Pecet w ukryciu

Ma dwurdzeniowy procesor, pojemny twardy dysk i pilota, którym możesz sterować komputerem z fotela. Dodatkowo ma wielkość książki i ma wbudowany... stojak na długopisy. Taki jest nowy pecet ASUSA.

W tym sezonie już kilku producentów komputerów zaskoczyło nas ciekawymi miniaturowymi pecetami. NOVA P22 to jeden z ciekawszych produktów tego typu. Ma wielkość książki, waży tyle, co grubszy podręcznik do historii (niecałe 1,8 kg) i jest oferowany w dwóch wersjach kolorystycznych, białej i czarnej. Do testów otrzymaliśmy tę drugą, która z racji nierzucającej się w oczy, skromnej stylistyki praktycznie zniknie z pomieszczenia, w którym ustawimy pecet ASUSA. W obudowie są dwa otwory, które służą jako stojaki na długopisy.

Wbudowana wieloformatowa nagrywarka DVD to konstrukcja typu slot-in - płytę umieszcza się w szczelinie napędu, a nie w standardowej szufladzie. Komputer wyposażony jest w stosunkowo wydajny dwurdzeniowy procesor Intela Dual Core E2160, taktowany z częstotliwością 1,8 GHz. Na płycie głównej znajduje się chipset Intel 946GZ ze zintegrowanym rdzeniem graficznym Intel Graphics Media Accelerator 3000. Jego wydajność nie pozwala na płynne wyświetlanie obrazu w nowych grach, ale do typowych zadań domowych, w tym oglądania filmów HD, układ ten wystarcza. W pececie znajdziemy także 1 GB pamięci RAM DDR2 667 i 160-gigabajtowy twardy dysk. Zestaw kontrolerów sieciowych obejmuje LAN do przepustowości gigabita/s oraz kontroler sieci bezprzewodowej LAN w standardzie 802.11n (248 Mb/s). Jest także kontroler Bluetooth w wersji 2.0, który zapewnia szybkie połączenie bezprzewodowe z kompatybilnymi urządzeniami na odległość do 10 m. Jeśli mały komputerem miałby ci służyć jako centrum domowej rozrywki, to pamiętaj, że NOVA P22 ma wyjście analogowe audio 5.1 oraz cyfrowe wyjście optyczne audio (do połączenia np. z amplitunerem kina domowego). Cyfrowe wyjście wideo DVI pozwala z kolei na połączenie z nowoczesnym telewizorem czy projektorem. Zainstalowany system operacyjny to Vista w wersji Home Premium. Dołączony pilot bezprzewodowy pozwala na sterowanie nakładką systemową Windows Media Center, która ułatwia poruszanie się po multimedialnych zasobach dyskowych (filmy, muzyka, zdjęcia). Wydajność komputera jest całkiem dobra. Wynik ogólny benchmarku PCMark Vantage wyniósł 1810 pkt, natomiast PCMark 05 - 3467 pkt.