Pecet w roku 2008, czyli co nowego w IT

Drukuj wszystko i skądkolwiek chcesz

Zapomnij o wracaniu do domu by wydrukować zdjęcia czy o zamawianiu wydruków za pomocą Internetu. Urządzenia przenośne przyszłej generacji będą wyposażone we wbudowane drukarki.

O co chodzi?

Zink (skrót od "Zero Ink") Imaging, firma założona przez Polaroid, pracuje nad nowym papierem fotograficznym. Papier ten składa się z krystalicznej substancji zamkniętej pomiędzy dwiema warstwami. Gdy przechodzi on przez drukarkę, pokazują się kolory. Same drukarki będą tak małe, że zmieszczą się w kieszeni. Będzie można je wbudować w aparaty fotograficzne czy laptopy.

Kryształy Zink

Kryształy Zink

Kiedy się pojawi?

W 2008 roku Zink we współpracy z dużym producentem aparatów fotograficznych (jego nazwy nie ujawniono), pokaże pierwszy kieszonkowy aparat z wbudowaną drukarką. Urządzenie to będzie tworzyło wydruki o wymiarach 2x3 cale. W tym samym czasie na rynku zadebiutuje mała drukarka (będzie kosztowała około 99 USD) współpracująca z telefonami komórkowymi wyposażonymi w aparat cyfrowy. Będzie ona drukowała samoprzylepne etykiety. Mniej więcej 2-3 lata później technolgia firmy Zink zostanie zintegrowana z laptopami i innymi urządzeniami przenośnymi.

Wspaniała wbudowana grafika

"Zintegrowany układ graficzny" był przez długi czas synonimem "grafiki słabej jakości". Wkrótce zyska on jednak zupełnie nowe znaczenie dzięki CPU ze zintegrowanymi potężnymi kośćmi graficznymi.

O co chodzi?

Przejęcie przez AMD firmy ATI spowodowało, że rywalizacja z Intelem - który produkuje własne układy graficzne - przeszła na nowy poziom. Od tego czasu obaj rywale pracują nad zintegrowaniem CPU z GPU. Wbudowanie układu graficznego w procesor pozwoli zaoszczędzić czas, który jest obecnie marnowany na komunikację pomiędzy dwoma procesorami. Taka hybryda CPU/GPU będzie współpracowała z DirectX 10 oraz będzie zoptymalizowana pod kątem współpracy z Blu-ray i HD DVD. Jednocześnie układ będzie wymagał do pracy niewiele energii, nie będzie zajmował dużo miejsca na płycie głównej, a przy tym jego moc będzie większa, niż przeważającej liczby współczesnych kart graficznych.

Kiedy się pojawi?

Intel planuje, że procesory Nehalem zawierające zintegrowany układ graficzny będą produkowane od 2008 roku. Najpierw trafią do serwerów. W mniej więcej w tym samym czasie na rynku ma pojawić się projektowana przez AMD platforma Puma dla notebooków. W jej skład wejdzie CPU/GPU. W 2009 roku intelowskie hybrydy CPU/GPU trafią na rynek desktopów i laptopów, a desktopowa wersja Pumy pojawi się w 2010 roku.