Pentax K-x - amatorska lustrzanka z wideonagrywaniem

Nowa lustrzanka cyfrowa Pentaksa, skierowany do amatorskiego odbiorcy model K-x, to następca ubiegłorocznego aparatu K2000. W porównaniu z poprzednikiem nową lustrzankę wyposażono w matrycę o większej rozdzielczości, ulepszony system autofokusa i nowy przetwornik; rozszerzono też zakres dostępnych ustawień czułości ISO.

Pentax K-x

lustrzanki cyfrowe" data-status="http://www.pcworld.pl/ranking/57-lustrzanki.html">Ranking produktów PC World - lustrzanki cyfrowe

aparacie

Pentax K-x wyposażony jest w stabilizowany sensor CMOS APS-C o rozdzielczości efektywnej 12,4 megapiksela, współpracujący z procesorem obrazu PRIME II. O czystość matrycy dba mechaniczny system czyszczący i antystatyczne powłoki.

W zastosowano 11-polowy mechanizm ustawiania ostrości SAFOX VIII (9 pól krzyżowych). Zakres ustawień czułości ISO wynosi 200-6400 z możliwością rozszerzenia do ISO 100-12800. Szybkość migawki w zależności od wybranego trybu wynosi od 1/6000 do 30 s. Zdjęcia seryjne można wykonywać z szybkością 4,7 kl./s - w ten sposób na karcie pamięci zapiszemy maks. 17 ujęć JPEG i 5 RAW. Zmniejszenie szybkości do 2 kl./s. znosi limit zdjęć JPEG, i zwiększa liczbę RAW-ów do 11. Nośnikiem danych są karty SD/SDHC.

Pentax K-x - amatorska lustrzanka z wideonagrywaniem

Pentax K-x

Pentax K-x pozwala wykonywać zdjęcia HDR (łączyć 3 ujęcia o różnym stopniu kompensacji ekspozycji w jeden obraz o szerokiej rozpiętości tonalnej) jak też nagrywać wideo w jakości 720 p (1280 x 720 pikseli) przy 24 kl./s.

Aparat oferuje 10 trybów tematycznych. Lustrzanka obsługuje też system rozpoznawania twarzy (maks. 16 twarzy w kadrze) oraz funkcje mapowania wypalonych pikseli i automatycznej korekty dystorsji i aberracji chromatycznej (dla obiektywów DA i DFA).

obiektywem

Wymiary lustrzanki wynoszą 122,5 x 91,5 x 67,5 mm, a waga - 515/580g (bez baterii i karty pamięci/z kartą i nośnikiem SD). Na tylnej ściance znalazł się 2,7-calowy ekran LCD (230 tys. punktów) obsługujący funkcję podglądu na żywo.

Cena aparatu w Europie - w zestawie z

18-55mm DA L - ma wynieść ok. 600 euro. K-x do sprzedaży trafi w październiku w czterech wersjach kolorystycznych obudowy: czarnej, białej, czerwonej i niebieskiej.

Więcej informacji: Pentax