Pentagram Monster P430-1 - test

Pentagram Monster P430-1 to zwiastun nowej generacji smartfonów o sporych możliwościach, ale za  przystępną cenę. Pod wieloma względami to produkt przełomowy, który okazuje się dobrą alternatywą dla droższych modeli, z którymi wygrywa w kategorii opłacalności zakupu (korelacja ceny do możliwości).


W tabletach tego typu przełom dokonał się już kilka miesięcy temu gdy masowo zaczęły się pojawiać tanie tablety z ekranami IPS, teraz czas na smartfony.  Za kilka miesięcy podobnych urządzeń będzie już znacznie więcej.

Pentagram Monster P430-1

Pentagram Monster P430-1

Monstrulana bateria

Pentagram to jeden z najlepszych producentów niedrogich tabletów, które zawsze w naszych testach wygrywały w swoich kategoriach. Teraz czas na tanie smartfony, co wydaje się naturalną konsekwencją wprowadzenia do masowej produkcji tanich matryc IPS i niezbyt drogich, ale i wydajnych platform sprzętowych idealnie nadających się do budowy niedrogich  tabletów czy smartfonów.

Pentagram Monster P430-1

Pentagram Monster P430-1

To pierwszy smartfon tego producenta i trzeba przyznać, że robi spore wrażenie, nie tylko dużym 4,3 calowym ekranem, ale przede wszystkim grubą na około 1,5 cm obudową! Osoby przyzwyczajone do cienkich i "naleśnikowatych"  smartfonów Apple, HTC może być  zszokowanych jak takie "coś" mogło powstać. Ja preferuje tego typu konstrukcje o ile za zwiększeniem rozmiarów talii idzie jakiś bonus. W tym wypadku jest to nagroda główna, bo w obudowie smartofona znajduje się Monstrulana bateria o pojemności 4100 mAh! Dla tych, którzy nie kojarzą, przypominamy, że akumulatory o podobnej pojemności montowane są w laptopach!

Duża bateria to nie wszystko

Do tej pory nie wspomnieliśmy o kolejnej niespodziance jaką jest możliwość zastosowania dwóch kart SIM! Tego typu smartofna z pewnością brakowało wielu osobom mającym "firmowy" i prywatny telefon. Jak dla mnie to świetny pomysł w pełni rekompensujący nieco  grubszą obudowę Monstera, bo dzięki niemu  wreszcie nie trzeba nosić ze sobą dodatkowo prywatnego telefonu. Co istotne Android doskonale radzi sobie z pracą na dwie karty SIM.

Pierwsze uruchomienie

Ekran o przekątnej 4,3 cali pracuje w naturalnej rozdzielczości 960x540 pikseli, to matryca IPS, ale pod względem  jakości generowanego obrazu, czerni pozostaje w tyle za topowymi konstrukcjami HTC, Aplle, Sony. Z drugiej strony wyświetlane czcionki są czytelne, zdjęcia, strony internetowe również. W korelacji ceny do możliwości to optymalny wybór za lepszą jakość obrazu po prostu będziecie musieli o wiele więcej zapłacić podobnie jak w tabletach. To co jest najważniejsze to to że ekran ten chociaż nie powala, to w porównaniu do matryc TN spisuje się o niebo lepiej.

Pentagram Monster P430-1

Pentagram Monster P430-1

W praktyce

To co w tym smartfonie najbardziej zachwyca, to bardzo długi czas pracy na baterii. Pod tym względem bije on na głowę wszystkie konstrukcje jakie myliśmy okazję testować i to kilkukrotnie! Gdy korzystamy ze smartfona to bateria wystarcza na 10- 14 dni pracy. Oczywiście wiele zależy od obciążenia i tego czy korzystamy z Wi-Fi. W teście odtwarzania filmu HD w pętli ten smatrfon uzyskał wynik ponad 15 godzin, co jest najlepszym osiągnięciem, bo konkurencyjne i droższe modele wyłączają się po 3-4 godzinach a najlepsze po 6.

Wydajność

Za wydajność Monstera odpowiedzialny jest procesor  Qualcomm Snapdragon S4 Play MSM8225 (dwurdzeniowy procesor Cortex A5) o prędkości 1,2 GH. To podstawowy model z tej rodziny procesorów , który w teście Antutu osiąga wynik 6132 pkt, czyli prawie dwukrotnie ,mniej niż Samsung Galaxy S3 (11954 pkt). Wydajność akceleratora graficznego (Adreno 203) również nie należy do najlepszych (1376 pkt w teście Quadrant 3D), ale jest wystarczający aby np. pograć w takie gry jak GTA przy wysokich detalach. Na koniec warto wspomnieć o dodatkowym bonusie, czyli współpraca z Aero2 - czyli kartami Sim za pomocą których można uzyskać darmowy dostęp do Internetu!

Antutu - wyniki

Antutu - wyniki

Quadrant - wyniki

Quadrant - wyniki

CFbench - wyniki

CFbench - wyniki

Linpack - wyniki

Linpack - wyniki