Pentium III: nowa seria

Firma Intel przedstawiła 15 nowych procesorów z rodziny Pentium III i Pentium III Xeon. Zaprezentowana linia chipów jest wykonana w technologii 0,18 mikrona.

Dziewięć nowych modeli Pentium III z zegarem 500-733 MHz jest przeznaczonych dla komputerów typu desktop. Najszybszy z nich jest dostosowany do współpracy z płytami głównymi najnowszej generacji, wyposażonymi w magistralę danych 133 MHz. Choć do obsługi nowych procesorów można stosować różne płyty główne, Intel poleca te, które wykorzystują chipsety z serii 810, 440BX czy też 440ZX.

Pozostałe sześć modeli, począwszy od Xeon 600 do Xeon 733 MHz, to jednostki przeznaczone do pracy w stacjach roboczych i serwerach. Wydajne procesory będzie można stosować także w komputerach przenośnych - do notebooków firma proponuje kości z zegarami 400, 450 i 500 MHz.

Posunięcie Intela spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony producentów z branży IT. Firmy, takie jak Compaq, Gateway, HP, Fujitsu czy Sony, już oświadczyły, że do budowy swoich komputerów zastosują najnowsze P III. Nowe procesory pozwolą Intelowi odzyskać palmę pierwszeństwa, w produkcji najszybszych chipów na rynku, utraconą niedawno na rzecz AMD.

Więcej informacji: www.intel.com