Pecetowe eldorado - komputery desktop

Ten, kto nie kupił nowego komputera kilka miesięcy temu, może teraz czuć się mocno zawiedziony. Uniwersalne maszyny, potrafiące poradzić sobie z najnowszymi grami, w cenie 2 tys. zł to już przeszłość. Teraz zapłacisz za nie o prawie 1/3 więcej, czasem nawet powyżej 3,5 tys. złotych. Nie załamuj jednak rąk, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Wyższe ceny niech będą dodatkowym bodźcem do drobiazgowego zbadania kupowanej konfiguracji tak, aby służyła ci jak najdłużej, bez problemów. Przetestowaliśmy dwadzieścia różnych konfiguracji, każdy więc powinien znaleźć coś dla siebie.

Masz wybór między komputerami z najnowszą platformą Intela z podstawką LGA1366 (procesory z serii Core i7), jej starszą i tańszą wersją LGA775 a konkurencyjnymi rozwiązaniami AMD z procesorami Phenom II, które zyskują coraz więcej zwolenników z uwagi na przystępną cenę i dobrą wydajność. Na razie inwestycja w najnowszą platformę Intela, z uwagi na małą liczbę dostępnych jednostek, wydaje się nieopłacalna, zwłaszcza gdy marzy ci się najwydajniejszy model Core i7 965 Extreme Edition, kosztujący ponad 4000 zł (czyli prawie dwukrotnie więcej niż Core i7 940, który w testach wypada tylko o kilkanaście procent gorzej). Dlatego producenci wykorzystują Core i7 965 Extreme Edition jedynie w najdroższych komputerach, np. w konfiguracji Vobisu LX i7 965 Platinum, który okazał się jednym z najwydajniejszych, ale również najdroższych (ponad 11 000 zł).

Do tej pory użytkownicy często łączyli drogą płytę z tanim procesorem lub na odwrót, aby obniżyć koszty. Od połowy 2009 roku chcąc dysponować najnowszą platformą Intela, będziesz się musiał zdecydować na podstawkę LGA1366 z górnej półki albo na należącą do klasy średniej platformę LGA1160, do których producent szykuje procesory z rodziny Havendale oraz Lynnfield. Starsza platforma Intela LGA775 ma się dobrze, jednak przyszłość należy z pewnością do nowszych LGA1366 i LGA1160. Sporo zamieszania wniosła za to najnowsza podstawka AMD AM3, następca AM2+, oraz pojawienie się procesorów Phenom II X4 i X3, które okazały się jednostkami o dobrym współczynniku wydajności do ceny. Co istotne, możemy ich używać na starszej podstawce AM2+ (Phenom II X4), a tam wybór dobrej jakości płyt głównych za rozsądną cenę jest ogromny. Te procesory to mocny konkurent dla Intela

Konfiguracje dla każdego

Za jeden z oryginalniejszych komputerów uznaliśmy Acer Aspire G7700 Predatora, z kosmicznie wyglądającą obudową, która ma nietypowo otwieraną do góry przednią klapkę. Ciekawe są również konstrukcje Yamo Wiedźmin 2R, z obudową oklejoną grafiką nawiązującą do gry, czy też malowana obudowa zestawu Komputronik Infinity Cybersport Silver Signature [K004].

Komputery z najnowszymi procesorami AMD zgodnymi z podstawką AM3 dopiero wchodzą na rynek, ale nam nie udało się zdobyć egzemplarza do testów. Polecamy natomiast http://, oparty na najnowszym procesorze AMD Phenom II X4 920, płycie głównej ASUSA M3A32-MVP DELUXE WIFI z chipsetem AMD 790FX i karcie graficznej ATI Radeon HD 4870. To wydajna maszyna, która dobrze spisuje się w zastosowaniach multimedialnych, biurowych i najnowszych grach. Tym, którzy myślą o kupnie modelu superwydajneego, polecamy konfiguracje Vobisu: LX i7 965 Platinum, oparte na najnowszym procesorze Intela Core i7 965 Extreme Edition za ponad 10 tysięcy zł lub o 4 tysiące zł tańszego Geoinfoa Imperator Super Fenom-en z wydajną kartą graficzną ATI Radeon HD 4870 X2 (sama kosztuje prawie 2000 zł).

Tym, którzy oczekują nie tylko wydajności, ale również odpowiedniego wykonania oraz dobrej jakości podzespołów, polecamy konfigurację Komputronika Infinity Cybersport Silver Signature [K004] w obudowie Cooler Master Centurion RC-590. Dysponuje równie dobrym systemem chłodzenia (5 dużych wentylatorów 12 cm), jak udana konstrukcja RC-690, z bardzo dobrym zasilaczem Be-quiet Straight Power E5-550W. Sam zasilacz wart jest ponad 300 zł, co świadczy o staraniach producenta, aby komputer był jak najlepszej jakości.

Przetestowaliśmy dwadzieścia różnych konfiguracji, każdy więc powinien znaleźć coś dla siebie.

Ranking PC world komputerów