Pecety z szybkim startem

Jedną z irytujących cech systemów Windows jest czas oczekiwania na pełne załadowanie systemu po włączeniu komputera. To jednak może się zmienić, ponieważ niektóre firmy wprowadzają na rynek małe laptopy, które ładują się w ciągu kilku sekund.

Komputer szybko osiągający gotowość do pracy po włączeniu zasilania od lat przewijał się w zapowiedziach różnych firm, ale w końcu pojawił się w postaci małych pecetów, takich jak netbooki czy minilaptopy. W kilka sekund po włączeniu takiego netbooka, bez załadowania Windows, użytkownik może natychmiast surfować po internecie, przeglądać grafiki cyfrowe lub sprawdzać pocztę elektroniczna.

Podczas targów Consumer Electronics Show w Las Vegas, m.in. firmy Lenovo i Sony pokazały nowe laptopy osiągające natychmiastową gotowość dostępu do internetu.

Lenovo wyposażyła w mechanizm szybkiego ładowania swój notebook IdeaPad S10. Zamiast uruchamiania pełnego środowiska Windows, środowisko Quick Start pozwala użytkownikowi na dostęp do plików graficznych, muzycznych czy przeglądarki internetowej w mniej niż 10 sekund po włączeniu zasilania. Quick Start wykorzystuje oprogramowanie oparte na lekkim linuksie firmy DeviceVM.

Sony pokazała natomiast swoje "kieszonkowe" urządzenie Vaio serii P wyposażone mechanizm szybkiego ładowania. Po załadowaniu system nawigacji Sony Cross Media Bar zapewnia natychmiastowy dostęp do aplikacji multimedialnych i internetu.

Mechanizmy szybkiego ładowania są szczególnie przydatne w małych pecetach, takich jak netbooki, które są używane raczej w podstawowych zastosowaniach, takich jak dostęp do internetu czy korzystanie z treści.

Lenovo nie zamierza dostarczać środowiska szybkiego ładowania dla notebooków głównego nurtu, ponieważ takie maszyny używane są dla szerszego zakresu aplikacji, takich m.in. jak tworzenie zawartości, które są bardziej funkcjonalne w pełnym środowisku systemu operacyjnego.

Firma Phoenix Technologies, opracowując oprogramowanie szybkiego startu dla pecetów, uważa, że pełne systemy operacyjne są zagracone nie zawsze potrzebnymi aplikacjami i sterownikami wydłużającymi czas ładowania peceta. Natomiast użytkownik często uruchamia komputer po to tylko, aby połączyć się z internetem i pełny system nie jest mu potrzebny.

Podczas CES firma zademonstrowała swoje własne środowisko szybkiego startu dla netbooków, o nazwie HyperSpace Dual. Wiele aplikacji zawartych w tym oprogramowaniu, oferowane jako opcja szybkiego ładowania dla Windows, jest opartych na przeglądarce. Może ono być zainstalowane na netbookach lub laptopach i sprowadzane z witryny Phoenix Technologies. Kosztuje ok. 40 USD za jeden rok.

Firmy Freescale Semiconductor i Qualcomm także zamierzają wbudować możliwość szybkiego ładowania do peceta przewidując, że w miarę rozpowszechniania się netbooków, urządzenia te będą potrzebować szybkiego osiągnięcia gotowości do pracy na wzór smartfonów. Qualcomm zamierza dołączać możliwość "Instant-boot" do netbooków w oparciu o swoja platformę Snapdragon, która ma być wprowadzana do urządzeń mobilnych i netbooków. Platforma zawiera CPU, modem 3G i pamięć grafiki 3D.

Freescale zamierza dodawać możliwość szybkiego ładowania do przyszłych netbooków opartych na Linuksie i procesorach i.MX515, które firma zademonstrowała podczas CES.