Pecet w roku 2008, czyli co nowego w IT

Szybsze układy scalone, elastyczne wyświetlacze, układy chłodzenia z nanorurek i o wiele, wiele więcej.... Technologie jutra zmienią wszystko, co wiemy o komputerach. Niezależnie od tego, czy używamy ich w domu, pracy czy na wakacjach. Science-fiction staje się rzeczywistością. Od podkładek bezprzewodowo zasilających laptopy, po montowane na ścianie komputery rozpoznające twarz i gesty. Dzięki przełomowym postępom w miniaturyzacji wkrótce w kieszeni zmieścisz urządzenia, których przed kilkoma laty nie byłbyś w stanie zapakować do walizki - na przykład projektory czy drukarki fotograficzne. W poniższym tekście przybliżmy Wam najciekawsze, naszym zdaniem, nowe technologie, które już wkrótce mogą trafić do naszych domów.

Tempo współczesnego życia jest szalone, jednak w porównaniu z postępem technologicznym wlecze się jak kulawy ślimak. Technologie, których przed kilkoma laty nie byliśmy sobie w stanie wyobrazić, teraz zmieniają rynek IT tak, jak cyfrowe urządzenia zmieniają nasze życie. Poniżej przestawimy kilka najważniejszych innowacji, które nas czekają. Niektóre lada chwila trafią na rynek, innych nie zobaczymy co najmniej do roku 2012. W drugiej części naszego minicyklu (opublikujemy ją za dwa tygodnie) napiszemy o jeszcze bardziej odległej przyszłości, trendach rynkowych i zjawiskach, na które warto zwrócić uwagę.

Prace nad przyszłością trwają. Oto, co musisz wiedzieć, by przygotować się na jej nadejście.

Pożegnaj się z kablem zasilającym

Gdy za pomocą sieci bezprzewodowej chcesz podłączyć laptop do Internetu, nawet się nie zastanawiasz. Jednak ciągle musisz męczyć się z kablami, jeśli wyczerpie się bateria. Wkrótce jednak te wszystkie toporne zasilacze można będzie spotkać jedynie w książkach traktujących o historii techniki. Nadchodzi bezprzewodowe zasilanie.

O co chodzi?

Obecnie istnieją dwa sposoby bezprzewodowego dostarczania energii elektrycznej. Pierwszy to indukcja. Działa ona dzięki dopasowaniu rezonansu pola elektromagnetycznego maty ładującej do rezonansu baterii urządzenia. Dzięki temu baterię można naładować na, niewielką co prawda, odległość.

W przeciwieństwie do przewodzenia indukcyjnego, przewodzenie kondukcyjne pozwala na przekazywanie ładunku elektrycznego pomiędzy dwoma stykającymi się powierzchniami. Obecnie nie jest rozstrzygnięte, która z tych metod zdobędzie większą popularność. Jednak niezależnie od tego, będziesz mógł ładować swojego notebooka, telefon czy odtwarzacz kładąc urządzenie na uniwersalnej macie, która dostarczy mu prąd.

Kiedy się pojawi?

W przyszłym roku na rynek trafią zarówno kondukcyjne jak i indukcyjne ładowarki. Jednak do większości urządzeń konieczne będzie dokupienie za około 30 dolarów specjalnego adaptera, który pozwoli na korzystanie z tych ładowarek.

WildCharger dla Motoroli

WildCharger dla Motoroli

Pierwszym urządzeniem zapewniającym kondukcyjne ładowanie kompatybilnych z nim notebooków będzie WildCharge. Ukaże się ono po wakacjach roku 2008. W 2009 roku na rynek trafią indukcyjne produkty firmy eCoupled, które będzie można stosować w samochodach i na biurkach. Technologie bezprzewodowego dostarczania energii powinny upowszechnić się w 2010 roku, gdy będą je stosowali główni producenci telefonów komórkowych i notebooków.