Pentium - najpopularniejszy desktopowy CPU Intela

Procesory z rodziny Pentium będą miały w tym roku największy udział w sprzedaży wśród wszystkich desktopowych układów Intela - wynika z dokumentu, który wpadł w ręce redaktorów z serwisu X-bit labs.

Testy PC Worlda - procesory AMD i Intel

Intel wprowadził na rynek pierwszy procesor Pentium dokładnie 22 marca 1993 roku, czyli blisko 17 lat temu. Pomimo tego, że później jego ofertę wzbogaciła cała masa innych układów, Pentiumy pozostają wciąż najpopularniejszymi desktopowymi CPU tego producenta.

Zobacz również:

  • Intel Raptor Lake - data premiery, ceny, specyfikacja techniczna [21.01.2022]
  • Karty graficzne Intel Arc – wszystko, co już wiemy [22.06.2022]

Zgodnie z dokumentem, na który powołuje się serwis X-bit labs, Intel zakłada, że wśród sprzedanych w tym roku desktopowych procesorów 42-43% będzie należało do rodziny Pentium. Najpopularniejszymi modelami mają natomiast być bazujące na architekturze Core 2 dwurdzeniowe Pentiumy z serii E5000 i E6000.

Warto też dodać, że nowe układy z rodziny Intel Core i7 (włączając w to chipy Bloomfield, Gulftown i Lynnfield) mają mieć 6 procentowy udział w sprzedaży, Atomy z serii 400 i 500 - 8 procentowy, natomiast należące do segmentu mainstream procesory Core i5 i Core i3 będą stopniowo zwiększały swój udział, aż w końcu zastąpią Core 2 Duo.

Obecny rok będzie ostatnim rokiem dominacji Pentiumów - w przyszłym roku najprawdopodobniej zostaną one zepchnięte z pierwszego miejsca na podium przez układy Core.