Pecet: twierdza nie do zdobycia? To możliwe!

Nawet w najbardziej sprzyjających warunkach nie można mieć stuprocentowej pewności, że pecet jest całkowicie odporny na zagrożenia. Zobacz, jak wzmocnić bezpieczeństwo komputera poprzez odpowiednią konfigurację systemu operacyjnego.


Na bezpieczeństwo komputera ma wpływ wiele różnych czynników. Można je podzielić na kilka głównych grup. Ważny jest system operacyjny, z którego się korzysta oraz sposób jego konfiguracji, bardzo istotne są zainstalowane programy zwiększające odporność peceta na różne ataki, oraz poziom wiedzy i świadomości użytkownika. Wszystkie są tak samo istotne.

Ponadto dbanie o bezpieczeństwo jest procesem ciągłym. Regularnie odkrywane są luki, które trzeba łatać, pojawiają się nowe metody włamań przed którym trzeba się bronić, mnożą wirusy, na których lekarstwo zawarte jest jedynie w najnowszych szczepionkach programów antywirusowych.

Zobacz, jak sprawić, by komputer stał się twierdzą nie do zdobycia.

W dalszych częściach poradnika przybliżymy podstawy prawidłowej konfiguracji komputera, sposoby postępowania oraz wskażemy narzędzia, które są niezbędne do ochrony i takie, które mogą się po prostu przydać. Nie adresujemy tego poradnika do zaawansowanych specjalistów. Ci wiedzą, jak postępować. Zależy nam, by o swoje komputery zadbali przeciętni użytkownicy. To wystarczy, aby ograniczyć pole manewru hakerom, czy utrudnić rozprzestrzenianie się złośliwego oprogramowania. Skorzystają na tym wszyscy.

1. Używaj NTFS-a

Bez NTFS-a nie można prawidłowo zabezpieczyć systemu operacyjnego. Stare systemy plików FAT16 i FAT32 nie pozwalały na to. NTFS jest niezbędny, by można było konfigurować sposób dostępu do danych, kontrolować, co robią inni użytkownicy czy szyfrować pliki. Umożliwia definiowanie praw zapisu i odczytu dla pojedynczych obiektów i jest bardziej odporny na uszkodzenia w razie awarii peceta. W nowych komputerach jest standardem, ale FAT można jeszcze spotkać na starszych maszynach, na których przeprowadzano aktualizacje do nowszych wersji systemu z Windows serii 9x. Jeżeli masz taki pecet, zmień to. System plików możesz przekonwertować w działającym systemie bez obawy o utratę danych. Użyj do tego celu polecenia convert. Pamiętaj, operacja konwersji jest nieodwracalna.

1. Rozwiń menu startowe, wskaż polecenie Wszystkie programy, następnie Akcesoria i wybierz Wiersz polecenia. Wpisz następujące polecenie: convert litera_dysku: /fs:ntfs.

Litera_dysku oznacza dysk, którego format plików zamierzasz zmienić, na przykład convert c: /fs:ntfs i wciśnij [Enter].

Konwersja partycji systemowej na system plików NTFS

Zmiana domyślnej nazwy wbudowanych w system kont administratora i gościa

2. Jeżeli na konwertowanej partycji znajduje się system operacyjny zostaniesz poinformowany, że operacja zostanie przeprowadzona w trakcie następnego uruchomienia komputera. Zamknij okno komunikatu przyciskiem Tak. W oknie wiersza poleceń wpisz etykietę dysku i potwierdź ją klawiszem [Enter]. Po zakończeniu konwersji zamknij okno wiersza poleceń.

2. Zmień ustawienia wbudowanych kont użytkowników

W każdym systemie operacyjnym są domyślne konta użytkowników używane do administracji, czy ograniczonego dostępu. W Windows to konto administratora oraz gościa. W obu przypadkach warto zmienić ich domyślną nazwę, co utrudni dostęp do komputera w drugim całkowicie wyłączyć konto (jest ono domyślnie włączone w Windows XP).

1. Rozwiń menu startowe i wpisz polecenie secpol.msc. Aby można było wprowadzać modyfikacje musisz być zalogowany jako administrator. W edytorze zasad zabezpieczeń lokalnych rozwiń pozycję Zasady lokalne i kliknij grupę Opcje zabezpieczeń.

2. Przewiń listę w prawej części okna i odszukaj na niej pozycję Konta: Zmień nazwę konta administratora. Kliknij ją dwukrotnie. Wpisz nową nazwę dla wbudowanego konta administracyjnego i kliknij przycisk Ok. Zmień również nazwę konta gościa otwierając zasadę Konta: Zmień nazwę konta gościa.

3. Możesz również wyłączyć wyświetlanie kont w konie logowania. Standardowo widoczne są one w Windows XP. W tym celu otwórz zasadę Konta: Stan konta gościa oraz Konta: Stan konta administratora i na karcie Ustawianie zabezpieczeń lokalnych wybierz opcję Wyłączone.