Perens: pomagając Apache Microsoft walczy z Open Source

Bruce Perens to osoba niezwykle zasłużona dla środowiska Open Source. Kierował on m.in. pracami nad Debianem, BusyBoksem oraz stworzył projekt Linux Standard Base, którego celem jest unifikacja dystrybucji bazujących na Linuksie. Teraz twierdzi, że wsparcie finansowe Microsoftu dla projektu Apache stanowi cios wymierzony w środowisko Open Source.

Jak mówi Perens, przez ostatnie dziesięciolecie Microsoft był największym wrogiem środowiska Open Source - walczył z nim na wszystkie możliwe sposoby. A teraz nagle Redmond zaprasza do siebie deweloperów Apache i postanawia sponsorować prace nad konkurencyjnym do IIS serwerem WWW.

Czyżby zmiana strategii o 180 stopni?

"Nieprawda", odpowiada Perens. Korporacja w dalszym ciągu agresywnie walczy ze środowiskiem, np. aktywnie (niektórzy twierdzą, że "metodami siłowymi") promuje swój standard Office Open XML. Zdaniem twórcy LSB Microsoft stoi na krawędzi przepaści, bowiem coraz większą popularność zdobywają urządzenia mobilne, na którym to rynku Linux ma olbrzymie szanse na zaistnienie.

Licencja Apache sprzyja producentowi Windows

Apache zostało wybrane, gdyż licencja projektu jest znacznie mniej restrykcyjna niż GPL - pozwala na stosowanie serwera WWW bez konieczności martwienia się o udostępnianie kodów źródłowych. Microsoft może zatem wziąć oprogramowanie Apache i udostępnić jego własne wersje, niekompatybilne z resztą świata i bez publikowania kodów źródłowych. Albo stosować je, by stworzyć platformę hostingową dla środowiska Open Source.

Przede wszystkim jednak ostatni ruch - mówi Perenes - ma służyć poprawie wizerunku korporacji w oczach świata. O ważnych decyzjach z punktu widzenia gospodarki decydują ludzie, którzy nie muszą znać się na software'owych zawirowaniach.

Grant na rzecz fundacji Apache sprawia, że wielu decydentom może się wydać, iż Redmond przyłączyło się do ruchu Open Source.

Warto przeczytać: "Bruce Perens: Microsoft and Apache - What's the Angle?" (w języku angielskim)