Peer Guardian - firewall dla P2P

Pojawiła się najnowsza wersja (1.99 Pr14) programu Peer Guardian - zapory ogniowej, dedykowanej dla użytkowników sieci bezpośredniej wymiany plików. Przedstawiciele projektu Methalabs, odpowiedzialnego za powstanie programu, zapewniają, że gwarantuje on całkowitą anonimowość w sieci P2P. Ma to pomóc m.in. w zabezpieczeniu się przed niepożądaną ingerencją i przeszukiwaniem lokalnych zasobów dokonywanym przez firmy fonograficzne czy grupy antypirackie.

Peer Guardian - lista adresów IP

Peer Guardian - lista adresów IP

Działanie aplikacji polega na blokowaniu pakietów TCP/IP, przychodzących od adresów IP, które zostały rozpoznane jako wykorzystywane m.in. przez organizacje walczące z piractwem w sieciach P2P (m.in. RIAA, MPAA, MediaForce, MediaDefender, BaySTP, Ranger, OverPeer, NetPD i inne). Przedstawiciele Methalabs zapewniają, że lista adresów IP jest przez cały czas aktualizowana (w programie dostępna jest zresztą opcja natychmiastowego pobrania jej najnowszej wersji).

Peer Guardian - eksport listy adresów IP

Peer Guardian - eksport listy adresów IP

Peer Guardian współpracuje z najpopularniejszymi klientami bezpośredniej wymiany plików - na liście kompatybilnych aplikacji znalazły się m.in. Kazaa Media Desktop, iMesh, LimeWire, eMule, Grokster, DC++, Shareaza). Ciekawostką jest również fakt, iż listę "zakazanych" adresów IP można wyeksportować i wykorzystać w innych firewallach (np. w BlackIce Defender, produktach firmy Kerio, ZoneAlarm, Outpost). Użytkowników programu Morpheus (pojawiła się właśnie jego najnowsza wersja - więcej informacji znaleźć można tutaj: http://www.pcworld.pl/news/63451.html ) ucieszy z pewnością informacja, że listę adresów IP można wykorzystać również w dostępnej w Morpheusie opcji "BlackList".

Rosnąca popularność programów umożliwiających internautom anonimowe korzystanie z sieci P2P jest konsekwencją agresywnej polityki stowarzyszenia RIAA, które do tej pory skierowało do amerykańskich sądów ponad 800 pozwów przeciwko użytkownikom, nielegalnie kopiującym i udostępniającym muzykę w sieciach bezpośredniej wymiany plików (stowarzyszenie domaga się od nich wysokich odszkodowań). Amerykańskie sądy co prawda kilkakrotnie kwestionowały legalność takich praktyk, zmuszając RIAA do zmiany metody działania, jednak stowarzyszenie nie zaprzestaje ścigania internautów - z ostatnich doniesień wynika, że planowane jest również pozywanie europejskich użytkowników P2P. Więcej na ten temat: http://www.pcworld.pl/news/62235.html )

Program Peer Guardian można pobrać z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2770/Peer.Guardian.1.99.Pr14.html

Więcej informacji na temat aplikacji:

http://www.methlabs.org


Zobacz również