Pecet złożony

Warto samemu zmodyfikować lub nawet złożyć komputer od podstaw. Po przełamaniu wewnętrznych oporów stwierdzisz, że nie taki diabeł straszny, a praca da ci sporo satysfakcji.


Warto samemu zmodyfikować lub nawet złożyć komputer od podstaw. Po przełamaniu wewnętrznych oporów stwierdzisz, że nie taki diabeł straszny, a praca da ci sporo satysfakcji.

Komputer firmowy czy składak?

Wykorzystać którąś z gotowych konfiguracji zestawów komputerowych czy samodzielnie montować podzespoły? Jeżeli wybierzesz zakup nowego komputera, dostaniesz produkt, który wymaga jedynie podłączenia do źródła zasilania. Nasi czytelnicy nie mają wątpliwości - ponad 70 procent z nich woli złożyć komputer, niż kupić gotowy.

Po określeniu parametrów podzespołów możesz rozpocząć ich samodzielny montaż. Obniży to koszt maszyny, a przy okazji pogłębisz wiedzę. Oczywiście wszyscy, którzy złożenie pierwszego komputera mają już za sobą, są w doskonałej sytuacji. Gorzej z tymi, którzy o składaniu peceta wiedzą niewiele lub prawie nic. Do nich głównie kierujemy ten poradnik.

Przygotowania

Nie będziesz potrzebował ani skomplikowanych narzędzi, ani specjalnych zdolności do majsterkowania. Wystarczą dwa śrubokręty (płaski i krzyżakowy), kombinerki, trochę cierpliwości i wolnego czasu. Potrzebne elementy powinny być dołączone do zakupionych elementów, m.in. obudowy (wszelkiego rodzaju śrubki, podkładki, kołki dystansowe) i płyty głównej (dokumentacja techniczna, kable do podłączania napędów, dysków itp.).

UWAGA

Przed przystąpieniem do pracy trzeba się uziemić. To bardzo ważne, bo wyładowania elektrostatyczne nie są groźne dla człowieka, ale bywają bardzo nie-bezpieczne dla delikatnych układów komputera. Dotknij meta-lowej obudowy, kaloryfera czy innego uziemionego metalowego przedmiotu.

Montaż płyty głównej

Pecet złożony

Płyty główne

Rozpoczynamy od montażu płyty głównej. W tym celu rozkręć oba panele boczne obudowy i odłóż je na bok. Z prawej strony obudowy (patrząc od przodu) znajduje się tylna strona tacki, która służy za podstawę do przymocowania płyty głównej. Sprawdź, czy obudowa pozwala na jej wyciągnięcie. Jeżeli tak, to wykręć ją i dalszy montaż płyty głównej przeprowadź na zewnątrz. Niestety, w większości standardowych i tanich obudów tacka przymocowana jest na stałe i montaż płyty głównej trzeba przeprowadzać wewnątrz nich. Połóż obudowę na prawym boku, żeby mieć swobodny dostęp do jej wnętrza.

Kolejną czynnością jest zamontowanie kołków dystansowych. Ponieważ otwory na te kołki przystoso-wane są do kilku rozmiarów płyt głównych, najlepszym sposobem wybrania odpowiednich jest włożenie płyty do obudowy i zaznaczenie lub zapamiętanie wybranych otworów. Wystarczą cztery do sześciu punktów mocowania, w które wkręcisz kołki (należy je lekko dokręcić kombinerkami, żeby podczas wykręcania śrubka nie wychodziła wraz z kołkiem).

Pecet złożony

Procesor AMD

Po przykręceniu kołków dystansowych, a przed przykręceniem płyty głównej do obudowy sprawdź, czy otwory na klawiaturę, mysz i porty w zaślepce z tyłu obudowy mają taki sam układ, jak na płycie głównej. Jeżeli nie pasują, trzeba wymienić zaślepkę na tę, która powinna zostać dostarczona wraz z płytą główną.

Ostatnią czynnością jest przykręcenie płyty głównej do kołków dystansowych. Mocujemy ją tak, aby gniazda PCI były bliżej tylnej ścianki, a wyjścia na klawiaturę i mysz pasowały do otworów z tyłu.

Instalacja procesora

Obecnie najpopularniejsze procesory montowane są na podstawce typu Socket, co znacznie upraszcza mocowanie ich na płycie głównej. Montaż rozpocznij od podniesienia dźwigni blokującej, umieszczonej z boku podstawki pod kątem 90 stopni. Lokalizacja punktów charakterystycznych zależy od typu procesora (patrz ramka). Poprawnie montowany procesor zostaje umieszczony na podstawce bez użycia siły.

AMD AM2

Etap 1. Wkładamy procesor

Poradnik składacza

Wszystkich zainteresowanych złożeniem peceta na własną rękę zachęcamy do obejrzenia filmów z finałów obu edycji konkursu "Podrasuj Swój Komputer". Można na nich zobaczyć, jak Michał Desperak, ekspert z firmy Komputronik, krok po kroku składa komputery naszych laureatów. W jakiej kolejności montować poszczególne elementy? Czego się wystrzegać? Odpowiedzi znajdziecie w filmach:

Podrasuj Swój Komputer: część 1 p1.pcworld.pl/r/a33ac

Podrasuj Swój Komputer: część 2 p1.pcworld.pl/r/eaa4e

Podrasuj Swój Komputer 2: część 1 p1.pcworld.pl/r/525ec

Podrasuj Swój Komputer 2: część 2 p1.pcworld.pl/r/e056e

Nowy procesor wkładaj tak, aby jego zaznaczony na złoto narożnik pokrywał się z oznaczeniem podstawki procesora. Zamknij dźwignię i nanieś pastę termoprzewodzącą (jeśli producent nie umieścił jej na zestawie chłodzącym). Pamiętaj, że niepoprawne zamon-towanie procesora może spowodować jego trwałe uszkodzenie (wygięcie nóżek).

Etap 2. Nanosimy pastę termoprzewodzącą

Warstwa pasty termoprzewodzą-cej nie może być gruba, po nałożeniu zestawu chłodzącego nie powinna wydostawać się po bokach. Najlepiej wycisnąć niewielką ilość na obudowę rdzenia procesora, następnie plastikową kartą równomiernie rozsmarować cieniutko na całej powierzchni.

Etap 3. Przypinamy nowy zestaw chłodzący

Połóż nowy zestaw chłodzący na procesorze, następnie wepnij go w zaczepy i zamknij dźwignię dociskającą zestaw do procesora.

Intel LGA775

Etap 1. Montujemy nowy procesor

Nowy procesor ułóż na podstawce tak, aby dwa wcięcia po jego obu stronach znajdowały się nad wypustkami w gnieździe. Następnie zam-knij dźwignię mocującą procesor do gniazda podstawki.

Etap 2. Nanosimy pastę termoprzewodzącą

Wyciśnij niewielką ilość pasty termoprzewodzącej na obudowę rdzenia procesora, plastikową kartą równomiernie rozsmaruj na całej jego powierzchni i usuń nadmiar. Warstwa pasty powinna być bardzo cienka.

Etap 3. Przypinamy nowy zestaw chłodzący

Pecet złożony

Procesor Intela

Włóż zestaw chłodzący do podstawki procesora tak, aby plastikowe końce zaczepów trafiły w dziury mocujące płyty głównej. Następnie dociśnij trzpienie i obróć je w kierunku przeciwnym do wskazywanego przez narysowane na nich strzałki. Trzpienie należy mocować kolejno po przekątnej, żeby radiator równomiernie przylegał do obudowy procesora.