Pentium III na celowniku

Czy Parlament Europejski posłucha doradców, będzie chronił prywatność obywateli oraz zażąda wstrzymania sprzedaży Pentium III w Europie?

W raporcie poświęconym możliwościom elektronicznego nadzoru zaprezentowanym w ubiegłym tygodniu Parlamentowi Europejskiemu, organizacja doradcza do spraw nauki i technologii STOA (Science and Technology Options Assessment) zaleca wprowadzenie zakazu sprzedaży i montażu procesorów Pentium III firmy Intel w komputerach przeznaczonych dla Europejczyków. STOA informuje o wykorzystywaniu przez amerykańskie agencje (zwłaszcza NSA i FBI) w procesorach specjalnego unikalnego numeru PSN (Personal Serial Number), ułatwiającego zbieranie informacji o użytkownikach komputerów.

Firma Intel oświadczyła, że PSN wprowadzono dla ułatwienia elektronicznego handlu w Internecie. Może być on jednak także wykorzystany do śledzenia użytkownika i jego zachowań bez jego wiedzy i zgody. Eksperci powątpiewają w zaproponowane przez Intela programowe wyłączanie funkcji PSN.

Na początku roku STOA przedstawiła wyczerpujący raport o metodach stosowanych przez organizacje wywiadowcze, pozwalających na gromadzenie danych o użytkownikach komputerów na całym świecie, włączając w to tak zaawansowane środki techniczne, jak nie autoryzowane podłączanie się do komercyjnych satelitów, podsłuchiwanie długodystansowej łączności z kosmosu oraz kabli podmorskich z użyciem okrętów podwodnych i transmisji danych przez Internet.

Raport STOA znajduje się pod adresem: cryptome.org/stoa-r3-5.htm