Pecet z klocków

Chcąc mieć nowy i lepszy komputer, często stajemy przed trudnym wyborem: skorzystać z jednej z gotowych konfiguracji zestawów komputerowych czy samodzielnie montować podzespoły peceta?


Chcąc mieć nowy i lepszy komputer, często stajemy przed trudnym wyborem: skorzystać z jednej z gotowych konfiguracji zestawów komputerowych czy samodzielnie montować podzespoły peceta?

Jeżeli wybierzemy zakup nowego komputera, dostaniemy gotowy produkt, który do poprawnej pracy wymaga jedynie podłączenia do zasilania. Niestety, często koszt gotowego zestawu znacznie przewyższa sumę, którą przyszłoby nam zapłacić za poszczególne podzespoły, które wchodzą w jego skład. Dodatkowo oferowana konfiguracja niekoniecznie jest taka, jaką sobie wymarzyliśmy. Dlatego, jeżeli dokonaliśmy wyboru parametrów podzespołów naszego komputera i chcemy zmniejszyć koszty jego zakupu, możemy pokusić się o ich samodzielny montaż. Oczywiście wszyscy, którzy złożenie pierwszego komputera mają już za sobą, są w doskonałej sytuacji. Gorzej z tymi, którzy o montażu komputera wiedzą niewiele lub prawie nic. Do nich głównie kierujemy ten poradnik.

Przełamywanie ostatnich oporów

Komputer nie jest tani i nawet cena jego pojedynczych elementów może przyprawić o ból głowy. Może to strach przed uszkodzeniem urządzenia (poszczególnych jego podzespołów), a co za tym idzie, nowymi wydatkami, powoduje, że niektórzy nawet nie zaglądali do jego wnętrza (pomijamy fakt zaplombowania komputera przez producenta).

Niestety, w końcu trzeba wymienić niektóre elementy lub nawet cały komputer. Warto wówczas spróbować samemu zmodyfikować lub nawet złożyć go "od zera". Gwarantujemy, że po przełamaniu wewnętrznych oporów i strachu czytelnicy sami stwierdzą, iż nie taki diabeł straszny jak go malują, a i sam montaż z pewnością przyniesie sporo satysfakcji.

Przygotowania

Do samodzielnego montażu komputera nie będziemy potrzebowali ani skomplikowanych narzędzi, ani specjalnych zdolności do majsterkowania. Wystarczą dwa śrubokręty (płaski i krzyżakowy), kombinerki, trochę cierpliwości i wolnego czasu. Potrzebne elementy powinniśmy znaleźć przy zakupionych składnikach, m.in. przy obudowie (wszelkiego rodzaju śrubki, podkładki, kołki dystansujące) i płycie głównej (dokumentacja techniczna płyty głównej, kable do podłączania napędów, dysków itp.). Mając wszystkie podzespoły, możemy przystąpić do montażu.

UWAGA!!!

Przed przystąpieniem do pracy trzeba się uziemić. Wyładowania elektrostatyczne nie są groźne dla człowieka, ale mogą być bardzo niebezpieczne dla delikatnych układów pamięci komputera. Dlatego tak ważne jest odpowiednie uziemienie się na przykład poprzez dotknięcie metalowej obudowy, kaloryfera czy też innego uziemionego metalowego przedmiotu.

Montaż płyty głównej

Pecet z klocków

Montaż płyty głównej

Rozpoczynamy od montażu płyty głównej. W tym celu rozkręcamy oba panele boczne i odkładamy je na bok. Z prawej strony obudowy (patrząc od przodu) znajduje się tylna strona tacki, która służy nam za podstawę do przymocowania płyty głównej. Musimy sprawdzić, czy obudowa pozwala na jej wyciągnięcie. Jeżeli tak, to wykręcamy ją z obudowy i dalszy montaż płyty głównej przeprowadzamy na zewnątrz. Niestety, w większości standardowych i tanich obudów tacka przymocowana jest na stałe i montaż płyty głównej trzeba przeprowadzać wewnątrz nich. Kładziemy obudowę na prawym boku, żeby mieć swobodny dostęp do jej wnętrza.

Kolejną czynnością jest zamontowanie kołków dystansowych. Ponieważ otwory na te kołki przystosowane są do kilku rozmiarów płyt głównych najlepszym sposobem wybrania odpowiednich jest włożenie płyty głównej do obudowy i zaznaczenie lub zapamiętanie wybranych otworów. Wystarczy wykorzystać cztery do sześciu punktów mocowania, w które wkręcimy kołki dystansowe (należy je lekko dokręcić kombinerkami, żeby podczas wykręcania śrubka nie wychodziła wraz z kołkiem).Po przykręceniu kołków dystansowych, a przed przystąpieniem do przykręcania płyty głównej do obudowy sprawdźmy, czy otwory na klawiaturę, mysz i porty w zaślepce z tyłu obudowy mają taki sam układ, jak na płycie głównej. Jeżeli nie pasują, musimy wymienić zaślepkę na tę, która powinna zostać dostarczona wraz z płytą główną.

Ostatnią czynnością jest przykręcenie płyty głównej do kołków dystansowych. Mocujemy ją tak, aby sloty PCI były bliżej tylnej ścianki obudowy, a wyjścia na klawiaturę i mysz pasowały do otworów z tyłu obudowy.