Pentax O-GPS1 - moduł GPS dla lustrzanek

Koncern Hoya wprowadził do swojej oferty odbiornik Pentax O-GPS1. Dzięki niemu można znacznie wzbogacić funkcjonalność lustrzanek K-5, K-r oraz 645D.

Nowe urządzenie GPS, które nosi oznaczenie O-GPS1, można zamontować na gorącej stopce lustrzanek K-5, K-r oraz 645D. Dzięki temu ich właściciele otrzymają możliwość:

- wzbogacenia każdego zdjęcia podstawowymi danymi geograficznymi (dzięki temu można np. prześledzić przebytą trasę)

- obsługi funkcji ASTROTRACER, która wykorzystując system stabilizacji aparatu oparty na elektromagnesach oraz dane z GPS zapewnia, że "gwiazdy i inne obiekty przechwytywane są jako stałe punkty, a nie rozmazane smugi, nawet podczas długich ekspozycji"

Zobacz również:

  • Jaka lustrzanka na początek? Zebrałam modele do 4000 zł

- skorzystania z prostych funkcji nawigacyjnych podających kierunek i odległość do wybranego miejsca docelowego

- skorzystania z funkcji elektronicznego kompasu.

O-GPS1 posiada własne zasilanie i bez problemu powinien sobie poradzić podczas pracy w lekkim deszczu. Producent zaznacza jednak, że aby w pełni móc korzystać z jego funkcji, należy wyposażyć lustrzanki w najnowszą wersję oprogramowania. Ponadto przyznaje, że w przypadku modelu 645D niektóre funkcje mogą być niedostępne.

Odbiornik Pentax O-GPS1 powinien pojawić się na półkach sklepowych w połowie tego miesiąca. Niestety jego cena nie została podana.