Peleryna niewidka w zasięgu ręki?

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley są o krok bliżej skonstruowania materiału, który będzie w stanie uczynić ukrytych pod nim ludzi oraz obiekty niewidzialnymi.

Wyniki najnowszych badań ekipy amerykańskich naukowców, które mają zostać wkrótce opublikowane w magazynie popularno-naukowym Nature and Science wskazują na fakt, że udało się osiągnąć spory postęp w dziedzinie projektowania materiałów mogących imitować niewidzialność. Do tej pory możliwe było ukrycie przed ludzkim okiem wyłącznie dwuwymiarowych obiektów.

W celu ukrycia przed ludzkim okiem trówjymiarowych obiektów wykorzystywane są tzw. metamateriały, będące miksturą materiałów ceramicznych, metalowych, włókien węglowych oraz teflonu. Zostały one tak zaprojektowane aby zakrzywiać fale świetlne, nie powodując odbić oraz efektu cienia wokół obiektów pod nimi ukrytych. Jak podkreślają sami naukowcy, zastosowanie nowego typu materiałów może być bardzo szerokie, wliczając w to również wykorzystanie w przemyśle zbrojeniowym.