Pecet za rozsądne pieniądze

Wybór odpowiedniego komputera to sprawa niezbyt prosta, biorąc pod uwagę koszty oraz wymagania, jakie stawiają przyszli użytkownicy.


Wybór odpowiedniego komputera to sprawa niezbyt prosta, biorąc pod uwagę koszty oraz wymagania, jakie stawiają przyszli użytkownicy.

Każdy z nich chciałby mieć jak najlepszą maszynę. Jednak rzeczywistość szybko sprowadza marzyciela na ziemię. W rzeczywistości przede wszystkim zwracamy uwagę na koszty, ostatecznie wybierając konfigurację o najlepszym stosunku wydajności i możliwości do ceny.

Co w testach

Cena testowanych przez nas jedenastu komputerów wraz z systemem (bez monitora) nie przekraczała 2500 zł. To sugeruje, że maszyny nie są najwydajniejsze, jednakże powinny wystarczyć, również pod względem wyposażenia, na potrzeby ucznia czy studenta, a w niektórych przypadkach również miłośnika gier komputerowych.

Wśród testowanych komputerów znalazły się cztery maszyny w cenie poniżej 2000 zł (w tym dwie konfiguracje korzystające z karty graficznej wbudowanej w płytę główną). Pozostałe kosztują około 2500 zł (bez monitora, z systemem Windows XP Home Edition).

Myśl ekonomicznie

Chcąc wybrać odpowiedni komputer, zastanów się, do czego będziesz go wykorzystywał i czy naprawdę potrzebujesz wydajnej maszyny za parę tysięcy złotych. Może wystarczy konfiguracja za rozsądne pieniądze?

Multimedialny komputer dla ucznia za mniej niż 2000 zł

Pecet za rozsądne pieniądze

Wydajność

Pecet za rozsądne pieniądze

Ocena końcowa

Typowa konfiguracja komputera, który będzie wykorzystywany głównie do pracy z pakietami biurowymi lub prostymi aplikacjami multimedialnymi wspomagającymi kształcenie, nie musi się składać z najnowszych i najwydajniejszych podzespołów. Wystarczy, że zapewni odpowiedni komfort pracy. Do tego celu idealnie nadają się maszyny wyposażone w minimum 256 MB pamięci operacyjnej i w miarę wydajny procesor taktowany z częstotliwością powyżej 2 GHz (można wybrać na przykład szybsze wersje ekonomicznych procesorów Intel Celeron). Jeżeli chodzi o kartę graficzną, wystarczą podstawowe modele ATI (Radeon 9200) lub NVIDII (GeForce 4 Ti 4200 lub GeForce FX 5200). Możesz się również zdecydować na wykorzystanie karty graficznej zintegrowanej z płytą główną, ale pamiętaj, że w większości przypadków pamięć operacyjna komputera będzie zubożona o wielkość, którą przydzielisz karcie graficznej.

W naszym zestawieniu znalazły się dwie konfiguracje korzystające ze zintegrowanej karty graficznej: MSD PC-Bird i Procesor X2 Combo A2200+. Niestety, obie pozbawione są złącza AGP, co wręcz uniemożliwia dalszą rozbudowę komputera.

Dodatkowo komputer powinien być wyposażony w napęd optyczny (najlepiej nagrywarkę CD-RW), twardy dysk o pojemności od 40 GB oraz kartę dźwiękową (wystarczy wbudowana w płytę główną). I już nawet za 1500 zł (cena bez monitora wraz z systemem) możesz cieszyć się z nowego komputera.

Komputer do nauki i zabawy za 2500 zł

Pecet za rozsądne pieniądze
Oczywiście nie samą nauką człowiek żyje i czasami przydaje się chwila relaksu. To powinna zapewnić odpowiednio wydajna karta graficzna. Oczywiście nie jest to najważniejszy element komputera, jednak wszyscy "uczniowie" cenią go najbardziej, zaraz po wydajnym procesorze. Wiadomo, chodzi o gry.

Czy w cenie do 2500 zł można znaleźć odpowiednio wydajną konfigurację sprzętową, która poradzi sobie z najnowszymi grami? Okazuje się, że tak, chociaż nie będzie to bardzo wydajna maszyna, na której można uruchomić wszystkie najnowsze gry w wysokiej rozdzielczości, z maksymalną liczbą wyświetlanych detali, ale raczej komputer o dobrym współczynniku wydajności do ceny. Decydując się na taką właśnie konfigurację, wybierz komputer wyposażony w minimum 256 MB pamięci operacyjnej, procesor taktowany z częstotliwością powyżej 2,5 GHz, kartę graficzną z własną pamięcią (najlepiej 128 MB) oraz w miarę wydajny procesor graficzny (ATI Radeon 9600XT, NVIDIA GeForce FX 5700).

Z uwagi na coraz bardziej rozrastające się gry (coraz częściej wydawane na płytach DVD) nie zapomnij o pojemnym twardym dysku (minimum 60 GB) oraz napędzie optycznym (optymalny wybór to połączenie szybkiej nagrywarki 52x/32x/52 i czytnika płyt DVD, czyli popularne napędy typu combo). Jeżeli chodzi o kartę dźwiękową, to polecamy zintegrowaną z płytą główną co oszczędzi ci dodatkowych kosztów.

Podsumowanie

Pecet za rozsądne pieniądze

Parametry techniczne i wyniki testów

Wszystkie komputery poddaliśmy drobiazgowym testom (bez naszej ingerencji w zainstalowane sterowniki czy ustawienia BIOS-u), żeby uzyskać jednoznaczną ocenę wydajności danej konfiguracji oraz jej możliwości (dokładna procedura testowa zamieszczona jest na płycie dołączonej do czasopisma). Wśród przetestowanych komputerów znajdziemy wydajne konfiguracje: Bestcom Atom Proton, Bestcom Exadium Home czy Mikrotech K-Siedem, idealnie spisujące się zarówno w roli wydajnego komputera dla ucznia, jak i maszyny do gier, a także ekonomiczne rozwiązania za niewielkie pieniądze: Actina Montana, Procesor X2 Combo A2200+.

Wszystkie komputery powinny zapewnić odpowiedni komfort pracy z aplikacjami biurowymi czy internetowymi. Niestety, tylko w jednym przypadku (Procesor X2 Combo A2200+) komputer wyposażony został i w kartę sieciową, i w modem umożliwiający połączenie się za pomocą telefonu z Internetem. Na uwagę zasługuje z pewnością równowaga, między komputerami wyposażonymi w procesory Intel i AMD (które wcześniej dominowały wśród tańszych maszyn). Niewątpliwie wpływ na to miało pojawienie się ekonomicznej wersji procesora Intel Pentium 4 2,4 GHz Prescott (FSB533 MHz, wykonany w technologii 0,9 mikrona) bez zaimplementowanej technologii hiperwątkowości i najszybszego Celerona z serii D o taktowaniu 2,8 GHz (FSB 533 MHz, 0,9 mikrona). Oba procesory cechują się przystępną ceną oraz dużymi możliwościami przetaktowywania, co wykorzystują producenci komputerów (komputer Bestcom Junior - Intel Pentium 4 2,4 GHz przetaktowany do 3 GHz, Bestcom Exadium Home - Intel Celeron 2,8 przetaktowany do 3,1 GHz). Niestety, nie ma róży bez kolców i jak się okazało, obie najwydajniejsze jednostki, wyposażone w przetaktowane procesory Intel Pentium 4 2,4 GHz i Celeron 2,8, były również najgłośniejsze. Decydując się na ich zakup, lepiej zrezygnować z dołączanego zestawu chłodzącego i zamienić go na cichszy lub wyposażony w regulację prędkości wentylatora (najlepszy byłby zestaw Zalman CPS 6500 lub 7000).