótce w kieszeni zmieścisz urządzenia, których przed kilkoma laty nie byłbyś w stanie zapakować do walizki, np. projektory czy drukarki fotograficzne. W poniższym tekście przybliżymy najciekawsze, naszym zdaniem, nowe technologie, które już wkrótce mogą trafić do twojego domu.

Pożegnaj się z kablem zasilającym

Gdy za pomocą sieci bezprzewodowej chcesz podłączyć laptop do Internetu, nawet się nie zastanawiasz. Jednak ciągle musisz męczyć się z kablami, jeśli wyczerpie się bateria. Wkrótce jednak te wszystkie zasilacze można będzie spotkać jedynie w książkach traktujących o historii techniki. Nadchodzi bezprzewodowe zasilanie.

O co chodzi?

Obecnie są dwa sposoby bezprzewodowego dostarczania energii elektrycznej. Pierwszy to indukcja. Działa ona dzięki dopasowaniu rezonansu pola elektromagnetycznego maty ładującej do rezonansu baterii urządzenia. Dzięki temu baterię można naładować na odległość, co prawda, niewielką. W przeciwieństwie do indukcyjnego, przewodzenie kondukcyjne pozwala na przekazywanie ładunku elektrycznego między dwoma stykającymi się powierzchniami. Na razie nie wiadomo, która z tych metod zdobędzie większą popularność. Jednak w obu wypadkach będziesz mógł ładować swój notebook, telefon czy odtwarzacz, kładąc urządzenie na uniwersalnej macie, która dostarczy mu prąd.

Kiedy się pojawi?

Pecet przyszłości

Kryształy Zink - rewolucja w drukowaniu?

W przyszłym roku na rynek trafią zarówno kondukcyjne, jak i indukcyjne ładowarki. Jednak do większości trzeba będzie dokupić za blisko 30 dolarów specjalny adapter, który pozwoli na korzystanie z nich.

Pierwszym urządzeniem zapewniającym kondukcyjne ładowanie kompatybilnych z nim notebooków będzie WildCharge. Trafi ono na rynek po wakacjach 2008 roku. W roku 2009 znajdą się w sklepach indukcyjne produkty firmy eCoupled, które będzie można stosować w samochodach i na biurkach. Technologie bezprzewodowego dostarczania energii powinny się upowszechnić w 2010 roku, gdy będą je stosowali główni producenci telefonów komórkowych i notebooków.

Drukuj wszystko i skądkolwiek chcesz

Nie trzeba będzie wracać do domu, aby wydrukować zdjęcia czy zamawiać wydruki przez Internet. Urządzenia przenośne przyszłej generacji zostaną wyposażone we wbudowane drukarki.

O co chodzi?

Zink (skrót od "Zero Ink") Imaging, firma założona przez Polaroid, pracuje nad nowym papierem fotograficznym. Składa się on z krystalicznej substancji zamkniętej między dwiema warstwami. Gdy przechodzi przez drukarkę, pokazują się kolory. Same drukarki staną się tak małe, że będzie można nosić je w kieszeni, wbudować w aparat fotograficzny czy laptop.

Kiedy się pojawi?

W 2008 roku Zink we współpracy z dużym producentem aparatów fotograficznych (jego nazwy nie ujawniono) pokaże pierwszy kieszonkowy aparat z wbudowaną drukarką. Wydruki z niej będą miały wymiary 2x3 cale. W tym samym czasie na rynku zadebiutuje mała drukarka (w cenie około 100 dol.) współpracująca z telefonami komórkowymi wyposażonymi w aparat cyfrowy. Będzie drukowała samoprzylepne etykiety. Mniej więcej 2-3 lata później technologia firmy Zink zostanie zastosowana w laptopach i innych urządzeniach przenośnych.

Wspaniała wbudowana grafika

Zintegrowany układ graficzny był przez długi czas synonimem grafiki o słabej jakości. Wkrótce zyska jednak zupełnie nowe znaczenie dzięki CPU połączonemu z potężnymi układami graficznymi.

O co chodzi?

Przejęcie przez AMD firmy ATI spowodowało, że rywalizacja z Intelem - który produkuje własne układy graficzne - przeszła na nowy poziom. Od tego czasu obaj rywale pracują nad zintegrowaniem CPU z GPU. Wbudowanie układu graficznego w procesor pozwoli zaoszczędzić czas, obecnie marnowany na komunikację między dwoma procesorami. Taka hybryda będzie współpracowała z DirectX 10 oraz zostanie przystosowana do współpracy z Blu-ray i HD DVD. Jednocześnie układ będzie miał niewielkie zapotrzebowanie na energię, zajmie niedużo miejsca na płycie głównej, a jego moc będzie większa niż przeważającej liczby współczesnych kart graficznych.

Kiedy się pojawi?

Intel planuje, że procesory Nehalem zawierające układ graficzny będą produkowane od 2008 roku. Najpierw trafią do serwerów. Mniej więcej w tym samym czasie na rynku ma się pojawić projektowana przez AMD platforma Puma do notebooków. W jej skład wejdzie CPU/GPU. W 2009 roku intelowskie hybrydy trafią na rynek desktopów i laptopów, a stacjonarna wersja Pumy pojawi się w 2010 roku.

Poza rok 2008

Warto też wspomnieć o kilku innych rozwijanych właśnie technologiach, które mogą zmienić sposób, w jaki korzystamy z Internetu czy komputera. Niestety, wspólnym mianownikiem wszystkich zaprezentowanych poniżej nowości jest to, że trafią na rynek najwcześniej za 5-8 lat.

Gigabitowy Internet (2012)

Złości cię powolność domowego łącza? Dzięki optycznemu kablowi o przepustowości 1 Gb/s pobierzesz z Sieci najnowszy film w czasie krótszym niż minuta.

Ogniwa paliwowe do urządzeń przenośnych (2013)

Właśnie trwają prace nad wodorowymi ogniwami paliwowymi, które dzięki kupowanym w sklepie kartridżom będą zasilać twój laptop przez tydzień.

Inteligentny dom (2014)

Od lat słyszysz o skomputeryzowanych mieszkaniach, które spełnią większość twoich życzeń. W ciągu kilku lat codziennością staną się domy oplecione siecią kabli mogących przekazywać sygnały z centralnego komputera, który będzie sterował wszystkim: od kaloryfera, przez oświetlenie, po system bezpieczeństwa.

Pamięć z igiełkami (2015)

Jej nazwa robocza brzmi Millipede. Powstaje w laboratoriach IBM i wykorzystuje technologie stosowane w mikroskopie sił atomowych, aby w przyszłości pozwolić na przechowywanie terabajta danych na polimerze o powierzchni cala kwadratowego. Matryca złożona z tysięcy miniaturowych igiełek będzie odczytywać i zapisywać olbrzymią ilość danych znacznie szybciej, niż można to zrobić dzisiaj.

Piorunujące systemy chłodzące (2015) Mikroskopijne nanorurki będą wykorzystywały wyładowania elektryczne do tworzenia niewielkich wirów przesuwających się nad powierzchnią układów scalonych, chłodzonych bez pomocy wentylatora.