Pecet za rozsądne pieniądze


Bestcom Exadium Home

Pecet za rozsądne pieniądze
Konfiguracja o dobrym współczynniku wydajności do ceny.

Zwycięzca naszego testu komputerów to udany związek procesora Intel Celeron 2,8 GHz o bardzo dobrym stosunku wydajności do ceny i karty graficznej ze sprzętowym wspomaganiem DirectX 9.0 (GeForce FX 5700 z 128 megabajtami pamięci).

Intel Celeron 2,8 GHz jest najszybszym z ekonomicznych procesorów Celeron. Jego niewątpliwa zaleta to spory zapas mocy, bez problemu pracuje z częstotliwością 147 MHz (nominalne taktowanie 133 MHz) i do tej prędkości przetaktował go producent.

Exadium Home idealnie spisuje się zarówno jako wydajna maszyna dla ucznia, jak i platforma do gier. Niestety, najnowsze gry dla tej konfiguracji mogą się okazać zbyt wymagające, dlatego w celu zachowania odpowiedniego komfortu trzeba balansować pomiędzy rozdzielczością gry a liczbą wyświetlanych szczegółów. Bez problemu za to może pracować z najnowszymi pakietami biurowymi czy systemami.

Oprócz dobrej wydajności komputer dysponuje również sporymi możliwościami. Do dyspozycji jest napęd optyczny typu combo, czyli połączenie szybkiej nagrywarki (52x/32x/52x) i czytnika płyt DVD (16x), oraz szybki twardy dysk (Serial ATA, 7200 obr./min) o pojemności 80 GB.

Niewątpliwą zaletą omawianej konfiguracji jest procesor, który można łatwo przetaktować. Dużym mankamentem jest głośna praca zestawu chłodzącego przetaktowany procesor.

Oprogramowanie

Do komputera producent dodaje 5-płytowy zestaw oprogramowania do nauki języka angielskiego (Young Digital Poland), oprogramowanie do nagrywania Ahead Nero Express oraz grę "Morrowind" (niestety, w angielskiej wersji językowej).

Informacje Exadium, tel. (61) 8527563,http://www.exadium.pl

Cena 2449 zł

Bestcom Atom Proton

Pecet za rozsądne pieniądze
Funkcjonalny i szybki komputer za rozsądną cenę.

Ceny procesorów ciągle spadają, a na rynek wchodzą coraz nowsze jednostki, które powoli wypierają starsze. W przypadku komputera Bestcom Atom Proton zastosowano sprytną sztuczkę z procesorem AMD Athlon 2500+ przetaktowanym do 3200+ (zwiększenie taktowania magistrali z 333 MHz do 400 MHz). Takie rozwiązanie znacznie obniża koszty całego komputera, który dysponuje wydajnością procesora znacznie droższego. Głównie dlatego możemy opisać konfigurację komputera kosztującego mniej niż 2500 zł, wyposażonego w procesor, który pod względem wydajności należy do ścisłej czołówki.

Podstawa to szybki procesor

Przetaktowany AMD Athlon, 2500+ (FSB400 MHz) bez problemu poradzi sobie nie tylko z najnowszymi pakietami biurowymi, ale również, w połączeniu z akceleratorem graficznym opartym na układzie ATI Radeon 9600XT (256 MB pamięci), z większością gier - karta ma sprzętowe wspomaganie DirectX 9. Oczywiście pod warunkiem, że zachowasz umiar zarówno w dobieraniu rozdzielczości, jak i liczby wyświetlanych szczegółów. Komputer ma tylko jeden moduł pamięci o pojemności 256 MB, wykonanej w standardzie PC3200.

Do dyspozycji jest 80-gigabajtowy twardy dysk oraz napęd optyczny typu combo Lite-On SOHC-5232K (52x/32x/52x 16x). Karta sieciowa oraz dźwiękowa są zintegrowane z płytą główną.

Dodatkowe atuty: 36-miesięczna gwarancja na wszystkie podzespoły oraz możliwość dalszej rozbudowy - trzeba tylko dołożyć dodatkową pamięć oraz wymienić kartę graficzną na wydajniejszą. Moc obliczeniowa procesora wystarczy na długo.

Informacje Atom-PC, tel. (61) 8264070,http://www.atom-pc.pl

Cena 2479 zł

Mikrotech K-Siedem

Pecet za rozsądne pieniądze
Połączenie szybkiego komputera biurowego i platformy do gier.

Jest to kolejna konfiguracja idealnie spisująca się zarówno w roli wydajnego komputera dla ucznia, jak i platformy do gier. Jednostką centralną w K-Siedem jest AMD Athlon XP 2500+ (FSB333 MHz). Procesor ten, choć nie zalicza się do najwydajniejszych, powinien zapewnić odpowiednią moc zarówno podczas pracy z aplikacjami biurowymi, jak i grami.

Dodatkowa moc za darmo

Procesor można przetaktować, zwiększając prędkość magistrali do 200 MHz, co pozwala cieszyć się wydajnością procesora AMD Athlon 3200+.

Do dyspozycji masz: 512 MB pamięci operacyjnej pracującej w trybie duall chanell (dwa moduły, po 256 MB każdy), wydajną kartę graficzną opartą na układzie NVIDII GeForce FX 5700 z wyprowadzonym wyjściem TV-OUT oraz DVI, a także szybki twardy dysk (WD80JB). To wszystko umieszczono na płycie Gigabyte'a, wyposażonej w jeden z najlepszych chipsetów do procesorów AMD Athlon XP, NVIDIA nForce Ultra 400. Pojemność twardego dysku nie odbiega od standardu i wynosi 80 GB. Dzięki napędowi typu combo (LG GCC-4521B) bez problemu nagrasz płyty CD oraz skorzystasz z oprogramowania lub gier na nośnikach DVD. Niestety, do komputera nie dołączono modemu, jest za to wbudowana w płytę główną karta sieciowa.

Całość została bardzo dobrze skonfigurowana i nie wymaga żadnych poprawek, standardowo w systemie Windows XP zainstalowano Service Pack 1 oraz najnowszą wersję biblioteki DirectX 9.0b. Wraz z komputerem otrzymasz bezpłatnie program antywirusowy NOD32.

Informacje Mikrotech, tel. (13) 4376300,http://www.mikrotech.com.pl

Cena 2490 zł

Actina Montana

Pecet za rozsądne pieniądze
Tani komputer do pracy głównie z aplikacjami biurowymi.

Komputer wykorzystywany głównie jako narzędzie do pracy z aplikacjami biurowymi czy internetowymi wcale nie musi być drogi. Wystarczy w miarę szybki procesor, minimum 256 MB pamięci operacyjnej oraz twardy dysk o pojemności przynajmniej 40 GB. Jeżeli do tego dodamy szybką nagrywarkę oraz system operacyjny, a cena całości nie przekroczy 2000 zł, zyskamy konfigurację, która z pewnością znajdzie wielu nabywców.

Taka właśnie jest testowana Actina, przeznaczona głównie dla osób, które komputer wykorzystują do pracy z pakietami biurowymi czy niezbyt wymagającymi aplikacjami. Procesor AMD Athlon 2500+, 256 MB pamięci operacyjnej, szybka nagrywarka (BenQ 52x/32x/52x) oraz tania karta graficzna oparta na układzie ATI Radeon 9200 to wypisz, wymaluj idealna konfiguracja dla osób chcących mieć swój pierwszy komputer, może nie najwydajniejszy, ale za to funkcjonalny.

Możliwość dalszej rozbudowy

Drugą (poza niską ceną) nie mniej ważną cechą komputera jest możliwość jego dalszej rozbudowy. Wiadomo, że z czasem będziesz prawdopodobnie chciał wymienić kartę graficzną na wydajniejszą czy dodać moduł pamięci. W tym przypadku nie będzie z tym najmniejszych problemów, bo do dyspozycji masz gniazdo AGP 3.0 (8x) oraz dwa dodatkowe sloty pamięci. W wypadku tańszych maszyn jest to rozwiązanie na pewno bardziej "przyszłościowe" niż zastosowane chociażby w komputerach MSD PC-Bird i Procesor X2 Combo A2200+ z wbudowanym w płytę główną akceleratorem graficznym (notabene dysponującym własną pamięcią, również wbudowaną w płytę główną), w których zrezygnowano ze slotu AGP.

Informacje Action, tel. (22) 3321600,http://www.action.pl

Cena 1989 zł