Pentium 550 liderem

Najszybszymi i jednocześnie najlepszymi komputerami w kategorii "wydajnych" okazały się komputery z procesorem Pentium III 550 MHz firm Optimus i JTT. Jeseś ciekawy jak wypadła konkurencja? Zapraszamy do lektury.


Od półtora roku przedstawiamy Wam rankingi komputerów, zmieniając co pewien czas zestaw testów i formę prezentacji. Ranking w tym wydaniu jest ostatnim przed wakacjami prezentowanym w starej formie, choć z niewielkimi zmianami. Z testowanych przez nas 29 komputerów pozostawiliśmy tylko dziesięć najlepszych w kategorii komputerów "ekonomicznych" i "wydajnych".

Po wakacjach zmienimy ranking w oparciu o nowe testy PC WorldBench. Znajdziecie w nim po 10 najlepszych komputerów w każdej z kategorii, zaś z pełną listą testowanych komputerów wraz z formularzami do utworzenia własnego rankingu będziecie mogli się zapoznać na naszych stronach internetowych. To wszystko po wakacjach, a jeśli chcielibyście kupić komputer już dziś, poniższy ranking na pewno będzie pomocny.

Pentium 550 liderem
Najszybszymi i jednocześnie najlepszymi komputerami w kategorii "wydajnych" okazały się komputery z procesorem Pentium III 550 MHz firm Optimus i JTT. Komputer Optimus Prestige 550 uzyskał wynik PC WorldBench 98 równy 244 i mimo iż kosztował prawie 11000 zł, duża wydajność i doskonałe wyposażenie pozwoliły mu zająć pierwsze miejsce w rankingu komputerów "wydajnych". Niewiele niższe noty otrzymały komputery JTT Adax Delta trzy i TCH graph DVD 550.

Wśród komputerów "ekonomicznych" wyróżniał się Optimus Hypermedia i MSD Spider 400CR. Oba komputery zawierały procesory Celeron 400 MHz i uzyskały dobry wynik PC WorldBench 98 ok. 190 punktów. Choć nie są tak szybkie jak komputery z Pentium III 550 MHz, doskonale nadają się do biura i domu.

Optimus Prestige 550

Pentium 550 liderem

Za: szybki, bardzo dobrze wyposażony

Przeciw: bardzo drogi

Najszybszy z testowanych komputerów, został jednocześnie zwycięzcą w kategorii komputerów "wydajnych", w teście PC World Bench 98 uzyskał 244 punkty. Optimus Prestige zawierał 256 MB RAM, twardy dysk o pojemności 18 GB i prędkości obrotowej 7200 obr/min, napęd DVD, kartę graficzną ATI Rage Fury 128 i kartę dźwiękową Sound Blaster Live. Tak doskonałe wyposażenie i dobry wynik zrekompensowały wysoką cenę.

Optimus Hypermedia

Za: doskonale wyposażony

Przeciw: wolniejszy od innych komputerów z Celeronem 400 MHz

Optimus Hypermedia to doskonały komputer do domu, oferujący dużą wydajność. W teście PC WorldBench uzyskał wynik 184 punkty. Standardowo wyposażony jest w twardy dysk o pojemności 4,3 GB, 64 MB RAM, kartę graficzną ATI [email protected] Pro Turbo, DVD-RAM, modem o prędkości przesyłania danych 33,6 kb/s, kartę dźwiękową i kartę AverMedia TVCapture. W tym miesiącu wyróżniał się na tle innych komputerów.

JTT Adax Delta trzy 550

Pentium 550 liderem

Za: tani jak na komputer tej klasy

Przeciw: wolniejszy od innych z procesorem Pentium III 550

Adax wykorzystywał twardy dysk o pojemności 10 GB, kartę graficzną AGP Riva TNT, napęd DVD firmy Creative Labs z kartą dekodera. Producent wyposażył go też w bardzo dobrą kartę dźwiękową Sound Blaster Live. Niestety, mała ilość pamięci wpłynęła w znacznym stopniu na wydajność.

TCHgraph 3D 550

Za: szybki, dobrze wyposażony

Przeciw: nie ma

TCH Graph 3D 550, podobnie jak większość komputerów tej firmy, wykorzystywał płytę główną firmy Asus P2B, 128 MB RAM, twardy dysk IBM o pojemności 10 GB i prędkości obrotowej 7200 obr/min, kartę graficzną Hercules Dynamite TNT, DVD-ROM Hitachi z programowym dekoderem MPEG i kartę dźwiękową Sound Blaster Live. Okazał się minimalnie wolniejszy od Optimusa (w teście PC World Bench 98 uzyskał 243 punkty), jednak na tyle dobry, że zajął drugie miejsce w kategorii komputerów "wydajnych".