Pentax K100D Super, następca K100D

K100D Super to ulepszona wersja cyfrowej lustrzanki Pentax K100D. Charakteryzuje się zastosowaniem rozwiązań znanych z modelu K10D, dodaniem systemu czyszczenia matrycy Dust Removal, obsługą obiektywów SDM (ultradźwiękowy system napędu autofokusa) oraz wsparciem dla kart pamięci SDHC.

Więcej szczegółów dotyczących prekursora omawianego tu aparatu znaleźć można w tekście Pentax: lustrzanka z redukcją wstrząsów matrycy. W porównaniu z modelem sprzed ponad roku, w K100D Super znalazł się mechaniczny system Dust Removal, który odpowiada za strząsanie z matrycy CCD kurzu i zabrudzeń na stosowny przyczepny materiał. Oprócz tego matryca dysponuje powłokami zmniejszającymi ryzyko osadzenia się zabrudzeń. Dzięki obsłudze nowej generacji kart pamięci - SDHC - można zapisać maksymalnie 4 GB danych na wymiennym nośniku.

Lustrzanka wyposażona została w mechanizm stabilizacji obrazu. Aparat posiada 11-punktowy system autofokusa SAFOX VIII, pracujący w trzech trybach (standardowy pojedynczy AF, ciągły AF oraz manualne dostosowywanie ostrości). Zastosowany w tym modelu wizjer z matówką Natural-Bright-Matte II oferuje 96-procentowe pokrycie kadru i powiększenie 0,85x.

K100D Super może wykonywać zdjęcia seryjne w tempie do 5 klatek na sekundę, zapisuje pliki w formatach JPEG i RAW, może być zasilany przez cztery baterie AA lub dwie baterie litowe CR-V3.

Lustrzanka kosztuje 2290 zł (jest to koszt korpusu i obiektywu DA).

Więcej informacji: Pentax