Pecetowe puzzle

Minęły wakacje, kupujemy komputer - tak myśli wielu, bo przygotowuje się do nauki w szkołach i na wyższych uczelniach, a część osób ostrzej zabiera się do pracy. Czy w obecnych realiach łatwiej kupić komputer? Na pewno łatwiej zdobywa się środki finansowe (kredyty, akcje promocyjne itp.), natomiast dobranie konfiguracji odpowiedniej do określonych potrzeb to już trudne zadanie.

Minęły wakacje, kupujemy komputer - tak myśli wielu, bo przygotowuje się do nauki w szkołach i na wyższych uczelniach, a część osób ostrzej zabiera się do pracy. Czy w obecnych realiach łatwiej kupić komputer? Na pewno łatwiej zdobywa się środki finansowe (kredyty, akcje promocyjne itp.), natomiast dobranie konfiguracji odpowiedniej do określonych potrzeb to już trudne zadanie.

Po redakcyjnej debacie zadecydowaliśmy, że przygotujemy swego rodzaju przewodnik omawiający pięć najczęściej wybieranych typów komputerów, które według naszych kryteriów zbudujemy od podstaw. Wspomniane typy odpowiadają potrzebom zgłaszanym przez różne grupy odbiorców. Jest zatem bardzo prosty komputer biurowy, który bez kosztownej i rozbudowanej konfiguracji realizuje stawiane mu zadania. Druga grupa to maszyny, które wybiera większość - mają służyć zarówno do rozrywki, jak i do pracy. W tym wypadku większą wagę należy przyłożyć do wyboru poszczególnych komponentów, bo gry to oprogramowanie zmuszające pecety do szczególnie dużego wysiłku. Grupa trzecia to pecety dla grafików, ale także dla osób posługujących się aplikacjami multimedialnymi, wymagającymi ponadprzeciętnej wydajności procesora i dużej samego peceta. Trzeba od razu zaznaczyć, że maszyna tego typu z przyczyn ekonomicznych nie spełni wszystkich oczekiwań. Dwurdzeniowy procesor, który zaproponowaliśmy, sprawdzi się za to doskonale w aplikacjach CAD, inżynierskich oraz 3D, gdzie wielowątkowe przetwarzanie danych jest już na porządku dziennym. Także specjalne, wyposażone w nietypowe sterowniki karty graficzne zwiększą wydajność proponowanej konfiguracji.

Kolejny proponowany przez nas komputer jest przeznaczony dla gracza, który będzie musiał za niego słono zapłacić. Myślimy o osobach, które chcą wykorzystywać wszystkie funkcje graficzne wprowadzane w nowych grach oraz oglądać obrazy 3D wyświetlane płynnie i w wysokiej rozdzielczości. Ostatni zestaw mocno różni się od pozostałych. Jest to tzw. entertainment PC, czyli komputer rozrywkowy. Mała, estetyczna obudowa musi być dopasowana wyglądem do pozostałych urządzeń elektroniki użytkowej, a funkcjonalność takiego pececika powinna być nawet większa niż standardowego, w szaroburej skrzynce. Dlatego wybraliśmy model oparty na szkielecie peceta z wbudowanym tunerem radiowym. O elastyczności zestawu świadczy to, że aby posłuchać muzyki z płyt CD czy radia, nie trzeba nawet uruchamiać systemu operacyjnego. Warto dodać, że pecet pozwala oglądać filmy na ekranie telewizora, słuchać muzyki po podłączeniu zestawu kolumn hi-fi, a także całkiem płynnie obsługuje nowsze gry.

Wszystkie konfiguracje dobieraliśmy tak, aby służyły jak najdłużej. Łatwo skompletować komputer, którego nie da się tanio rozbudować i który będzie ograniczał możliwości wyboru komponentów.

Szczególną wagę trzeba przyłożyć do optymalnego doboru podzespołów. To daje gwarancję, że gdy pojawią się na przykład nowe gry, wystarczy dokupić drugą kartę graficzną pracującą w trybie SLI, żeby zyskać od razu kilkudziesięcioprocentowy wzrost wydajności. Aby tak się stało, należy zawczasu pomyśleć o specjalnej płycie głównej, a co za tym idzie, także o procesorze. Konfiguracje, które przedstawiamy, sprawdziliśmy pod względem wydajności, a wyniki poszczególnych testów podajemy przy każdej z platform. Dodatkowo sugerujemy, jakie komponenty należy wymienić w wypadku rozbudowy komputera i jakiego dokładnie wzrostu wydajności można się spodziewać, inwestując w lepsze części. Dla tych, którzy nie zamierzają sami składać komputera, wyszukaliśmy gotowe, parametrami zbliżone do konfiguracji redakcyjnych.

Doskonałym uzupełnieniem poradnika konfiguracji sprzętowej PC będzie test najnowszych twardych dysków. To jedne z istotniejszych elementów pecetów o dowolnej konfiguracji, a pojawiły się w nich nowe rozwiązania technologiczne - interfejs SATA II oraz np. talerze o większej pojemności.

W poruszaną przez nas tematykę dobrze wypisuje się także pierwszy zbiorowy test porównawczy 17-calowych monitorów LCD z tunerami telewizyjnymi. Dołączając je do wspomnianych pecetów, otrzymujesz zestaw dwa w jednym, bo oprócz komputera masz także na biurku pełnowartościowy telewizor.