PerfectDisk Professional 12 - nie tylko defragmentacja

Optymalizacja wydajności dysków twardych to nie tylko ich defragmentacja. Aby usprawnić ich pracę można odpowiednio alokować pliki, konsolidować wolną przestrzeń czy układać strukturę katalogów. Te wszystkie zadania, jak również kilka innych wykona PerfectDisk Professional 12

Werdykt PC Worlda
PerfectDisk Professional 12

PerfectDisk Professional 12

Program wart polecenia. Szybki i intuicyjny w obsłudze. Nie koncentruje się jedynie na defragmentacji ale służy do ogólnej optymalizacji danych zapisanych na różnych nośnikach. Wiele zaawansowanych funkcji czyni z niego narzędzie przydatne w środowiskach korporacyjnych

Zalety

- szybka i wydajna praca

- rozbudowane statystyki i zestawy informacji dotyczące dysków

- obsługa środowisk wirtualizacyjnych i macierzy dysków

- wygodny harmonogram planowania zadań

- obsługa S.M.A.R.T

Wady

- brak polskiej wersji językowej

PerfectDisk Professional 12 to narzędzie do defragmentacji i optymalizacji dysków. Program obsługuje nawet największe dostępne na rynku nośniki, działa z dyskami zewnętrznymi i optycznymi. Jest szybki i wydajny. Zaawansowane funkcje zostały w nim połączone z prostym i intuicyjnym w obsłudze interfejsem.

PerfectDisk bez problemu obsługuje dyski tradycyjne, działa z dyskami zewnętrznymi i SSD. Defragmentuje dane przechowywane w macierzach dyskowych Defragmentacja może odbywać się w czasie bezczynności, gdy pecet nie jest używany i system nie wykonuje żadnych operacji bądź wtedy, gdy włączony zostanie wygaszacz ekranu. Precyzyjny harmonogram z interaktywnym kalendarzem ułatwia zaplanowanie wszystkich operacji.

PerfectDisk optymalizuje zapis plików w czasie działania systemu co zapobiega fragmentacji, porządkuje pliki na różnego rodzaju nośnikach i konsoliduje wolną przestrzeń zwiększając tym samym ich wydajność. W przeciwieństwie do innych narzędzi nie potrzebuje dużo wolnej przestrzeni, by uruchomić proces porządkowania. Program optymalizuje tablice alokacji plików, metadane NTFS, modyfikuje strukturę katalogów, pliki wymiany i hibernacji.

W najnowszej wersji PerfectDiska pojawiła się technologia OptiWrite. Ma ona na celu ochronę przed fragmentacją. Dzięki inteligentnemu przekierowywaniu strumienia danych powoduje, że system zapisuje dane w taki sposób, by nie trzeba ich było defragmentować. Każdy dysk i korzystający z programu użytkownik jest teraz traktowany indywidualnie. Dzięki takiemu podejściu można dla każdego nośnika dobierać inne algorytmy sortowania danych, wybierać inne opcje porządkowania. Opatentowana technologia optymalizacji ułożenia plików powoduje szybsze uruchamianie i działanie systemu operacyjnego, a nowy algorytm optymalizacji dysków SSD koncentruje się na konsolidacji wolnej przestrzeniu i pomija proces defragmentacji. Metody odzyskiwania wolnego miejsca zostały teraz przystosowane do obsługi różnych środowisk wirtualizacyjnych.

PerfectDisk 12 mniej obciąża system operacyjny. Funkcje porządkowania uruchamiane są tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a program pilnuje by niezbędne operacje przeprowadzane były jedynie w czasie bezczynności komputera. Nowy mechanizm dynamicznego podziału dysków na strefy znacząco przyspiesza optymalizację dużych nośników. Poprawiono także pracę wewnątrz środowisk wirtualnych i obsługę rozbudowanych macierzy dyskowych. Wśród nowości warto również wymienić modyfikacje ułatwiające pracę i obsługę programu. Należy do nich między innymi nowy moduł statystyk czy wizualna prezentacja najbardziej pofragmentowanych danych. Nowy jest kalendarz ułatwiający planowanie zadań harmonogramu. Poprawiono także mechanizmy wykrywające i kategoryzujące nośniki danych. Użytkownik może teraz uruchamiać różne skrypty przed włączeniem optymalizacji i po jej zakończeniu. Program potrafi również korzystać z sensorów S.M.A.R.T

PerfectDisk przyda się nie tylko tym użytkownikom, którzy za wszelką cenę podkręcają wszystkie parametry komputera i optymalizują nawet najmniej istotne funkcje. To bardzo dobry program, który zadba o kondycję każdego nośnika danych bez względu na jego rozmiar czy typ. Sprawdzi się w środowisku domowym i korporacyjnycm. Interfejs, który pozbawiony został tradycyjnego menu może w pierwszej chwili powodować zakłopotanie ale bardzo szybko ujawnia swoje zalety. Jedynym mankamentem jest brak polskiej wersji językowej, choć producent planuje w kolejnych odsłonach obsługę wielu języków. Pozostaje pytanie, czy będzie wśród nich polski. Zbyt wysoka jest również cena aplikacji. PerfectDisk działa bez ograniczeń przez 30 dni.

Cena: 40 dol.

Informacje: PerfectDisk Professional 12