Pentium III - pierwszy na podium

Dziś przedstawiamy trzy maszyny z PIII i porównujemy je z pierwszym komputerem opartym na konkurencyjnym CPU firmy AMD - K6-III.


Przed miesiącem w Aktualnościach opisaliśmy procesor Pentium III oraz podaliśmy wyniki testów trzech polskich komputerów wyposażonych w ten układ. Dziś przedstawiamy trzy inne maszyny z PIII i porównujemy je z pierwszym komputerem opartym na konkurencyjnym CPU firmy AMD - K6-III.

Dell Dimension XPS T500

Dell Dimension XPS T500

Pentium III - a w zasadzie Pentium !!!, jak widnieje na obudowie - nie jest rewolucją technologiczną porównywalną z tym, co wnosił Pentium i Pentium II. Tamte procesory wprowadziły fundamentalne zmiany w przetwarzaniu pamięci podręcznej i magistrali systemowej. Natomiast PIII to właściwie procesor PII, tyle że z 70 nowymi instrukcjami o nazwie SSE, które przyspieszają operacje obciążające w znacznym stopniu CPU: filtrowanie obrazów, obliczenia geometrii 3D i analizę fal. Dzięki nim gry, wtyczki do przeglądarek internetowych, programy graficzne i aplikacje rozpoznające mowę będą działać znacznie wydajniej. Problem w tym, że programy muszą zawierać specjalny kod wykorzystujący nowe instrukcje - obecne aplikacje nie będą szybsze w komputerze z PIII 450 niż w pececie z PII 450.

Micro Millennia 450 Max

Micro Millennia 450 Max

Sytuacja wydaje się więc podobna do tej sprzed dwóch lat, gdy debiutował Pentium z zestawem instrukcji MMX. Wydarzeniu towarzyszyła akcja reklamowo-marketingowa, ale oczekiwane aplikacje stosujące MMX pojawiły się w znikomej ilości. Teraz Intel nie powtórzył błędu i od początku współpracował z twórcami oprogramowania. W ten sposób zapewnił sobie szybkie wsparcie nowego CPU od strony softwareŐu, co jest kluczem do sukcesu przedsięwzięcia. Przewagę ma jednak AMD, którego nowy procesor wykorzystuje znany już i stosowany w wielu programach zestaw instrukcji 3DNow! (patrz "AMD K6-III kontra Pentium III").

Intel wprowadził też do Pentium III kontrowersyjną funkcję: niepowtarzalny, stały numer identyfikacyjny dla każdego procesora. Ten identyfikator w założeniu producenta ma pomóc w nadzorowaniu sprzętu (szczególnie w walce z kradzieżami) i handlu internetowym, ale wiele organizacji oraz obrońców prywatności zdecydowanie sprzeciwiło się tej innowacji, wzywając do bojkotu Intela (patrz artykuł "Szpicel inside?" na stronie 22).

Zawodnicy na start!

Micro Millennia 500 Max

Micro Millennia 500 Max

Komputery z Pentium III radziły sobie świetnie w naszych testach, szczególnie te z zegarem 500 MHz. Wyniki szybkości aplikacji były rekordowe, mimo że program testujący PC WorldBench 98 nie wykorzystuje nowego zestawu instrukcji PIII.

W szranki stanęły dwa modele z Pentium III 500, Dell Dimension XPS T500 oraz Micron Millennia 500 Max i jeden z PIII 450, Micron Millennia 450 Max. Maszyna Microna 500 MHz osiągnęła 237 punktów w teście PC WorldBench 98, ustanawiając tym samym rekord naszych wszystkich zestawień. W aplikacjach biznesowych, na jakich opiera się PC WorldBench 98, była o około 17 procent szybsza od typowego komputera PII 450 i około 17 procent szybsza od typowego peceta PII 400. Dell uzyskał minimalnie gorszy rezultat, 234 punkty. Oba komputery wypadły lepiej od najszybszego polskiego peceta z PIII 500 Options Prestige (227 punktów).

komputery biurkowe: aplikacje biznesowe

komputery biurkowe: aplikacje biznesowe

Liczba 500 przyciąga tłumy, ale gdy przyjrzysz się wynikowi Microna z PIII 450, to okaże się, że wynik 219 punktów jest niższy tylko o około 7 procent od wyniku systemów PIII 500. Różnica jest niemal niezauważalna, gdy pracujesz z dokumentami Worda czy Excela, natomiast cena komputerów 500 i 450 MHz - wyraźnie rozbieżna. Niektórzy producenci pecetów zastąpią

modele z PII 450 na PIII 450 w tej samej cenie.

Wkrótce powinny pojawić się komputery z PIII w wersji 550 MHz.

Szybka grafika

komputery biurkowe: aplikacje graficzne

komputery biurkowe: aplikacje graficzne

Systemy z PIII 500 doskonale wypadły w naszym typowym zestawie testów graficznych, opartych na aplikacjach takich jak PowerPoint 97, a więc nie wykorzystujących instrukcji SSE. Należy pamiętać, że karta graficzna komputera odgrywa w tych zadaniach olbrzymią rolę.

Dodatkowy koszt systemu PIII 500 nie daje równie dużej przewagi nad PIII 450. Komputer Microna z PIII 450 wykonał test PowerPointa jedynie 4 sekundy później od Microna PIII 500. Tak więc PIII 450 z dobrą kartą graficzną nie powinien nikogo rozczarować.

Pecety z PIII mają nowsze, lepsze karty graficzne niż komputery PII 400, jakie testowaliśmy przedtem. Mimo to, porównując Della PIII 500 ze starszym Dellem PII 400, nie zauważyliśmy wyraźnej różnicy w standardowych testach. PIII 500 miał przewagę 4 procent w teście Directora, 8 procent w teście PowerPointa i 44 procent w teście gry Redline Racer, który mierzy liczbę klatek na sekundę. Ostatni wynik robi mniejsze wrażenie, gdy uświadomić sobie, że trudno komukolwiek odebrać wzrokowo ponad 30 klatek na sekundę, a szybkie pecety z PII już teraz radzą sobie z tą prędkością w grach.