Perfekcyjne brzmienie

Z tylnymi kolumnami efektowymi najczęściej jest najwięcej problemów. Pomijając sprawę kłopotliwego przeciągania kabli przez cały pokój, pozostaje kwestia ich umieszczenia na odpowiednim miejscu. Jeśli posiadamy zestaw 5.1 wyposażony w dwa kanały tylne, to wbrew obiegowym opiniom nie należy umieszczać kolumn surround po bokach za słuchaczem. Kolumny powinny być rozstawione po obu stronach miejsca odsłuchowego z przetwornikami nakierowanymi na głowę słuchacza. Dopiero przy zestawach 6.1 i 7.1 zalecane jest umieszczenie kolumny centralnej tylnej (lub dwóch takich kolumn) za stanowiskiem odsłuchowym. Boczne kolumny surround można ustawić na odpowiednio wysokich podstawkach (jeśli nie są to konstrukcje wolno stojące) lub, co jest lepszym rozwiązaniem, zawiesić na ścianach bocznych ok. metra powyżej głowy słuchacza. Świetnie w takiej konfiguracji sprawują się kolumny typu dipol, dzięki którym dźwięk jest znakomicie słyszalny zarówno za słuchaczem, jak i po jego bokach.

Aranżacja Pomieszczenia

Przy przygotowywaniu bądź dostosowywaniu pomieszczenia, które ma służyć do przeprowadzania seansów filmowych, warto pamiętać o kilku z pozoru mało istotnych kwestiach natury użytkowej.

Drżące szyby

Duże powierzchnie szklane (np. szyby rozciągające się na całą ścianę pokoju) przy generowaniu przez subwoofer niskich pomruków mogą wpadać w drżenie. Dlatego w takich przypadkach wskazane jest zamontowanie grubych zasłon zaciąganych na okna na czas uruchamiania systemu kina domowego.

Płaski wróg

Równie istotna akustycznie jest powierzchnia podłogi i ścian. Płaskie, duże powierzchnie dominujące w pokoju negatywnie wpływają na akustykę pomieszczenia. Duża ilość odbić, a mało obiektów pochłaniających fale dźwiękowe (kanapy, fotele, dywany), wpływa na słabszą lokalizację źródeł dźwięków i zachwianie sceny dźwiękowej. Staje się ona nieprawdziwa, lokalizacja dźwięków jest niezgodna z tym, co chciał uzyskać realizator dźwięku przy tworzeniu nagrania.

Ściana za przednimi kolumnami i za słuchaczem (o ile nie jest to instalacja systemu THX) powinna obfitować w elementy rozpraszające dźwięk, np. obrazy, gobeliny itp.

Modna w dzisiejszych czasach terakota bądź pusty parkiet na podłodze stanowią kolejną płaską powierzchnię, negatywnie wpływającą na odbicia i lokalizację źródeł dźwięku.

Do pomieszczenia kinowego optymalnym materiałem na podłogę jest gruba wykładzina, która tłumi i pochłania fale dźwiękowe.

W przypadku braku takowej, warto postarać się o duży dywan, który także bardzo istotnie poprawi walory brzmienia i akustykę samego pomieszczenia.

Uwaga na światło

Nie należy ustawiać odbiornika telewizyjnego, tak aby wpadające przez okna światło odbijało się od ekranu kineskopu. Często inna lokalizacja telewizora nie jest jednak możliwa, dlatego na oknie, przez które wpadają promienie słoneczne należy zamontować zasłony, żaluzje lub rolety (najlepiej pokryte z jednej strony materiałem nieprzepuszczającym światła), które zapobiegną odbiciom światła na ekranie.

<hr size=1 noshade>

1. Pokój w kształcie litery L to miejsce dość trudne do adaptacji kinowej. Optymalne ustawienie kolumn prezentujemy na rysunku. Okna umieszczone na lewej ścianie pokoju muszą być zasłonięte, aby zapobiec odbijaniu się światła od ekranu oraz rozpraszać dźwięk, poprawiając budowaną scenę dźwiękową. Subwoofer ustawiony został pomiędzy kolumnami głównymi, lecz nie w narożniku pokoju.

2. Wąski pokój to trudne pomieszczenie dla systemu kina domowego. W tym przypadku zmuszeni byliśmy do pójścia na kompromis w kwestii ustawienia kolumn surround. Wysunęliśmy je nieco za kanapę, aby pole dźwiękowe tworzone w wąskim pokoju było możliwie najefektowniejsze. Subwoofer można ustawić pomiędzy kolumnami głównymi lub obok nich.

3. W przypadku zaprezentowanego pokoju telewizor ustawiony jest w narożniku. Na nim lub na półce pod telewizorem można umieścić kolumnę centralną, będącą w jednej linii z kolumnami głównymi. Subwoofer zajął miejsce pod oknem. Można go ukryć, zasłaniając zasłoną i nie wpłynie to negatywnie na jakość brzmienia. Okna za kanapami należy na czas oglądania zasłonić, aby światło nie odbijało się od ekranu telewizora. Tylne kolumny są ustawione w sposób pozwalający dużej grupie widzów na poprawny odsłuch wielokanałowy.