Pełna wersja Windows 10 nie pojawi się na tabletach z Windows RT

System Windows RT obecny na tabletach takich jak Microsoft Surface RT nie doczeka się pełnoprawnej aktualizacji do Windows 10. Zamiast tego Microsoft przygotuje uaktualni go o najważniejsze funkcje z nowej wersji swojego systemu operacyjnego.

Windows RT to system operacyjny Microsoft przeznaczony do tabletów z procesorami ARM. W przeciwieństwie do Windows 8, który debiutował w tym samym czasie, wyłącznie tabletowe wydanie "okienek" nie oferowało możliwości uruchamiania aplikacji napisanych dla starszych systemów Windows.

Tablety takie jak Surface RT od Microsoftu oraz urządzenia z Windows RT od wybranych producentów OEM pozwalały uruchamiać wyłącznie aplikacje ze Sklepu Windows. Tryb pulpitu co prawda był w nich dostępny, ale nie pozwalał na instalację klasycznego oprogramowania pisanego z myślą o procesorach z architekturą x86 i służył głównie uruchomianiu preinstalowanego pakietu biurowego Microsoft Office.

System Windows RT stracił sporo na znaczeniu po upowszechnieniu się tanich tabletów z procesorami x86 pracujących pod kontrolą pełnej wersji Windows 8, ale Microsoft nie zakończył od razu jego rozwoju. Wraz z Windows 8.1 wydane zostało uaktualnienie Windows RT 8.1, które przyniosło szereg usprawnień. Sytuacja ta jednak nie powtórzy się po premierze Windows 10.

Pełna wersja Windows 10 nie pojawi się na tabletach z Windows RT

Windows RT nie doczeka się pełnej aktualizacji do Windows 10

Windows 10 zostanie udostępniony bezpłatnie posiadaczom sprzętów z Windows 7, Windows 8 i Windows Phone 8. Microsoft nie obiecał jednak pełnoprawnej aktualizacji Windowsa RT na wzór Windows RT 8.1. Zamiast tego gigant z Redmond przygotuje wyłącznie pakiet wybranych funkcji z Windows 10 dla posiadaczy tabletów Surface RT i podobnych sprzętów. Nie wiadomo jeszcze jednak, co dokładnie będzie zawierać ta aktualizacja.

Przypomina to nieco sytuację, która miała miejsce po wydaniu Windows Phone 8. Użytkownicy Windows Phone 7 z powodu ograniczeń technicznych i zmiany jądra systemu z Windows CE na Windows NT nie mogli dostać pełnoprawnej aktualizacji, a Microsoft udostępnił jedynie Windows Phone 7.8 wzbogacający poprzednią wersję systemu o kilka nowych funkcji.

źródło: phonearena.com