Pentax zapowiedział lustrzankę K-r i kompakty Optio RZ10 i RS1000

Znany producent aparatów fotograficznych zapowiedział nowy model lustrzanki K-r oraz kompakt Optio RZ10. Pentax K-r jest przeznaczony dla początkujących fotografów. Optio RZ10 natomiast to kompakt z wyższej półki.

Pentax K-r ma znaleźć się w grupie lustrzanek dla fotografów amatorów. W gamie modeli firmy urządzenie to ma być umiejscowione półkę wyżej od modelu K-x, oferując więcej funkcji i nieco lepsze parametry.

Nowa lustrzanka będzie posiadać matrycę CMOS 12,4MPix zdolną do nagrywania filmów w jakości 720p (25 klatek na sekundę). Zakres ISO mieści się w szerokiej granicy od 100 aż do 25600. W modelu K-r zastosowano także wbudowany w korpus system antywstrząsowy oraz mechanizm do usuwania kurzu z matrycy.

Zobacz również:

  • Jaki aparat Canon wybrać - najlepsze modele 2021

Z tyłu obudowy znajduje się duży, 3-calowy wyświetlacz LCD. Korzystanie z niego ma być komfortowe dzięki wysokiej rozdzielczości i dobrej widoczności nawet pod kątem 170 stopni. Sam korpus wykonano ze stali nierdzewnej. Pentax starał się jak najbardziej ograniczyć jego wymiary przez co nowa lustrzanka przypomina bardziej swoich mniejszych braci niż typowy sprzęt ze swojej półki cenowej.

Ciekawostką jest możliwość wybrania koloru korpusu. Pentax wypuści model K-r w kilku barwach m.in. w standardowym czarnym, a także różowym i białym. Nowa lustrzanka trafi do sklepów w przyszłym miesiącu. Sugerowana cena aparatu wraz z kitowym obiektywem 18-55mm DAL to 800 dolarów.

Pentax Optio RZ10 ma odświeżyć gamę kompaktów z dużym zoomem. Nowy model posiada zaawansowany obiektyw z dziesięciokrotnym powiększeniem optycznym (ekwiwalent 28-280mm w formacie 35mm), umożliwiający robienie zdjęć makro z odległości 1 centymetra oraz z funkcją Inteligent Zoom, która pozwala na cyfrowe przybliżenie odpowiadające obiektywowi 1876mm w standardzie 35mm.

Kompakt posiada 14-megapikselową matrycę CCD z podwójnym systemem zapobiegającym wstrząsom oraz możliwością nagrywania filmów w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Aparat sam wychwyci też twarze ludzi oraz sylwetki zwierząt domowych, które ułatwiają fotografowanie ich w ruchu.

Pentax Optio RS1000 skierowany jest do innej grupy klientów. Kompakt ten ma bardzo małe wymiary i umożliwia dopasowanie wyglądu do preferencji klienta. Efekt ten można osiągnąć dzięki wymienialnym nakładkom na korpus. Aparat posiada matrycę CCD o rozdzielczości 14 megapikseli oraz czterokrotny zoom optyczny. Większą część tylnej części korpusu zajmuje 3-calowy wyświetlacz.

Sugerowana cena aparatu Pentax Optio RZ10 ma wynosić 240 dolarów. Model Optio RS1000 ma kosztować równowartość 160 dolarów.