Pentagon: cyberataki są podstawą do odpowiedzi zbrojnej

Departament Obrony USA mówi, że jest przygotowany na zastosowanie ataku fizycznego w odpowiedzi na cyberatak będący poważnym zagrożeniem dla kraju. Wypowiedz ta związana jest z przygotowywaniem pierwszej strategi obrony bezpieczeństwa narodowego USA, która uwzględnia zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni.

Internetowe wydanie Wall Street Journal podało we wtorek, że nowa strategia obrony narodowej, uwzględniająca cyberzagrożenia, za uzasadnione uznaje działania zbrojne w odpowiedzi na cyberataki wymierzone w cele należące do USA.

Departament Obrony podaje, że jest przygotowany do pełnego zakresu operacji w cyberprzestrzeni, ale nie jest ograniczony tylko do działań w Internecie. Podobny przekaz niosła ze sobą Międzynarodowa Strategia dla Cyberprzestrzeni Baracka Obamy wydana w maju. Biały Dom wśród możliwych środków odpowiedzi na cyberataki także podał możliwości militarne.

Stany Zjednoczone mają na uzasadnione cyberzagrożenia kraju reagować w taki sam sposób, jak na każde inne zagrożenie o podobnym poziomie. Oczywiście władze USA zapewniają, że tak jak w każdym wypadku, najpierw będą starał się zastosować wszelkie inne możliwe środki, przed zastosowaniem odpowiedzi zbrojnej.

Pentagon ma zamiar w takim samym stopniu chronić infrastrukturę fizyczną i niefizyczną. Największą trudnością na jaką wskazuje Departament Obrony jest ustalenie źródła ataków, jednak gdy te zostaną ustalone, to USA nie zawaha się użyć wszelkich dostępnych środków.