Pentax Optio W80 - wodoszczelna nowość z szerokim obiektywem

W lipcu pojawi się na rynku nowy aparat kompaktowy firmy Pentax - model Optio W80. Urządzenie cechuje się konstrukcją zapewniającą mu wodoszczelność oraz odporność na uderzenia, działanie pyłu i niskie temperatury. Ponadto może się pochwalić szerokokątnym obiektywem pozwalającym na 5-krotne przybliżenie optyczne.

Pentax Optio W80 - wodoszczelna nowość z szerokim obiektywem

Pentax Optio W80

Pentax Optio W80 przeznaczony jest przede wszystkim dla osób dużo podróżujących. Urządzenie cechuje się bowiem bardzo wytrzymałą konstrukcją, dzięki której bez problemu może pracować na głębokości pięciu metrów pod wodą (maksymalnie 2 godziny) oraz wytrzymać upadek z wysokości metra. Ponadto można z niego skorzystać w bardzo zapylonym środowisku oraz podczas mrozów sięgających -10 stopni Celsjusza.

Aparat, który jest następcą modelu W60, wyposażony został w matrycę (jej wymiary to 1/2,3 cala) o rozdzielczości 12,1 miliona pikseli oraz szerokokątny obiektyw pozwalający na 5-krotne przybliżenia optyczne (zmiana ogniskowej w zakresie od 28 mm do 140 mm - ekwiwalent dla filmu 35 mm). Urządzenie dysponuje trzystopniową stabilizacją obrazu, na którą składają się następujące funkcje: Pixel Track SR (śledzenie pikseli dba o skuteczną kompensację drgań aparatu poprzez wykorzystanie wydajnego procesora obrazu), High-Sensitivity SR (podbicie w słabych warunkach oświetleniowych czułości ISO do poziomu (maksymalnie) 6400) i Movie SR (elektroniczna stabilizacja wykorzystywana podczas nagrywania filmów). Oferuje ponadto funkcję Face Recognition AF & AE (pozwala wykryć do 32 twarzy w czasie 0,03 sekundy), funkcję Smile Capture (zwalnia migawkę po rozpoznaniu uśmiechu) oraz funkcję Blink Detection (informuje o zamknięciu oczu fotografowanej osoby).

Urządzenie potrafi nagrywać sekwencje wideo (pod wodą można skorzystać z specjalnie do tego celu przystosowanego trybu Underwater Movie) w rozdzielczości 1280 x 720/ 640 x 480/ 320 x 240 pikseli (30 kl./sek.), które zapisywane są na kartach SD/SDHC (lub wbudowanej pamięci o pojemności 33,7 MB). Możemy je podejrzeć na 2,5-calowym wyświetlaczu LCD o rozdzielczości 230 tysięcy pikseli lub przesłać do telewizora za pomocą wyjścia AV. Warto też wspomnieć, że wymiary oraz waga nowości to, odpowiednio, 100 x 56 x 25 mm i waży 136 gramów.

Optio W80 dostępny jest w trzech kolorach (czerwonym, niebieskim i srebrnym) i powinien się pojawić na półkach sklepowych w lipcu. Jego przewidywana cena została ustalona na poziomie 300 USD.