Pentagon: cyberataki są podstawą do odpowiedzi zbrojnej

Departament Obrony USA mówi, że jest przygotowany na zastosowanie ataku fizycznego w odpowiedzi na cyberatak będący poważnym zagrożeniem dla kraju. Wypowiedz ta związana jest z przygotowywaniem pierwszej strategi obrony bezpieczeństwa narodowego USA, która uwzględnia zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni.

Internetowe wydanie Wall Street Journal podało we wtorek, że nowa strategia obrony narodowej, uwzględniająca cyberzagrożenia, za uzasadnione uznaje działania zbrojne w odpowiedzi na cyberataki wymierzone w cele należące do USA.

Departament Obrony podaje, że jest przygotowany do pełnego zakresu operacji w cyberprzestrzeni, ale nie jest ograniczony tylko do działań w Internecie. Podobny przekaz niosła ze sobą Międzynarodowa Strategia dla Cyberprzestrzeni Baracka Obamy wydana w maju. Biały Dom wśród możliwych środków odpowiedzi na cyberataki także podał możliwości militarne.

Stany Zjednoczone mają na uzasadnione cyberzagrożenia kraju reagować w taki sam sposób, jak na każde inne zagrożenie o podobnym poziomie. Oczywiście władze USA zapewniają, że tak jak w każdym wypadku, najpierw będą starał się zastosować wszelkie inne możliwe środki, przed zastosowaniem odpowiedzi zbrojnej.

Pentagon ma zamiar w takim samym stopniu chronić infrastrukturę fizyczną i niefizyczną. Największą trudnością na jaką wskazuje Departament Obrony jest ustalenie źródła ataków, jednak gdy te zostaną ustalone, to USA nie zawaha się użyć wszelkich dostępnych środków.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: