Pentium III - pierwszy na podium

Dziś przedstawiamy trzy maszyny z PIII i porównujemy je z pierwszym komputerem opartym na konkurencyjnym CPU firmy AMD - K6-III.


Przed miesiącem w Aktualnościach opisaliśmy procesor Pentium III oraz podaliśmy wyniki testów trzech polskich komputerów wyposażonych w ten układ. Dziś przedstawiamy trzy inne maszyny z PIII i porównujemy je z pierwszym komputerem opartym na konkurencyjnym CPU firmy AMD - K6-III.

Pentium III - pierwszy na podium

Dell Dimension XPS T500

Pentium III - a w zasadzie Pentium !!!, jak widnieje na obudowie - nie jest rewolucją technologiczną porównywalną z tym, co wnosił Pentium i Pentium II. Tamte procesory wprowadziły fundamentalne zmiany w przetwarzaniu pamięci podręcznej i magistrali systemowej. Natomiast PIII to właściwie procesor PII, tyle że z 70 nowymi instrukcjami o nazwie SSE, które przyspieszają operacje obciążające w znacznym stopniu CPU: filtrowanie obrazów, obliczenia geometrii 3D i analizę fal. Dzięki nim gry, wtyczki do przeglądarek internetowych, programy graficzne i aplikacje rozpoznające mowę będą działać znacznie wydajniej. Problem w tym, że programy muszą zawierać specjalny kod wykorzystujący nowe instrukcje - obecne aplikacje nie będą szybsze w komputerze z PIII 450 niż w pececie z PII 450.

Pentium III - pierwszy na podium

Micro Millennia 450 Max

Sytuacja wydaje się więc podobna do tej sprzed dwóch lat, gdy debiutował Pentium z zestawem instrukcji MMX. Wydarzeniu towarzyszyła akcja reklamowo-marketingowa, ale oczekiwane aplikacje stosujące MMX pojawiły się w znikomej ilości. Teraz Intel nie powtórzył błędu i od początku współpracował z twórcami oprogramowania. W ten sposób zapewnił sobie szybkie wsparcie nowego CPU od strony softwareŐu, co jest kluczem do sukcesu przedsięwzięcia. Przewagę ma jednak AMD, którego nowy procesor wykorzystuje znany już i stosowany w wielu programach zestaw instrukcji 3DNow! (patrz "AMD K6-III kontra Pentium III").

Intel wprowadził też do Pentium III kontrowersyjną funkcję: niepowtarzalny, stały numer identyfikacyjny dla każdego procesora. Ten identyfikator w założeniu producenta ma pomóc w nadzorowaniu sprzętu (szczególnie w walce z kradzieżami) i handlu internetowym, ale wiele organizacji oraz obrońców prywatności zdecydowanie sprzeciwiło się tej innowacji, wzywając do bojkotu Intela (patrz artykuł "Szpicel inside?" na stronie 22).

Zawodnicy na start!

Pentium III - pierwszy na podium

Micro Millennia 500 Max

Komputery z Pentium III radziły sobie świetnie w naszych testach, szczególnie te z zegarem 500 MHz. Wyniki szybkości aplikacji były rekordowe, mimo że program testujący PC WorldBench 98 nie wykorzystuje nowego zestawu instrukcji PIII.

W szranki stanęły dwa modele z Pentium III 500, Dell Dimension XPS T500 oraz Micron Millennia 500 Max i jeden z PIII 450, Micron Millennia 450 Max. Maszyna Microna 500 MHz osiągnęła 237 punktów w teście PC WorldBench 98, ustanawiając tym samym rekord naszych wszystkich zestawień. W aplikacjach biznesowych, na jakich opiera się PC WorldBench 98, była o około 17 procent szybsza od typowego komputera PII 450 i około 17 procent szybsza od typowego peceta PII 400. Dell uzyskał minimalnie gorszy rezultat, 234 punkty. Oba komputery wypadły lepiej od najszybszego polskiego peceta z PIII 500 Options Prestige (227 punktów).

Pentium III - pierwszy na podium

komputery biurkowe: aplikacje biznesowe

Liczba 500 przyciąga tłumy, ale gdy przyjrzysz się wynikowi Microna z PIII 450, to okaże się, że wynik 219 punktów jest niższy tylko o około 7 procent od wyniku systemów PIII 500. Różnica jest niemal niezauważalna, gdy pracujesz z dokumentami Worda czy Excela, natomiast cena komputerów 500 i 450 MHz - wyraźnie rozbieżna. Niektórzy producenci pecetów zastąpią

modele z PII 450 na PIII 450 w tej samej cenie.

Wkrótce powinny pojawić się komputery z PIII w wersji 550 MHz.

Szybka grafika

Pentium III - pierwszy na podium

komputery biurkowe: aplikacje graficzne

Systemy z PIII 500 doskonale wypadły w naszym typowym zestawie testów graficznych, opartych na aplikacjach takich jak PowerPoint 97, a więc nie wykorzystujących instrukcji SSE. Należy pamiętać, że karta graficzna komputera odgrywa w tych zadaniach olbrzymią rolę.

Dodatkowy koszt systemu PIII 500 nie daje równie dużej przewagi nad PIII 450. Komputer Microna z PIII 450 wykonał test PowerPointa jedynie 4 sekundy później od Microna PIII 500. Tak więc PIII 450 z dobrą kartą graficzną nie powinien nikogo rozczarować.

Pecety z PIII mają nowsze, lepsze karty graficzne niż komputery PII 400, jakie testowaliśmy przedtem. Mimo to, porównując Della PIII 500 ze starszym Dellem PII 400, nie zauważyliśmy wyraźnej różnicy w standardowych testach. PIII 500 miał przewagę 4 procent w teście Directora, 8 procent w teście PowerPointa i 44 procent w teście gry Redline Racer, który mierzy liczbę klatek na sekundę. Ostatni wynik robi mniejsze wrażenie, gdy uświadomić sobie, że trudno komukolwiek odebrać wzrokowo ponad 30 klatek na sekundę, a szybkie pecety z PII już teraz radzą sobie z tą prędkością w grach.