Pecet za 100 dolarów

Indie mogą być pierwszym krajem na świecie, gdzie cena komputera spadnie poniżej magicznej granicy 100 dolarów. Pochodząca stamtąd firma Novatium planuje wprowadzenie takich pecetów do sprzedaży w ciągu około trzech miesięcy.

Także inne hinduskie korporacje szykują się do maksymalnego obniżenia cen na zestawy sprzedawane w kraju. Biorąc pod uwagę ilość mieszkańców i niską penetrację rynku, możliwe jest, że dostarczanie mało wydajnych ale bardzo tanich komputerów może być sposobem na ogromny sukces. Przedstawiciele Novatium twierdzą, że kluczem do zbudowania takiego komputera jest dobieranie nie tylko najtańszych podzespołów ale też materiałów, z jakich są zbudowane.

Potencjał, leżący w biednym ale za to ogromnym kraju dostrzegają również duże koncerny. Praktycznie każda wielka korporacja IT ma w tym Państwie swój oddział. Wiele z nich wprowadza tam tańsze wersje swoich normalnych produktów i jeszcze wiecej się do tego szykuje. Za przykład mogą posłużyć najwięksi giganci tacy jak Intel i AMD, którzy już od dłuższego czasu szukają możliwości produkcji tanich podzespołów specjalnie do Indii.

Zapowiedzi Novatium potwierdzają więc informacje, o których pisaliśmy w tekście Indie - komputerowy poligon doświadczalny

WIęcej informacji: Novatium