Pentagram Photon 434 - Niedroga ostrość

Urządzenie zostało liderem w swojej grupie cenowej, nokautując rywali pod kilkoma względami.

Urządzenie zostało liderem w swojej grupie cenowej, nokautując rywali pod kilkoma względami.

Pentagram Photon 434 - Niedroga ostrość

Na tylnej ściance znajdziesz umieszczone pod kciukiem prawej dłoni przyciski sterowania ogniskową. Poniżej umieszczono ''minidżojstik''służący do nawigacji menu.

Photon 434 to niewielka metalowa kostka, wyposażona w trzykrotny zoom optyczny i 4-milionową matrycę. Z przodu znajduje się charakterystyczna zasuwka, stanowiąca dobrą ochronę optyki przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na górze obudowy producent umieścił koło zmiany trybów pracy. Nie jest ich za wiele - aparat tylko automatycznie dobiera parametry ekspozycji. Użytkownik jednak może wpływać na jasność obrazu poprzez funkcje kompensacji ekspozycji oraz wybrać jedną z dwóch dostępnych czułości (ISO 100 i 200).

Optyka 434 nie należy do bardzo jasnych, ale powinna wystarczyć do wykonywania zdjęć w większości sytuacji. Największy otwór przesłony przy ustawieniu szerokokątnym (ekwiwalent 38 mm) wynosi 1:2,8. Jeśli użyjesz maksymalnego zbliżenia fotografowanej sceny, otwór zmniejszy się do 1:4,9.

Pentagram zapisuje wykonane zdjęcia na kartach Secure Digital. Ma też wbudowaną pamięć flesz o pojemności 16 MB.

Aparat bardzo dobrze poradził sobie z rozpoznaniem zarówno barw, jak i pól neutralnych tablicy testowej. Otrzymał najlepszą ocenę za ostrość obrazu. Gorzej wypadły próby dynamiki - w światłach Photon nie zobaczył prawie nic, w cieniach połowę tego, co powinien.

Pod względem ergonomii nie rzuca na kolana - jest jednak typowym przedstawicielem swojej klasy. Powinien sprawdzić się w rękach początkującego fotoamatora.

Pentagram Photon 434 - Niedroga ostrość

Metalowa obudowa Photona naszym zdaniem nie szokuje jakością wykonania. Po przesunięciu zintegrowanej z włącznikiem aparatu zasuwki nie za każdym razem cyfrówka się uruchamia. Zasuwka jednak dobrze chroni optykę.

Dane techniczne

Cena: 999 zł

Rozdzielczość: 2272 x 1704 (4 mln pikseli)

Ogniskowa: 8-24 mm (odp. 38-115 mm)

Jasność obiektywu: 1:2,8-4,9

Wielkość: 102 x 40 x 58 mm

Waga: 230 g

Karta pamięci: SD/wewnętrzna/16 MB

Karta pamięci: 100/200 ISO