Pentax *ist DS

Pentax *ist DS to prostsza wersja aparatu *ist D, która została wyposażona w dodatkowe funkcje.

Pentax *ist DS to prostsza wersja aparatu *ist D, która została wyposażona w dodatkowe funkcje.

Pentax *ist DS

Pentax *ist DS

Jest to cyfrowa lustrzanka 6 MP, która cechuje się najmniejszym korpusem wśród podobnych urządzeń na rynku. Aparat został wyposażony w duży ekran o przekątnej 2 cali i szybki port USB 2.0. Podobnie jak w przypadku starszego modelu, obudowa została wykonana z aluminium otoczonego wytrzymałym plastikiem. W modelu *ist D stosowana była karta pamięci Compact Flash, natomiast tutaj są używane karty typu SD. Aparat zapisuje do 8 zdjęć z prędkością 2,8 klatki na sekundę i pozwala na użycie obiektywów Pentaksa 35 mm z serii K, a także lekkich obiektywów DA. Możliwe jest również zastosowanie innych przykręcanych obiektywów, ale wymaga to użycia adaptera.

Do wyboru ustawienia przysłony i migawki służy tylko jedno pokrętło, ale dostępna jest większa liczba ustawień ostrości, kontrastu i nasycenia. Zredukowano również liczbę trybów automatycznej ekspozycji, wprowadzając w zamian sześć nowych ustawień domyślnych oraz możliwość zaprogramowania trzech trybów użytkownika. Lampa błyskowa podnosi się na większą wysokość, ale brakuje złącza PC dla zewnętrznej lampy, chociaż dostępna jest stopka.

Aparat zapewnia pełny zestaw ustawień ekspozycji oraz trzy sposoby pomiaru ostrości. Czułość matrycy można ustawić w zakresie od ISO 200 do 3200. Przy najmniejszym ustawieniu ziarno jest niewielkie (choć Nikon D70 jest tu lepszy już przy czułości 100), ale zauważalne przy czułości 800. Wyższe wartości są związane z bardzo wyraźnym ziarnem. Zdjęcia zapisywane są w formacie RAW lub JPEG, brakuje obsługi formatu TIFF.

produkt: *ist DS

producent: Pentax,http://www.pentax.pl

cena brutto: około 3900 zł

konkurenci: Canon EOS-350D, Olympus E-300, Nikon D70

za:

Mała i lekka lustrzanka za przystępną cenę z obsługą różnego rodzaju obiektywów.

przeciw:

Brak obsługi formatu TIFF, minimalna liczba przycisków sterujących.