Pentax: pożar opóźnił premierę nowej cyfrówki

Firma Pentax przełożyła premierę swojego nowego modelu aparatu cyfrowego z listopada br. na luty 2008. Powodem opóźnienia jest pożar, jaki wybuchł w fabryce akumulatorów Matsushita Electric Industrial i zakłócił strumień dostaw tych podzespołów.

Pentax zamierzał wykorzystać pewien rodzaj litowo-jonowego akumulatora, produkowanego przez Matsuhita Battery Industrial w swojej nowej cyfrówce. Tymczasem w największej fabryce Matsushita, położonej w zachodniej części Japonii wybuchł pożar. Produkcję nowych akumulatorów wstrzymano tam już 30 września i nie wiadomo, kiedy zostanie ona wznowiona. Może to stanowić nieoczekiwany "prezent" dla konkurencyjnych wytwórców, Sanyo Electric i Sony.

Warto wspomnieć, że w sierpniu tego roku koncern ten przeżył inny, dość dotkliwy cios, gdy Nokia poinformowała użytkowników swoich komórek, iż ok. 46 milionów baterii wyprodukowanych przez japońską firmę może mieć tendencję do przegrzewania się. Finowie zaoferowali wymianę baterii bez dodatkowych opłat.

Matsuhita chce zwiększyć produkcję w innych fabrykach (jedna również w Japonii, kolejna - w Chinach), aby pokryć straty wynikające z pożaru japońskiej fabryki.


Zobacz również