Pentax, Olympus - lustrzankowe nowości na Photokina 2008

23 września oficjalne rozpoczęcie targów fotograficznych Photokina w Kolonii. Producenci już zwierają szyki i informują o swoich nowościach produktowych, których oficjalne premiery nastąpią w trakcie targów. Premierowe lustrzanki zapowiedziały już firmy Pentax i Olympus.

Najnowszy przedstawiciel cyfrowych lustrzanek marki Pentax nosi oznaczenie K2000 i dedykowany jest dla niezaawansowanych użytkowników. Pod wieloma względami lustrzanka ta przypomina model K200D - urządzenie wyposażono m.in. w stabilizowany sensor CCD o efektywnej rozdzielczości 10,2 mln pikseli. Matryca CCD współpracuje z przetwornikiem PRIME (Pentax Real Image Engine). Aparat wyposażono w system autofokusa z 5 punktami krzyżowymi. Zakres dostępnych czułości wynosi w tym modelu ISO 100 - ISO 3200.

Pentax, Olympus - lustrzankowe nowości na Photokina 2008

Pentax K2000

Zdjęcia seryjne można wykonywać z prędkością 3,5 klatki na sekundę - w jednej serii możliwe jest przechwycenie 4 RAW-ów lub 5 JPEG-ów. Dostępny jest też tryb 1,1 fps, w którym można wykonać 7 ujęć RAW, zaś zdjęcia JPEG zapisywane są aż do momentu zapełnienia karty pamięci (SD lub SDHC, bo takie formaty obsługuje nowy Pentax). Podgląd zdjęć zapewnia 2,7-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 tysięcy pikseli.

Wymiary aparatu wynoszą 122,5 x 91,5 x 67,5 mm, a waga - ok. 620 g (z bateriami i nośnikiem pamięci).

Rynkowa premiera aparatu zapowiada jest na listopad br. Zestaw: korpus i obiektyw DA-L 18-55 mm kosztować mają ok. 500 euro.

Strona producenta: Pentax

Nowy model aparatu DSLR zaprezentuje na Photokina również Olympus. Firma nie nadała jeszcze nazwy swojej nowości (chociaż w niektórych serwisach internetowych model przedstawiany jest jako E-A1). Wiadomo za to, że urządzenie wchodzące w skład rodziny E-System przeznaczone będzie dla zaawansowanych amatorów (producent sytuuje je pomiędzy modelami E-3 i E-520). Aparat oparty jest na standardzie Cztery Trzecie, korzysta z 11-polowego autofokusa, wyposażony jest w stabilizowaną matrycę, obsługuje też funkcję wykrywania twarzy. Lustrzanka ma trafić do sklepów na początku przyszłego roku.

Pentax, Olympus - lustrzankowe nowości na Photokina 2008

Olympus E-A1 (?)

Olympus zapowiada również wprowadzenie aparatu opartego na systemie Mikro Cztery Trzecie, czyli - podobnie jak w innowacyjnym Panasonic Lumix G1 - pozbawionego lustra, ale za to współpracującego z wymiennymi obiektywami.

Strona producenta: Olympus